Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Fansub/Manga Yardım > Fansub Dersleri


Fansub Dersleri Fansub hazırlama konusunda genel bilgiler, gerekli olan programlar ve eklentiler.


Aegisub'da Motion Tracking Kullanımı

Fansub/Manga Yardım Kategorisinde ve Fansub Dersleri Forumunda Bulunan Aegisub'da Motion Tracking Kullanımı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Merhaba arkadaşlar. Sizlere Magnum357 adlı arkadaşımızın hazırlamış olduğu ve fansuberlerin vazgeçilmezlerinden biri olan typesetting'in, kaliteli ve kolay bir şekilde yapılmasını ...

Like Tree8Beğenilenler
  • 8 Yazan Tolip

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 01 Şubat 2014, 23:57   #1
Bu AKK'ye lanet olsun.
Hayattan soğutuyor beni.
 
çok yorgun
 
Tolip'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Nisan 2011
Mekan: Trabzon
Favori Anime: Death Note, One Outs, Hajime no İppo, Tengen Toppa Gurren Lagann, Detroit Metal City, D. Gray Man
Favori Manga: One Piece, Death Note, Slam Dunk, Lair Game, Veritas, Gantz, Sun-Ken Rock
Mesaj: 429
Standart Aegisub'da Motion Tracking Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Sizlere Magnum357 adlı arkadaşımızın hazırlamış olduğu ve fansuberlerin vazgeçilmezlerinden biri olan typesetting'in, kaliteli ve kolay bir şekilde yapılmasını anlatan bu rehberi paylaşacağım.

Arkadaşımız gerçekten çok güzel ve ihtiyaç duyulan bir rehber hazırlamış. Denedim ve gerçekten çok güzel sonuçlar aldım. Diğer fansuber arkadaşların da ilgi duyacaklarından eminim. Neyse lafı daha uzatmadan sizi rehber ile baş başa bırakıyorum.

Motion Tracking? O da ne ola? Yenilebilirse, tadı güzel midir?
Neyse, direkt başlığın gerektirdiği şeylere dönelim.

Yabancı grupların yaptığı çok fazla satırdan oluşan pos, scale, rotation gibi farklı farklı değerlerinin elle girildiğini ve yapanların bot olduğunu düşündüğümüz TS'yi(typesetting) nasıl yaparız? (Tabii ki de elle değil. )

After Effects kullanıcılarının da bildiği Track Motion özelliğiyle yapıyoruz. Kısaca, çizdiğiniz yeri sonraki frame'de arayıp bulan, bir insanın bir milenyumda %99.998 hatalı yapıcağı eziyetten arındıran kurtuluşun "eklentisi" gibi bir şey.Bunun için birkaç programa ihtiyacımız var.

Programlar:
- quicktime (Mocha için videoları tanıtan programcık ve w7 yazsa da w8'de de çalışıyor alttaki programlar gibi.)
- aegisub(x86) (recent trunk builds)
- mocha pro (Sabitleme değerlerini oluşturan program. Kurmadan önce "Notlar" kısmının ilk maddesini okuyunuz.)
- lua dosyası 2.x.x / 3.x.x (Mocha pro'nun oluşturduğu değerleri aegisub'a import eden dosyamız.)

Kurulum Notları Serisi- After Effects pc'nizde mevcut ise Mocha'yı indirmenize gerek yok. Ae'nin dahili bir plugin'i olur kendisi. CS kaçla geldiğini bilmemekle beraber "Animation/Track in Mocha AE" seçeneğinden ulaşabilirsiniz!

- (*) Herhangi bir şeye başka bir şey çağırma işlemi yapılırken Türkçe karakter kullanılmaz! Bizim durumumuzda video ve onu koyduğunuz klasör adlarında ve belki de alt yazı isminde kesinlikle Türkçe karakter kullanmayın çünkü dizini tanımaz.

- x64 aegiisub'un hiçbir sürümü kesinlikle çalışmaz, x64 sürümü stabil'de sayılmaz. Yani stabillik açısından yukarıdaki linkten kullandığınız aegisub sürümünün x86 olanını kullanmanız tavsiye edilir. (Anlatım, revision7852'ye göredir.)

- Aegisub işine karar verme sonrasında lua dosyamızın özelliklerini her açtığınız aegisub sayfasında görünmesi adına lua ve -sadece lua'yı atınca çalışsa da- yanında listelenen her şeyi C:\Program Files (x86)\Aegisub\automation\autoload dizinine atınız, yoksa runtime hataları alabilirsiniz bazı durumlarda.

- Lua dosyası için bağlandığınız sitede sıralanmış lua dosyasını "alt" tuşuyla indirmeyi sakın denemeyin; normal tıklanınca açılan web sayfasını lua biçminde indirir. Yani "download zip" seçeneğinden indiriyoruz sağ taraftan.

- Mocha ücretli bir program maalesef. Nasıl halledersiniz bilmem, rehber burası.

- Mocha'nın sizin sisteminize uygun(x32/x86-x64) bit türünü indiriniz. Sadece Mocha'da bit farkı önemsiz, RAM'le alakalı bir olay çünkü.

- Trim yapmada sorun yaşıyorsanız, önceden videoyu sürükleyip "alt yazıyı tekrar açtığınızda" videoyu yüklemek istiyor musunuz sorusuna evet deyin. Aegisub, videonun dizinini içine yazması lazım, kısaca.


Adım 1(Ayarlar - Automation/Motion Data - Config)

Enter The Path... kısmına trim sonucu ortaya çıkacak videonun nerede oluşturulacağını yazınız. (Yazmayınca trim işleminde sorun yaşayabilirsiniz.) Örnek: C:\Users\M357\Desktop\mocha\

Sonraysa alttaki üst üste iki kutudan üsttekine kullanıcağınız encoder programının dizinini giriniz. x264 yolunu(Diğer yollar olan ffmpeg vs. tavsiye edilmez/kullanılmaz.) kullanıcaksanız 8bit olmalı, 10bit çalışmaz.

Alt yazı + x264 aynı dizindeyse benim gibi kullanabilirsiniz, değilse dizinini de yazmak lazım. Örnek: C:\MeGUI\tools\x264\x264.exe
http://www.x264.nl/x264_main.php adresinden güncel x264 bulabilirsiniz, megui içindekiyle sorun çıkarsa.

Bu kısımla ilgili bir not daha: Avisynth/plugin klasörünüzde güncel ffms plugin'i olmalı. Ve "Enabla Trim Gui" aktif değilse trim kısmını göremezsiniz ve sonraki adım anlamsız olur.

Enable Trim Gui'le ilgili notumu buraya da düşeyim: Lua'nın yeni sürümünde bu seçenek kaldırıldı. O pencereyi göremesek de trim yapıyor yani, karıştırmayalım.


NOT: X, Y, Origin; apply kısmının bir aynası, yani config'de neler aktifse apply'de de onlar aktif veya pasif olur.


Adım 2(Mocha Pro için Video Trim'lemek - Automation/Motion Data - Trim)Yapıcağımız type'ın frame aralığını, şeklini(font-renk-pozisyon vb.) oluşturduğumuzda "Automation/Motion Trim" diyelim. Type şekli başka bir konuya girdiğinden ayrıntıya girmiyorum.

Resimde de göründüğü gibi bilgileri kendi doldurur, sizin ok demeniz yeterli. Açılan/çalışan komut sisteminden yaptığınız type'ın frame aralığına göre videoyu keser.

Lua'nın yeni sürümünde burası kaldırıldı!


Adım 3(Çizim)Şimdi, kestiğimiz videoyu Mocha'ya aktaralım. (Quicktime yüklü değilse tanımamazlıktan gelir kestiğiniz videoyu veya herhangi bir videoyu. Yükledikten sonra da tanımazsa yeniden başlatın PC'yi.)En soldaki buton'a tıklamak veya file menüsünden open project seçeneğiyle kestiğimiz videoyu ekleyebilirsiniz. (Hatırlatma: After Effect kullanıcıları "Animation/Track in Mocha AE"den dahili plugin'i açabilir.)Sabitleceğiniz yeri, ayrıntılarıyla tool menüsündeki araçlarla çizmelisiniz. Deneme-yanılma mantığıyla araçları kavramak zor değil, ayrıntıya girmiyorum.Bir şey daha, track-motion özelliğine yabancı olanlar, çizim alanınız sonraki frame'de birebir olmalı. Yani bir text olur, bir yarısı sabitken bir yarısı değişir ve çizim alanınız çok değişik yerlere kaymadan, fazla bir ayrıntısı yoksa bile stroke kısmının ortasından çizim yapın.Çizim yapmanız bittiyse eğer, analiz yaptıralım. Sağ altlarda bulunan track kısmından(resim 1.1), sondan ikinci butonla teker teker(manuel), sondan birinci buton'la otomatikman benzer piksellerin olduğu frame'leri bulma işlemini yapabilirsiniz, doğal olarak ilk iki buton'da tam tersi.

Şimdiyse analiz verilerimizin çıktısını alalım.

Export Tracking Data'ya tıkladıktan sonra(resim 1.2) Format'ı "After Effects Transform Data" seçeneğiyle(resim 1.3) save deyip çıktısını alalım.


Offical Video TutorialsMocha'nın kullanımıyla ilgili size, yaratıcılarının hazırladığı resmi video rehberlerin olduğu bağlantıyı vereyim: link

Daha sonraki (çok çok uzak) bir tarihte buna video hazırlamayı düşünüyorum.


Adım 4(Analiz Verilerini Uygulamak - Automation/Motion Data - Apply)

Üstteki kutuya analiz verilerimizin dizinini yazalım. (Alt yazıyla aynı dizindeyse şekildeki gibi yazılır.) Eklenmesini istemediğiniz bir veri varsa, misal x koordinatını eklemek istemiyorsanız ondan işareti kaldırmanız yeterli bu kısımda.


Bana y ekseninin bilgisi lazım sadece, diğerlerinden işareti kaldırıyorum ve go dediğiniz go olur, yani olay tamamdır.

UYARI: Ayrıca nerede nasıl stille sabitlediyseniz layer/satır içindeki text veya shape pos'unun üstüne verilerini ekler. Ben burada x ve scale bilgilerini almadım çünkü gerekli olmayan bilgileri ekleyince sapıtabiliyor bazen. Duruma göre origin'de kaldırılabilir. (Özellikle de sallantılı bir doğrusalsa.)


Final Gösterisi

Youtube sayfasının altında çalışma dosyalarını paylaştık, bilginize.


Video Tutorial


Kaynakİsteyenler, kaynağıma da bakabilir şuradan: http://unanimated.xtreemhost.com/ts/ts-mocha.htm
Benim yaptığım anlatım değişmiş/güncellenmiş, güzel olmuş
bedifeci, painscream, betten ve 5 kişi bunu beğendi.

Son Düzenleme Tolip tarafından 02 Ocak 2015 23:02 de yapıldı.
BayTolip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31 Ağustos 2014, 18:27   #2
Unseen blade is the deadliest.
 
üşümekte
 
betten'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 04 Aralık 2009
Mekan: İstanbul
Favori Anime: One Piece, KHR
Favori Manga: The Breaker
Mesaj: 542
Standart İlgi: Aegisub'da Motion Tracking Kullanımı

Konuya baya bir geç mesaj yazmış olabilirim ama anlatım için teşekkürler. Nozaki-kun animesinde çok fazla motion tracking olayı var. Yabancı fansubun yaptığı her satırı malum çeviremiyorum. 5 bin satır falan oluyor. Bunu öğrendikten sonra rahatça yapabilirim sanırım.
__________________

Spoiler:
Bayanbetten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Haziran 2015, 03:52   #3
:oleyo:
 
terbiyesiz
 
SuskunGeveze'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 19 Haziran 2015
Mekan: İstanbul
Yaş: 24
Favori Anime: Code Geass, Death Note, Zankyou no Terror, Guilty Crown, Zetsuen no Tempest, SnK, One Outs
Favori Manga: SnK, One Outs, Naruto, One Punch Man
Mesaj: 336
Standart İlgi: Aegisub'da Motion Tracking Kullanımı

Elinize sağlık.
BaySuskunGeveze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
aegisub, çizim, encoder, font, lua, mag, magnum, merhaba, offical, origin, resmi, tavsiye, typesetting, türkçe


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 06:31.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler