Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Fansub/Manga Yardım > Fansub Dersleri


Fansub Dersleri Fansub hazırlama konusunda genel bilgiler, gerekli olan programlar ve eklentiler.


Altyazı Hazırlama Rehberi

Fansub/Manga Yardım Kategorisinde ve Fansub Dersleri Forumunda Bulunan Altyazı Hazırlama Rehberi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Çeviri işine başlayıp da nasıl başlanacağını bilmeyen bazı arkadaşlar var. Birkaç forumda denk geldim ve bu yüzden böyle 3 farklı ...

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 13 Aralık 2010, 10:26   #1
bir gün 36 saat olsa az daha
uyusam
 
Keyifli
 
eczmeltem'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Trabzon
Yaş: 32
Favori Anime: Itazura Na Kiss
Favori Manga: Bitter Virgin
Mesaj: 632
Blog Girişleri: 6
Standart Altyazı Hazırlama Rehberi

Çeviri işine başlayıp da nasıl başlanacağını bilmeyen bazı arkadaşlar var. Birkaç forumda denk geldim ve bu yüzden böyle 3 farklı çeviri yöntemini basitçe anlatmaya karar verdik.

Mkvextractgui adlı programı açıyoruz.

1 numaralı yerden altyazının söküleceği mkv dosyası, 2 numaralı yerden ise altyazının kaydedileceği yer seçilir.Bu iki işlemi yapıp, 3 numaralı yer olan Check All’a basarak çıkartılacak olan tüm dosyaları otomatik tikliyoruz. Çıkarttıktan sonra srt ve ass uzantılı hariç dosyaları silebilirsiniz.


Daha sonra 4 numaralı yer olan Extract’a basıp altyazıyı çıkartıyoruz.
Altyazının sökülme aşaması.


Videodan sökülen dosyalar aşağıda. Bize lazım olan Track3 ve Track4. Ass formatında çeviri yapacaksanız Track3, srt formatınca çeviri yapacaksanız Track4’ü kullanabilirsiniz.Ben srt üstünden çeviri yaptığım için onu kullanarak devam edeceğim.
Geriye bir tek altyazıyı çevirmek kalıyor. Program falan kullanılmadan İng-Türkçe çevirisi yapılıyor sadece.İngilizce altyazımız böyle başlıyor. En baştan başlayıp metin çevirisi yapıyormuş gibi başlayacağız çeviri yapmaya. Tüm satırlar bitince, altyazıyı video ile birlikte açıp, yanlış
çevirileri, sahnesini görmeden yapamadığımız çevirileri sahneyi izleyerek düzenleyeceğiz.Bu altyazı artık hazır, izlenecek duruma geldi diyene kadar altyazıyı videoyla birlikte kontrol ederiz. Bu artık 1 kere olur, 2 kere olur. Kişiye göre değişir.

Çeviri yapmanın basit bir yöntemi. Altyazı sökme programı dışında bir program kullanmanıza gerek yoktur.

Bazen altyazı sökerken srt olarak çıkarmaz da farklı formatlarda çıkarır. O zaman ne yapılmalıdır?

ALTYAZI FORMATLARINI BİRBİRİNE DÖNÜŞTÜRME:

Sökülen altyazılar karşımıza ass veya vobsub dosyası olarak çıkar. Bazı çevirmenler aegisub programı ile çalışmayı tercih ederler. Aegisub programı ile ilgili sitemizde birçok anlatım vardır. Bu yüzden bu konuda burada bilgi vermeyeceğim. Asıl konu benim gibi bazı kişilerin Subtitle Workshop kullanarak srt formatında altyazı hazırlama durumudur. Bu durumda yukardaki dosyaları srt formatına dönüştürmek mecburidir. Bunun için elimizde 2 programımız mevcut.

Aegisub: Bu programlaass formatındaki altyazıları srt formatına dönüştürebiliriz. Ama dikkat edilmesi gereken nokta şu ki bu dönüşüm sırasında karşınıza her zaman olmamakla beraber bazı sorunlar çıkabilir. Bu konuya daha sonra değineceğiz. Gelelim dönüşüme:

—Bilgisayarınızda aegisub programı yüklü iken ass dosyasını açın.
—Export subtitle seçeneğini işaretleyin. Gelen ekranda export tuşuna basın.
—Çevireceğiniz ass dosyasını işaretleyin ve kayıt türünü subrip srt olarak işaretleyin.
Srt dosyasına yeni bir isim verip bu şekilde kaydedin.

àSubrip: Vobsub formatıyla tanışıklığım çok yeni olduğu için bu programla tanışıklığım da yeni mümkün olduğunca basit ve anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağım.
Vobsub formatı günümüzde daha çok dvdrip animelere monte edilmiş halde rastladığım bir uzantı. İlk halinden kesinlikle zaman kodlarını ve ana metni kullanacağınızı düşünmeyin. Subrip programı ile dönüşüm yaptığınızda ancak her şey anlam kazanacaktır. Yani ister Aegisub ister Subtitle Workshop kullanıcısı olun el-mecbur vobsubu çevireceksiniz.
Ama başlamadan önce uyarmak istiyorum. Programın her sürümünden aynı verimi alamayacaksınız ve sıkıntılar yaşayabileceksiniz. Ve ne yazık ki en son sürüm Subrip de en iyi sürüm demek değil. Size kendim deneyimlediğim en sorunsuz sürüm 1.2’yi tavsiye edeceğim. Ayrıca bu sürümün Türkçe dil seçeneği de var.
Programın mantığı tüm harfleri bir resim olarak algılaması. Yani kesintisiz çizgi olarak algıladığı tüm resimleri yani harfleri size gösterecek ve karşılığında ne yazması gerektiğini size soracak. Bu her yazı fontundaki her harf, imla işareti ve numara için yapacaktır. Şimdi anlatıma geçelim.
— Programı açın vob simgesine ya da dosya kısmından “vob aç” yazısına tıklayın.
— Gelen ekrandan dizin göster kısmından söktüğünüz vob dosyasının olduğu klasörü açın. Dosya türünü all supported files olarak işaretleyin. Çünkü vob dosyaları dışında yanında gelen idx. Uzantılı dosyaları da kullanabileceksiniz.
— Başlat dedikten sonra artık harfler karşınıza gelmeye başlayacak ekranda karşınıza gelen her harfi büyük küçük ayrımı yaparak resmin altında size verilen boşluğa doğru olarak yazmaya dikkat edin. Program aynı fontta aynı karakteri ikinci kez size sormayacak artık ezberleyecektir.
— Tüm bunları sorunsuz şekilde hallettikten sonra( ki muhtemelen çeşitli sorunlar çıkacaktır, bahsedeceğim onlardan) altyazı indeksi kısmında 1s şeklinde gösterilen kısma tıklayın çıkan ekrandaki bilgilere dokunmadan düzelt deyin.
— Altyazı indeksi kısmındaki disket simgesine tıklayıp kaydedin ve programdan çıkın.
— Çıkarken size karakter matrixini kaydetmek isteyip istemediğinizi soracak. Eğer aynı seride aynı fontlarla yazılmış başka bir altyazı daha dönüştürecekseniz bu size mükemmel bir kolaylık sağlıyacaktır. Bir daha program başına oturup mesela Bleach’e ait bir vobsubu dönüştürürken Karakter Matriks Dosyası altındaki”- -“ butonunu tıklayıp eski kayıtları açabilirsiniz. Ya harfleri yazdığınız ekranda sağ taraftaki “ Bu karakterler için eski matrikste arama yap” kısmından da kaydettiğiniz bilgilerden faydalanmanız altyazıyı saniyeler içerisinde dönüştürmenizi sağlayacaktır.

Programda zaman zaman renk çakışmaları yüzünden resmi göremeyebilir. Böyle bir durumda karşınıza metinle ilgili bir ekran ve ilgili yazıyı okuyabiliyorsanız elle yazmanızı belirten bir kısım gelecektir. Eğer okuyamıyorsanız metin renk değiştir kısmından font renklerini sırayla deneyerek ki 4 renk mevcuttur şansınızı deneyin. Eğer 1.2 sürüm kullanıyorsanız. Muhtemelen okuyamadığınız dönüşremediğiniz kısım kalmayacaktır. Ama kalsa da sorun değil ilgili kısmı atladığınız an zaman altyazıya metin olmasa bile zaman kodları düşecektir.
Başka alfabelerden harf çıktığında yapacağınız tek şey alttaki kısımdan ilgili karakteri işaretlemektir. Ayrıca “character map” kısmında da birçok alfabeden ve bilim dalından birçok karakteri sorunsuzca bulabileceksiniz.
Sistem bazı harfleri beraber algılasa da bozuntuya vermeyin gördüğünüzü yazın. Mesela size “rf” ya da “tu” harflerini beraber gösterebilir. En sık rastlanılan sorun I, l ve İ karakterlerini sistemin karıştırmasıdır. Altyazı bulunamadığı durumlarda bundan iyisi Şamda kayısı diyor ve Subrip sayfasını kapatıyorum.

Ayrıca, ogm uzantılı videolarda sökme işlemi benzer şekilde virtualdub programı ile yapılır

Aegisub'da basit altyazı işlemleriAegisub'da .srt kaydetme işlemiAegisub programını ise kullandıkça, programa alıştıkça çeviriden zevk almaya başlayacaksınız. Özellikle bahsetmediğimiz stil, font, karaoke vs gibi birçok özelliği ile kullanışlıdır.

Subtitle Workshop'ta basit altyazı işlemleri

Altyazınızı söktünüz, dönüştürdünüz veya çok şanslıydınız zaman kodları olan metni hazır internette buldunuz. Ve şansınıza elinizdeki dosya çevireceğiniz dilde İngilizce diyelim. Gelelim neler yapabileceğimize. Programın birçok özelliği olsa da ben burada sadece anime altyazıları hazırlarken sıkça karşılaşılan durumları anlatacağım. Bu aşamada kolaylık açısından programa kısaca SW diyeceğim.
Subtitle Workshop en çok kullandığım altyazı bölme, birleştirme senkron, sıfırdan altyazı hazırlama, senkron yapabileceğiniz hatta bazı sürümlerinde fps değişimi dahi yapabileceğiniz bir program. Altyazıyı hazırlarken ilgili videoyu hazırladığınız altyazıyla senkronlu olarak çalışma ekranıyla beraber aynı anda gösterme imkânı sunuyor.

1- SWyi açın load subtitle seçeneğini işaretleyin ya da dosyayı manüel olarak çalışma ekranına sürükleyin. Video seçeneğinden altyazısını çevireceğiniz videoyu açın. Çeviriye hazırsınız.
Spoiler:
2- Altyazı dosyasının gözüktüğü kısmın altında sizin metni yazmanızı sağlayacak boş bir alan olacaktır. Çevirmek istediğiniz satırı işaretleyin. Yazma alanında işaretlediğiniz satırdaki metin görünecektir. Bu metni silin ve çevirinizi, olmadığını istediğiniz cümleyi yazın.
Spoiler:

3- Gelelim senkron olayına anime serilerinde senkron farklılığı reklam eklenmesi/ kesilmesi daha nadir olarak da fps farklılıklarından ileri gelir. Çok az olsa da filmlerdeki tek veya çoklu videolardan kaynaklanan altyazı kesme ya da birleştirme işlemiyle olan senkrona ihtiyaç duyulur.
Reklam yüzünden olan senkron problemlerinde parça parça senkronlama yoluna gidilir. Aynı miktarda zaman kaymasına ihtiyaç duyan kısım ilk satırdan son satıra kadar işaretlenir. Ctrl-d
yapılır ve çıkan panelde istediğimiz seçeneklere göre senkron yapılır.
Spoiler:

4- Tüm gerekli işlemleri yapıp altyazı dosyanızı kaydettikten sonra Araçlarà Yazım Denetimi ya da ToolsàSpell Check kısmına tıkladığınızda program size yaptığınız imla hatalarını gösterecek hatta kullandığınız yabancı kökenli kelimelerin TDK önerilerini sunacaktır. Bu altyazı hazırlanmasında yapılması gereken kanımca en önemli işlemlerden biridir.
Spoiler:


SON İŞLEMLER, NOTLAR:

1- Satırları çok uzun(40–45 karakter) ve 2’şer satırdan fazla tutmamak altyazının güzel görünmesini sağlayacaktır.
2- Türkçe karakter sıkıntısı olduğunda srt dosyasını açıp farklı kaydet deyip kodlamayı ANSI olarak değiştirip kaydettiğinizde sorun çözülecektir.
3- Tüm işlemlerden sonra altyazı videoyla birlikte izlenerek hatalar son defa kontrol edilmelidir.
4- Gereğinden fazla uzun ama mutlaka olması gereken notlar başka küçük bir notpad dosyasında açıklama olarak eklenmesi altyazıyı daha anlaşılır kılacaktır.
5- Eğer İngilizce dışında bir dile ait sadece zaman kodlarından faydalandığınız bir alt yazı varsa SWde zor olsa da İngilizce altyazılı video yardımıyla satırları atlamadan çeviriyi yapabilirsiniz.
6- Srt dosyasına manuel olarak wordde herhangi bir kısmı mesela açılış şarkısını kolaylık olsun diye kesip yapıştırdıysanız, altyazıyı SWde açıp kaydettiğinizde sıralama düzelecektir.

Katkıda Bulunanlar: Aequitas, eczmeltem, Sylar54
__________________
Bayaneczmeltem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 10:42   #2
Geçse de yolumuz bozkırlardan,
denizlere çıkar sokaklar.
 
Depresyonda
 
Akuma_Blade'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: İskenderun / Hatay
Yaş: 34
Favori Anime: Gundam, Votoms, Lain, GITS, Blackjack, FMP, NHK ni Youkoso, Nadesico, Yamato, Fafner, Akira
Favori Manga: Blame, KOR, Mermaid's Forest, KKNJ, NGE, FSS, Aku no Hana, Detective Conan, Jiraishin, Akira, Alive
Mesaj: 2.565
Blog Girişleri: 6
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

Rehber için teşekkürler. Aegisub'un, MKV Extract GUI'nin sökemediği bazı farklı gömülmüş altyazıları da sökebilme gibi bir özelliği de bulunuyor, konu içerisinde hatırlatalım onu da.
__________________

BayAkuma_Blade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 11:48   #3
bir gün 36 saat olsa az daha
uyusam
 
Keyifli
 
eczmeltem'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Trabzon
Yaş: 32
Favori Anime: Itazura Na Kiss
Favori Manga: Bitter Virgin
Mesaj: 632
Blog Girişleri: 6
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

Gerek Aegisub gerek Subtitle Workshop burada anlatılandan çok fazla işleve sahip. Biz mümkün olduğunca hiç bilmeyen birinin daha anlayabileceği temel şekilde anlatmaya çalıştık.
O yüzden ekleme, düzeltme yapmak isteyen arkadaşlar ya da sorusu olanlar katkıda bulunursa bu çok daha faydalı bir çalışma olur.
İlk soruyu ben sorayım hatta Akuma hangi tür altyazıları Aegisub ile nasıl söküyoruz?
__________________
Bayaneczmeltem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 12:31   #4
solaris city
 
None
 
gezz+'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 12 Eylül 2009
Mesaj: 378
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

yanılmıyorsam akuma blade'in bahsettiği olay hardsubları ocr ile sökme yöntemi, ancak bildiğim kadarıyla aegisubda böyle bir özellik yok, bunu sub-rip gibi programlarla yapabiliyoruz. dvd filmlerde her dil için ayrı ayrı görüntü olarak depolanan altyazı formatlarında bu işlem kolay iken bizim animelerde kullandığımız hardsublarda her seri için ayrı kalibrasyon ve öğrenme süreci gerekiyor ve de sonuç hiç bir zaman mükemmel olmaz. fansubber ile iletişime geçip altyazı almaya uğraşmak daha kolay.
__________________
İmzanız kurallara uymadığı için kaldırılmıştır.
gezz+ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 14:44   #5
Geçse de yolumuz bozkırlardan,
denizlere çıkar sokaklar.
 
Depresyonda
 
Akuma_Blade'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: İskenderun / Hatay
Yaş: 34
Favori Anime: Gundam, Votoms, Lain, GITS, Blackjack, FMP, NHK ni Youkoso, Nadesico, Yamato, Fafner, Akira
Favori Manga: Blame, KOR, Mermaid's Forest, KKNJ, NGE, FSS, Aku no Hana, Detective Conan, Jiraishin, Akira, Alive
Mesaj: 2.565
Blog Girişleri: 6
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

@eczmeltem
MKV'lerden altyazı sökme işini genelde MKV Extract GUI ile yaparız. Fakat özellikle bazı yeni rip'lerde MKV'lerin paket içeriği boş görünüyor ve altyazı elde edemiyoruz. Eğer Exiled-Destiny'nin yeni ripleri gibi, gerçekten korumalı gömülmüş altyazılardan bahsetmiyorsak, evet, Aegisub "Open Subtitle" seçeneğini MKV için dosya hedef göstererek de altyazı sökmesi yapabilmekte.
__________________

BayAkuma_Blade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 16:16   #6
pazar akşamına kadar köydeyim
 
Bitkin
 
bedifeci'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Yaş: 37
Favori Anime: slam dunk
Favori Manga: slam dunk ,naruto
Mesaj: 3.337
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

Çok iyi hazırlanmış bir çalışma ,daha da geliştirilebilir.
__________________
Sitemizin Kalitesini Arttıracak Sizlersiniz
Kurallara daha dikkat edelim.
Yetkili üyelerimizle sorunlarınızı büyümeden paylaşalım
Teşekkürün bir ötesi vardır.
Paylaştığımız çalışmaları farklı bir upload sitesine yüklemek.
Çevirmen olmak isteyenler
uploader olmak isteyenler
Manga Editörü Olmak isteyenler
Encoder Olmak isteyenler
Baybedifeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 16:31   #7
ヽ༼ຈل&
#860;ຈ༽ノ
Raise Ur
Dongersヽ༼ຈ&
#1604;͜ຈ༽A
417;
 
Alayci
 
Aequitas'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Aralık 2009
Yaş: 24
Favori Anime: Dragon Ball Z, Hajime no İppo, One Piece
Favori Manga: RuroKen, Recca, GANTZ, Slam Dunk
Mesaj: 1.304
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

@Akuma_Blade

Özellikle göstermedim ama dikkat edersen bahsettiğin özellik aegisub anlatımında var. Ve gerçekten çok yararlı bir özellik.
__________________
BayAequitas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 16:57   #8
Samurai Shadown
 
Eğlenceli
 
Donfo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 16 Temmuz 2010
Yaş: 34
Mesaj: 197
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

Genellikle insanlar altyazılarda renkli v efect li...
görüntüleri sever....
Onun için Aegisub da anlatabilir msin?
__________________

Donfo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 18:08   #9
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
fudy'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 25 Eylül 2009
Mesaj: 1.269
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

@Donfo; Aegisub üzerine konu anlatımı olan rehberler bulunmakta zaten. Aşağıdan istediğine ulaşabilirsin.

Aegisub Temel Rehberi - Override Tag'leri
Aegisub Orta/İleri Seviye Rehberi
Aegisub ile Karaoke Rehberi
Bayfudy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2010, 21:27   #10
solaris city
 
None
 
gezz+'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 12 Eylül 2009
Mesaj: 378
Standart İlgi: Altyazı Hazırlama Rehberi

evet aegisub mkvyi direk ses video altyazı olarak açabiliyordu galiba, unutmuşum. yalnız yukarda bahsettiğim yöntem de mevcut, allah kimseyi muhtaç düşürmesin
__________________
İmzanız kurallara uymadığı için kaldırılmıştır.

Son Düzenleme gezz+ tarafından 13 Aralık 2010 21:27 de yapıldı. Sebep: keyif
gezz+ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
500, aegisub, altyazı, bilim, bleach, çeviri, devam, font, karaoke, rehber, resmi, senkron, sıralama, tavsiye, türkçe, yeni, önemli


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 14:41.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler