Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Fansub/Manga Yardım > Encode/Karaoke/Efekt


Encode/Karaoke/Efekt Encode Karaoke Efekt konuları hakkında bilgiler


Kodlama Yardım

Fansub/Manga Yardım Kategorisinde ve Encode/Karaoke/Efekt Forumunda Bulunan Kodlama Yardım Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Hmm bi resize kodu verirmisin madem?Ayrıca daha önce olmuyordu....

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 28 Şubat 2010, 17:22   #41
düşünemiyorum
 
None
 
muhtesemmatrix'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Yaş: 30
Favori Anime: osmanın maceraları
Mesaj: 362
Standart İlgi: Kodlama Yardım

Hmm bi resize kodu verirmisin madem?Ayrıca daha önce olmuyordu.
Baymuhtesemmatrix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28 Şubat 2010, 17:33   #42
avatarımı artık değiştirsem mi
 
Sersem
 
spartiate'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: İzmir / Kuşadası
Yaş: 37
Favori Anime: Claymore
Mesaj: 844
Standart İlgi: Kodlama Yardım

AddBorders(0, 2, 0, 2) satırını ekleyiver scripte, sanırım böyle de çözülür muhti... emin değilim gerçide
__________________
AniDb Sayfamız:
"01.01.2010-07.02.2011 arası özel mesajlar hükümsüzdür, cevap veremediğim tüm arkadaşlardan özür diliyorum"
Bayspartiate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28 Şubat 2010, 17:42   #43
düşünemiyorum
 
None
 
muhtesemmatrix'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Yaş: 30
Favori Anime: osmanın maceraları
Mesaj: 362
Standart İlgi: Kodlama Yardım

Reset attım düzeldi
Baymuhtesemmatrix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Eylül 2011, 14:37   #44
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
 
Giriş Tarihi: 21 Aralık 2010
Yaş: 25
Favori Anime: One Piece
Favori Manga: Naruto
Mesaj: 32
Standart İlgi: Kodlama Yardım

“ Orjinal Gönderi : gezz+ Mesajı Görüntüle

@menpower,

ME algorithm olarak multi hex kullanman en ideali, diamond en kötüsü. exhaustive ve SATD exhauistive ise birazcık daha iyi ama kaliteyi arttırdığından çok hızı düşürüyor.
bu ayarların encode'a etkisi ne olur dersen, sabit kalite ve quantizer'da kalite aynı kalır, daha iyi ME ayarlarıyla daha düşük boyut elde edersin. sabit boyut ve bitrate'de ise daha kaliteli görüntü elde edersin.

ME = Motion Estimation = Hareket Tahmini, yani görüntüde çok değişikliğe uğramadan pozisyonu değişsen objeleri algılama mekanizması. yaptığı iş bu objeleri algılayıp bir sonraki karede aynı obje için yeni bir resim bilgisi yazmak yerine aynı resim bilgisinin yalnızca yerinin değiştiği bilgisini yazarak boyuttan önemli miktarda tasarruf sağlamak. sonuçta bir görüntüde hareket eden objeleri algılamak aklı olmayan bilgisayarlar için zor bişeydir, bu iş ancak karmaşık algoritmalarla yapılabildiğinden hızı düşürür. ayarlar yükseltildikçe encode edilen videoda algılanan ve vektörel hareketi ifade edilen obje sayısı artar, resim bilgisi vektör bilgisinden kat kat fazla yer kapladığı için boyut düşer, videonun karmaşıklığı ve oynatılma sırasında gereken işlemci gücü artar.
bu konuyla alakalı gerçekten anlaşılabilir ve zengin bir chip dergisi makalesi vardı ancak şuan bulamıyorum, bir ara e-dergiyi alıp o makaleyi foruma koymam gerekecek, inanılmaz derecede faydalı bir yazı. konusu malum h264 video ve yapısı.
Merhabalar hocam bende hardsub denemelerimde xvid4psp ve megui kullanıyorum. Ancak 2 sindede anlamadığım noktalar var sorularımı maddeler halinde sorsam sorun olmaz umarım bilen arkadaşlar yardımlarını esirgemezse çok sevinirim..

1- Meguide encoder settings olarak x264 : DXVA-HD-Anime Toons HQ kullanıyorum config ayarlarında M.E range = 16 ,ME algorithm=multi hex,subpixel refinement05 olanı kullanıyorum boyutu düşürüp kaliteyi bu ayarları yükselterek artırabilir miyim ? Yada hangi sekmedeki ayarları kullanmalı veya değiştirmeliyim config deki ?

2- Xvid4psp yi de seviyorum çünkü yaptığımız denoise/sharpen filtrelerini hemen ön izleme olarak görüp nasıl katkılar yaptığını görüyorum.. Ancak şöyle bir sorun var ben xvid4psp de bir deneme yaptım filtreleri felan ayarladıktan sonra avs dosyasını bir kenara kaydettim sonra 720p bir anime riplicektim 2-pass bitrate seçtim ve 1200 bitrate yaptım video çıkış boyutu 225 mb oldu.. İşin ilginci aynı avs dosyasını kullanarak meguide ripledim 225 mb da karşılık 1350 bitrate geldi meguide auto encode kısmında.. Bu farkın nedeni nedir sizce ?

3- Meguide veya xvid4psp de düşük boyut ve yüksek kalite (düşük boyuttan kastım kota dostu değil yani boyuttan kısabildiğimiz kadar kısıp kaliteyi en fazla ne kadar artırabiliriz) ripler ekran kartının kullanıldığı filtrelerle mi olur (xvid4psp de ki MSU Cartoon Restore gibi meguide buna benzer bir filtre göremedim) yoksa normal Q21-Ultra veya HQ-slow gibi automated 2pass rip yapan filtrelerle mi olur

Sorularımda mantık hataları olabilir kusura bakmayın cahilliğime verin Öğrenme yolunda adım adım ilerlemeye çalışıyorum..
BayFallen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24 Eylül 2011, 01:10   #45
solaris city
 
None
 
gezz+'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 12 Eylül 2009
Mesaj: 378
Standart İlgi: Kodlama Yardım

ne demek bunlar biraz karışık konular bazı şeyler kafanda oturmadıysa ne dediğini bilemiyor olabilirsin,

1-) dxva ayar setlerinden birini seçmene gerek yok, hatta seçme. dxva video çözmede ekran katını kullanılması olayıdır(directx video acceleration), bu da bayağı geniş bir ekran kartı yelpazesini kapsadığından uyumluluk sebebiyle bazı gelişmiş kodlama özelliklerinden feragat edilir, video daha basit hale gelir. aynı kalite düzeyinde daha büyük boyutlu dosyalar elde edersin. megui'nin içindeki presetlerden anime toons hq anime rip için idealdir, eğer çok güçlü bir işlemcim var ve ben boyutu biraz daha küçültmek istiyorum/aynı boyutta daha kaliteli görüntü istiyorum diyorsan insane ayar setlerini kullanabilirsin, ama gereksizdir. sonuç: "anime toons hq" ya da "anime toons insane" kullan, dxva'dan kaçın.

2-)Şu anlık aklıma gelen tek şey xvid4psp'de encode ettiğin videonun içinde ses de olması, meguide encode ettiğin videonun içinde ses yoksa aynı boyutta daha yüksek bitrate olur.

3-) Q21-Ultra ya da HQ-slow dediğin şeyler filtre değildir, encode ayarlarıdır. MSU cartoon restore gibi filtrelerle önce görüntüyü işlersin, sonra encode ederek sıkıştırırsın. aslında msu cartoon restore filtresini megui'de de kullanman mümkün, yalnız bunun için bir avisynth scripti kullanmalı ve megui'de video olarak bu scripti açmalısın. xvid4psp de avisynth tabanlı bir programdır, yalnızca kullanıcı dostu olması amacıyla bu kodları görmezsin, megui biraz daha low-end'dir. Megui'de auto encode kullanmaya alıştıysan bunu nasıl yapacağını sana şu an burada anlatamam. benim başlığımdan ya da başka kaynaklardan avisynth kodu nasıl yazılır ne işe yarar biraz öğrenmen lazım.
Msu cartton restore filtresini kullanınca video daha temiz hale gelir ve alıntı yaptığın mesajımdaki obje hareketi algılayan mekanizmalar videoda daha çok hareket tanır ve doğal olarak aynı kalite seviyesinde video daha küçük boyutlu hale gelir.
sonuç 1: MSU cartoon restore bir filtredir ve kodlayıcı programın(x264) videoyu daha rahat tanımlayabilmesini sağlar
sonuç 2: Q21-Ultra ve HQ-slow gibi ifadeler kodlayıcı programın videoyu tanımlama algoritmasının gelişmişliğini belirten ifadelerdir

ayrıyetten şu ifadende de bir sıkıntı var: "normal Q21-Ultra veya HQ-slow gibi automated 2pass rip yapan filtreler". Q21 ve HQ modları kalite bazlı kodlamadır, tek seferde kodlama yaparlar. Eğer varsa bile 2 geçişli kodlama bunlarda gereksizdir. 2-pass(iki geçişli) kodlama ise boyut veya bitrate'i sabitlemek istediğinizde kullanılır, ilk aşama istenen bitrate veya boyut için hangi quality veya quantizer değeri gerektiğinin hesaplanmasıdır, ikinci aşama ise belirlenen değerde kalite bazlı kodlamadır.

bunları okuyup iyice anlamaya, bir mana vermeye çalıştıktan sonra sorun olursa sormaktan çekinme. bu ince ayarlarla uğraşmak istiyorsan sana direkt olarak her videonu istediğin gibi encode etmeni sağlayacak tek bir cevap veremem.
__________________
İmzanız kurallara uymadığı için kaldırılmıştır.

Son Düzenleme gezz+ tarafından 24 Eylül 2011 01:13 de yapıldı.
gezz+ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08 Ekim 2011, 11:59   #46
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
 
Giriş Tarihi: 21 Aralık 2010
Yaş: 25
Favori Anime: One Piece
Favori Manga: Naruto
Mesaj: 32
Standart İlgi: Kodlama Yardım

@gezz+ çok teşekkürler hocam cevabını ayrıntılı inceleyip öğrenmek istiyorum en kısa zamanda..Birde msu cartoon restore denoise filtresimi yoksa sharpen mi (çünkü denoise filtresi ise videoya göre kullanma taraftarıyım )
BayFallen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02 Temmuz 2012, 22:32   #47
Katanakya ikenain da!
 
uykucu
 
mertak'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 01 Ekim 2009
Yaş: 24
Mesaj: 164
Standart İlgi: Kodlama Yardım

Bir konuda sorum olacaktı. AviSynth ile bir videoyu encod yapmadan bölebilir miyiz? (Veya kesebilir miyiz?) Yaparsak nasıl yaparız. Kodlarını sormuyorum. Hangi programı kullanabileceğimi soruyorum. Kullananlar bilir, Xilisoft video splitter ve cutter gibi bir şey diyorum. Saniyeler için kesicek ve video üzerinde hiçbir oynama yapmayacak.
__________________
Baymertak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03 Temmuz 2012, 13:26   #48
pazar akşamına kadar köydeyim
 
Bitkin
 
bedifeci'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Yaş: 37
Favori Anime: slam dunk
Favori Manga: slam dunk ,naruto
Mesaj: 3.337
Standart İlgi: Kodlama Yardım

Boilsoft Video Splitter,Ultra Video Splitter ,Boilsoft Video Splitter ,SolveigMM Video Splitter,EzVideoCutter vs programları deneme yanılma oluyla test et sana en uygununu seç.
__________________
Sitemizin Kalitesini Arttıracak Sizlersiniz
Kurallara daha dikkat edelim.
Yetkili üyelerimizle sorunlarınızı büyümeden paylaşalım
Teşekkürün bir ötesi vardır.
Paylaştığımız çalışmaları farklı bir upload sitesine yüklemek.
Çevirmen olmak isteyenler
uploader olmak isteyenler
Manga Editörü Olmak isteyenler
Encoder Olmak isteyenler
Baybedifeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19 Temmuz 2012, 05:13   #49
Katanakya ikenain da!
 
uykucu
 
mertak'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 01 Ekim 2009
Yaş: 24
Mesaj: 164
Standart İlgi: Kodlama Yardım

Örnek video;

Avs ile böyle bir şey yapmak mümkün mü? Resim üstüne video eklenmiş gibi bir şey. Avs ile mümkün değilse hangi programla yapabilirim acaba?
__________________
Baymertak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
basit, mesaj, yeni


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 04:51.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler