Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime Dışı > Eğitim


Eğitim Eğitim öğretim konusunda bilgi alanımız


Japonca çalışma malzemeleri

Anime Dışı Kategorisinde ve Eğitim Forumunda Bulunan Japonca çalışma malzemeleri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Şunu baştan söylemeliyim -ki kime sorsanız benzerini söyleyecektir-: Bir dili salt bireysel çaba ile öğrenmek çok zor, kısmen imkânsızdır. Kendi ...

Like Tree18Beğenilenler
  • 14 Yazan bakayalo
  • 4 Yazan bakayalo

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 11 Eylül 2015, 03:50   #1
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.289
Standart Japonca çalışma malzemeleri

Şunu baştan söylemeliyim -ki kime sorsanız benzerini söyleyecektir-: Bir dili salt bireysel çaba ile öğrenmek çok zor, kısmen imkânsızdır. Kendi kendimize ne kadar çalışırsak çalışalım; telaffuz ve vurgu nüanslarını iyi öğrenemeyiz, aynı anlama gelen iki kelimeden hangisinin hangi durumlarda kullanılacağını tam olarak oturtamayabiliriz. Dolayısıyla, eğer sıfırdan başlıyorsanız, yani hiç Japonca kursu görmemiş ve Japonlarla aynı ortamda uzun süre bulunmamışsanız, burada paylaşacağım malzemelerden göreceğiniz fayda her halükârda sınırlı olacaktır. Fakat şu anda böyle bir imkânınız yoksa, Japonca öğrenmeye bir yerden başlamak için bulunduğunuz şehirde Japonca kursu açılmasını veya Japonlarla gündelik muhatap olacağınız bir fırsat bulmayı beklemeniz şart değil. Mevcut bilgi seviyenize uygun bir kaynak kullanarak çalışmaya başlarsınız, öyle bir fırsat buluncaya kadar kendi çabanızla ilerleyebildiğiniz kadar ilerlersiniz, fırsat önünüze çıktığında sıfırdan başlayan birine göre az ya da çok daha avantajlı olursunuz.

Japoncayı az çok biliyorsanız, bu koleksiyonda bilgi seviyenizi ilerletmenize yardımcı olacak kaynaklar bulacaksınız. Hiç bilmiyorsanız veya sadece anime izlemekten kulak dolgunluğunuz varsa, temel Japonca gramerini ve gündelik hayatta sık kullanılan kelime ve cümleleri öğreneceğiniz kaynaklar da burada var. Başka da birçok kaynak vardır, bir kısmını kullanmışlığım da var, fakat bazıları (örneğin The Rosetta Stone'un Japonca kiti) yöntemde çuvalladığından, bazıları da (örneğin Minna no Nihongo) kendi kendine çalışmaya yeterince elverişli olmadığından, kendi denemelerime dayanarak bir eleme yapıp en yarayışlı bulduklarımı bir araya topladım. Umarım faydalanmak isteyenler biraz olsun faydalanabilirler.


Başlarken

Japonca öğrenmeye başlarken bilmenizde fayda olduğunu düşündüğüm birkaç şeyi kısaca, maddeler hâlinde sıralayayım.

1. Japon dili; gerek cümle ögelerinin sırası, gerekse kelimelerin ek alma ve tamlama kurma tarzı bakımından Türk diline çok benzer. Dolayısıyla İngilizceyi araya sokmadan direkt Japonca ile Türkçe arasında ilişki kurmak öğrenmeyi de anlamayı da tercüme etmeyi de kolaylaştırır.

2. Ne var ki dünyada en çok bilinen dil İngilizce olduğundan, Japonca öğretim kaynakları da ağırlıklı olarak İngilizce yazılmıştır. Çok iyi İngilizce bilmenize gerek yok, ama genel tarifleri ve talimatları anlayacak kadar bilmeniz lazım. Bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız sizi şöyle alalım.

3. Japonca metinlerde 4 farklı yazı kullanılır: kanji, hiragana, katakana ve nadiren Rômaji (Latin alfabesi). Şônen ve şôco mangalarda genellikle hiragana ile kılavuz yazılar (furigana) bulunsa da bunların haricindeki bir Japonca metni okumak için bütün alfabeleri ve kullanımlarını bilmeniz şarttır. "Katakana genelde yabancı dilden gelme kelimelerde kullanılıyor, bilmesem de olur" demeyin; katakana bilmezseniz Japonca okumaya 1-0 yenik başlarsınız.

4. Gerek hiragana ve katakana harflerin, gerekse kanjilerin yazılış sıralarını bilmek, özellikle mangalarda ve tabela gibi şekilli yazılarda göreceğiniz tuhaf fontları kolay okumanızı sağlayacaktır. Şekli ezberlemek yeter diye düşünmeyin; hiç Japonca el yazısı yazmayacak olsanız bile öğreneceğiniz harflerin ve kanjilerin yazılış sırasını ve tarzını da benimsemeye çalışın, vaktiniz varsa yazarak çalışın. Yoshida Institute'ün hiragana ve katakana sayfaları temeli iyi atmanıza yardımcı olacaktır; istediğiniz harfin üzerine tıklayarak sağda yazılış animasyonunu izleyebilirsiniz. Aşağıda değineceğim Japanese for Busy People'ın Kana Workbook'u da alıştırma için birebir.

5. Animelerde ve dramalarda karşılaştığınız Japonca, gerçek güncel Japonca ile tamamen aynı değildir; bu uyarıyı pek çok Japonca öğretmeni de yapar. Fakat şunu unutmayın ki bu animeleri ve dramaları gerçek güncel Japonlar izlesin diye yapıyorlar. Şiveleri ve Naruto'nun "-ttebayo"su gibi eksantrik karakter imzalarını bir kenara bırakırsak, telaffuz ve tonlama özellikle gündelik hayat temalı animelerde güncel gündelik Japonca ile aynıdır. Esas fark bunlarda değil, diyalog akışındadır: Dramatik eserlerde diyaloglar dramatik etki yaratacak şekilde kurgulanır, gerçek konuşmada ise lambır lumbur konuşuruz, bunları umursamayız. Dolayısıyla, "Anime izleyerek Japonca öğrenilmez! Yanlış öğreneceksin!" diye vaveyla koparanlara aldırış etmeyin. Animeyi ders zannetmemek ve varyasyon payını aklınızda tutmak kaydıyla, anime izlemek de Japoncanızı geliştirmenize faydalı olacaktır.


Gelelim kitaplara ve sair kaynaklara.

Sıfırdan başlamak için: Pimsleur.
Gündelik İngilizceyi biliyorsanız; Japoncanın temelini, gündelik Japoncayı ve Japonya'ya bir iki haftalığına gitmeniz hâlinde bilmeye ve kullanmaya ihtiyaç duyacağınız temel ifadeleri bu setten rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ben de başlarken kullandım ve çok faydasını gördüm. Üstelik çalışması da çok kolay: Sadece dinleyeceksiniz. Dinleyecek ve size tekrar etmeniz söylendiğinde içinizden (veya bulunduğunuz ortam müsaitse dışınızdan) tekrar edeceksiniz. Her bir konuda öğrendiğiniz şeyler ilerleyen konularda tekrar tekrar karşınıza çıktığından, eşlik etmeseniz bile ister istemez öğrenirsiniz. Her bir ders yarım saat sürüyor. Okula veya işe gidip gelirken yolda birer ikişer dinleyerek neredeyse hiç çaba harcamadan Japoncanızın temelini atabilirsiniz.
Bu seti "galaksinin en esnek bittorrent sitesi"nde basit bir arama yaparak bulabilirsiniz. Torrent kullanma imkânınız yoksa, idareten yüklediğim mega klasöründen de indirebilirsiniz; zahmetsiz olsun diye şifresiz zipleyip koyuverdim, silinirse ileride şifreli rar yapıp yüklerim.

Diğer kaynaklar ise en altta linkini verdiğim mediafire klasöründe. Peki, nedir o diğer kaynaklar?

Öncelikle temel çalışma kitabı: Genki (I ve II).
Japoncayı okuma yazma dâhil olmak üzere öğrenmek istiyorsanız bu klasmandan bir şeyle başlamaya mecbur sayılırsınız. Genki de klasmanındaki en iyi kitaplardan. Üstelik benzer şekilde ders kitabı olarak kullanılan Minna no Nihongo'nun aksine, bireysel çalışmaya da hayli uygun.

Sonra kanji çalışma kitabı: Basic Kanji Book (1-2)
Japonca okuyacaksanız eninde sonunda kanji bilmeniz gerekecek. Japoncanızı test edecekseniz de güvenebileceğiniz tek sınav JLPT ve en düşük seviyesi olan N5 için bile BKB 1'in ilk 10 konusundaki kanjileri bilmeniz lazım, N4 için ilk kitaptakilerin hepsini (22 konu, 251 kanji). N3 ve sonrası için artık kitaptan değil manga okuyarak çalışsanız daha iyi olur, ama ikinci kitap da pdf'nin içinde.

"Ben meşgul adamım, kanji manji uğraşamam ya!" diyenlerden misiniz? Buyurun, meşgul insanlar için Japonca: Japanese for Busy People.
Sıfır kanji, sıfır kasış. Alfabeleri (hiragana ve katakana) öğretiyor sadece, ondan sonra paso gramer, kullanışlı tabirler vs. Üstelik -nanto bikkuri!- yanında her kelimenin okunuşunu vurgusunu rahatça öğrenesiniz diye bütün Japonca kelime ve cümlelerin seslendirme mp3'leri! Bitmedi! Bunu bitirip "Yok yahu, bu bana yetmeyecek, benim okuma yazmayı da öğrenmem lazım" diyen için yanında hiragana ve katakana harfleri nasıl doğru yazacağınızı güzelce öğreten ve alıştırma için de malzeme sunan Kana Workbook! Yime de yanında yat mp3'leri istemeyene ana kitap ve Kana Workbook ayrı birer pdf olarak ana klasörde, mp3'leri de isteyene hepsi bir arada .zip paketinde. Seç beğen al vatandaş!

"Ben anime manga diyorum sen kitap diyosun yeaaa!" diyenlere ise (böyle konuşmalarını kınadıktan sonra ) mangalı Japonca verelim: Japanese in Mangaland (1-3)
Minna no Nihongo ve Genki'nin yaptığı gibi çocuk kitaplarından fırlama resimlerle değil, manga kareleriyle Japonca öğreten bir kitap dizisi. Her bir kitabın sonunda o kitapta öğrenilen kanjilerin açıklamalı listesi, kelimeler listesi gibi kullanışlı şeyler de koymuşlar. Üstüne ilk kitapta dev bir yansıma kelimeler listesi var. Hani şu ses efektleri var ya mangalarda, hah işte onlar! Bir de çalışma kitapları var, onlarda kare değil sayfa sayfa manga; ama çalışma kitaplarının sadece ilki var bende. Düzeni şöyle: 4 sayfa manga okuyorsunuz, orada kitabın ilgili 5 konusunda gördüğünüz şeyleri görüyorsunuz, sonra bunları çeşitli alıştırmalarla tekrar ederek iyice yerleştiriyorsunuz. Çok hoş. 2 ve 3'ü bulan kapımı çalsın.

"Yahu, çalışıyorum çalışıyorum, bir sürü kanji öğreniyorum, iki gün tekrar etmeyince uçup gidiyor! Nasıl hatırlayacağım ben bunları?" diyenlerden misiniz? (Biz de sizdeniz, üzülmeyin.) Kanjileri kolay hatırlayabilmek için iki kitap var bende: Kanji Mnemonics ve Remembering the Kanji. İkisi de süper şeyler değil ama biraz yardımcı oluyor, hiç olmazsa tekrar oluyor.

Son olarak, Japoncayı en azından biraz bilen ama takıldığı yerde belli bir gramer unsurunun bütün işlevleri ve cümleye etkilerinin açıklamasını eliyle koymuş gibi bulmaya ihtiyaç duyanlar için bir gramer unsurları başvuru kitabı: A Handbook of Japanese Grammar.
Japoncanın gramerini öğrenebileceğiniz bir kitap değil. Çeşitli gramatik formların bütün kullanımlarını ve anlamlarını listeleyen bir kitap. Japonca bilmiyorsanız pek bir işinize yaramaz. Biraz da olsa Japonca biliyorsanız bu kitaba tereddüde düştüğünüz durumlarda başvurabilirsiniz. Kitabın dizilişi alfabetik olduğundan, müracaat kitabı olarak kullanmaya birebir, ders kitabı olarak kullanmaya ise hiç uygun değil.

Hepsini, ek olarak benim hazırladığım Japonca fiil çekimleri tablosunu şu adreste bulabilirsiniz: https://www.mediafire.com/folder/7iq...a_materyalleri


EK

Kuru kuru öğrenmek olmaz, öğrenilse de unutulur. Unutmamak için okumak lazım. Genki I'i bitirdiyseniz artık rahatlıkla şônen ve şôco manga okuyabilirsiniz, arada sözlüğe bakarak tabii. Genki II'yi bitirdiyseniz ufaktan sênen veya cosê mangalara geçme vakti gelmiştir. Bunları da sözlükle okuyabilir hâle geldiyseniz artık hafif romanlara geçip normal kitap okuma tecrübesine de ısınmanız iyi olur. Sizi temin ederim, hafif roman okumak kadar faydalı kanji çalışma yöntemi zor bulunur

Peki, bunları ner'de bulacaksınız? Or'da, bur'da, şur'da
UnderminE, AkuTan, suke ve 11 kişi bunu beğendi.

Son Düzenleme bakayalo tarafından 18 Ağustos 2016 03:46 de yapıldı. Sebep: Ek açıklamalar ve kaynaklar
Bay bakayalo şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ekim 2016, 09:46   #2
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.289
Standart İlgi: Japonca çalışma malzemeleri

İş kanji öğrenmeye gelince herkesi üşengeçlik basıyor. Normaldir, zira 2 binden fazla kanji bilmek gerekiyor ortalama bir Japonca metni okuyup anlamak için. İki bin! Ama gözünüzde büyütmezseniz olmayacak iş değil. Onca insan öğrendi, sizin onlardan ne eksiğiniz var? Olsa olsa vakit eksiğiniz olur, vaktinizi planlı ve verimli kullanarak bunu da kolayca aşabilirsiniz.

Kanji öğrenirken tutabileceğiniz iki yol var: Gaijin usulü bir gazda komple ya da Japon usulü yavaş yavaş.

Gaijin usulü öğrenmenin avantajı, günde 1 saat ayırarak 3 ayda bütün kanjilerin anlamlarını (ama sadece anlamlarını) öğrenmek, böylece sonraki Japonca öğreniminizi büyük oranda kolaylaştırmak. Karşınıza çıkan yeni kelimenin yazılışına baktığınızda hemen anlamına dair fikir edinebilecek, böylece o kelimeyi diğer insanlardan çok daha çabuk öğreneceksiniz. Ayrıca bu yöntem kanjileri basitten karmaşığa doğru sıralama seçeneğini anlamlı kıldığından, yeni kanjiyi eskilerinin birleşimi olarak görmek hafızanızda tutmayı kolaylaştıracak. 3 ay çile çekeceksiniz, ama sonunda büyük bir kazanç elde edeceksiniz

Japon usulü öğrenmenin avantajı, her adımda gayretinizin sonuçlarını görerek tatmin olmak, gaz tazelemek. Günde 10 kanji öğreniyorsunuz diyelim. 10 günde 100 kanji eder. Bilmeniz gereken kanjilerin sadece %5'i. Ne kadar az, değil mi? Peki, size bu 100 kanjiyi bilmekle ortalama bir mangada karşılaşacağınız her 4 kanjiden birini okuyabileceğinizi söylesem? 100 daha koyup sadece en sık kullanılan 200 kanjiyi bilmekle ortalama bir hafif romanda karşılaşacağınız her 3 kanjiden birini okuyabileceğinizi söylesem? Biraz daha ileri gidelim; ben şu an 800 kadar kanji biliyorum ve hafif romanlarda karşıma çıkan kanjilerin %85'ini okuyabiliyorum, yani her 20 kanjiden yalnızca üçü için sözlüğe bakmam gerekiyor. Geç öğrenilen bazı kanjilerin erken öğrenilenlerden daha basit olması, hattâ onların parçası olması, insanın canını sıkabiliyor tabii; ama her adımda ilerlediğini görmenin verdiği tatmin hissi o can sıkıntısını silip atıyor

Hangi yolu seçerseniz seçin işinize yarayacak bir de yol arkadaşı önereyim: Anki. Bilgisayarınıza da akıllı telefonunuza da kurabileceğiniz bir program.

Programın kendisi kanji öğrenme odaklı değil, sadece bir flashcard arayüzü sunuyor. Programı kurduktan sonra, kullanıcıların paylaştığı desteler arasından dilediğinizi seçip yükleyerek çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Her bir desteden günde kaç yeni kart göreceğinizi, günde en fazla kaç eski kartın tekrarını yapacağınızı kendiniz belirliyorsunuz.

Tek gazda öğrenmeyi seçerseniz tavsiyem, Kanji Radical (Primitive) destesiyle başlamanız; zira kanjiler parçalardan oluşuyor ve bu parçaların anlamını bilmek kanjiyi hatırlamayı kolaylaştırıyor. Bu destenin peşine ise adında "RTK order" geçen herhangi bir kanji destesiyle ilerleyebilirsiniz, ama benim önerim NihongoShark Nico'nun destesi. İyi tarafları, ana arayüzde sadece anlama ve yazılışa odaklanması ve anlamdan kanjiye giden kartlar içermemesi (yani kartların tek yönlü olması). Bazı kanjilerin anlamları birbirine fazla yakın olduğundan, daha en baştan bu nüansları hatırlamaya çalışmak insanın şevkini kırabiliyor. Bunda o dert yok, sadece şekle bakıp anlamı hatırlamaya çalışıyorsunuz.

Kanjilerin bazı parçaları sadece on'yomi ses değerini ifade etmeye yaradığından, kanjinin anlamıyla ilgisini kurmak her zaman kolay olmuyor; böyle durumlarda mümkün mertebe akılda kalıcı bir hikâye uydurmanız gerekiyor. Hemen üşenmeyin; kanji destelerinin çoğu Kanji Koohii forumunda paylaşılan en popüler iki hikâyeyi default olarak içeriyor; dolayısıyla her kanji için sıfırdan hikâye yazmanıza gerek yok. Ama bu hikâyelerin size anlamsız geldiği durumlarda (ki Amerikalı değilseniz sıkça olacaktır) "Edit" fonksiyonunu kullanarak kendi hikâyenizi yazabilirsiniz. Bazı parçaların Koohii hikâyelerinde çok farklı anlamlarda kullanıldığını göreceksiniz. Dilerseniz o anlamı benimseyin, dilerseniz gerçek anlama sadık kalan bir hikâye uydurun; ama mümkün mertebe tutarlı olmaya çalışın ki sonra kendi hikâyenizi hatırlamak zor olmasın.

Yavaş yavaş öğrenmeyi seçenlere ise tavsiyem All in One Kanji Deck. Kanjileri Japon çocuklarının öğrendiği sırayla öğreniyorsunuz. İlk 10-15 kanjiden sonrasında çok karmaşık kanjilerin başlarda, çok basit kanjilerin sonlarda olması gibi bir problem var; bu da Koohii hikâyelerinin bir kısmını kullanışsız kılıyor, kendi hikâyenizi uydurmanız şart oluyor. Bunu kolaylaştırmak için, 200 kanjiyi geçtikten sonra bir müddet yeni kanji öğrenmeyip araya Kanji Radical destesini sokmanızı tavsiye ederim. Kanjileri oluşturan parçaların anlamını öğrendikten sonra kendi hikâyenizi yazmakta zorluk çekmezsiniz. Ama daha önce öğrendiğiniz kanjilerin tekrarını yapmaya devam etmelisiniz tabii.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, yeni kanji öğrenmeye ara verseniz bile tekrarlara asla ara vermemelisiniz. Yatmadan önce 10 dakikada göz ucuyla bakıp "Good" tuşuna basmaktan ibaret bile olsa her gün tekrarlarınızı yapmalısınız. 1, bilemedin 2, en fazla 3 gün ara vermenin dönüşü var; ama daha fazla ara verirseniz tekrarlar birikir ve Anki'yi açınca gördüğünüz kart sayısı bütün şevkinizi alır götürür. Bu duruma "kanji çığı" deniyor. Kanji çığının altında kalmanız demek, emeklerinizin heba olması demektir. Ne olursa olsun, kanji çığından sakının! İşinizi garantiye almak için günün kanjilerini karışık sırada değil, önce tekrarlar, sonra yeni kanjiler sırasıyla görmenizi sağlayacak ayarı da Anki menüsünün bir yerlerinde bulabilirsiniz. AnkiDroid'de Settings->Reviewing->New Card Position'dan "New cards after reviews"; Windows programında ise Tools->Prefreneces'a tıklayınca açılan penceredeki aşağıya açılan seçim kutularının üçüncüsünden (ilki arayüz dili, ikincisinde "When adding, default to current deck" yazıyor) aynı seçenek. Mac ve iOS'ta nasıldır bilemiyorum ama çok farklı da değildir herhalde.

Anki'yi hem akıllı telefonda hem bilgisayarda kullanmak istiyorsanız, senkronizasyon yapabilmesi için Ankiweb'den ücretsiz hesap açtırmanız gerekiyor. Akıllı telefonda hesap açtırmadan uzun süre kullanmış olsanız bile hesap açtırınca telefon uygulamasından o hesaba giriş yapıp daha önce gördüğünüz kartları hemen hesabınıza işletebiliyorsunuz.
UnderminE, suke, WoLcRoW ve 1 kişi bunu beğendi.

Son Düzenleme bakayalo tarafından 22 Ekim 2016 19:47 de yapıldı.
Bay bakayalo şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
ders, japonca


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 20:10.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler