Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime Dışı > Genel


Genel Hiçbir kategoriye sığmayan konu/mesaj larınızı bu bölümüme yazabilirsiniz.


BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Anime Dışı Kategorisinde ve Genel Forumunda Bulunan BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Fantastik ve Bilimkurgu Nedir? FRP (Fantasy Role Playing Game) Nedir? Türkçesi “Fantastik Rol Yapma Oyunları” olan FRP, oyuncuların bir oyun ...

Like Tree13Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 29 Nisan 2011, 18:48   #1
Chocomeru~!
 
Melek Gibi
 
SteamHive'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Gezginim.İstanbul,İzmir,Ankara cosplay ve Con'larda beni bulabilirsiniz.Ancak Balıkesir'de yaşıyorum
Favori Anime: PSWG,ParaKiss.
Favori Manga: ZONE-00.
Mesaj: 254
Standart BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Fantastik ve Bilimkurgu Nedir?


FRP (Fantasy Role Playing Game) Nedir?

Türkçesi “Fantastik Rol Yapma Oyunları” olan FRP, oyuncuların bir oyun yöneticisinin (Game Master) yönetimi ve senaryosu doğrultusunda rol yapma yeteneklerini kullanarak, oluşturdukları karakterleri ile verilen hikayeyi geliştirdikleri oyunlardır. Ülkemizde genel olarak masaüstü oyun olarak oynanmaktadır.


Convention Nedir?

Convention, özünde fuar/şenlik anlamına gelir. FRP conventionları ülkemizde çoğunlukla fantastik ve bilimkurgu ile ilgilenenlerin, bir araya gelip FRP oynadıkları etkinlikler olarak bilinmektedir. Oysa ki FRP conventionları , dünyada sadece FRPlerin oynandığı etkinlikler değillerdir. Bu etkinliklerde, bütün fantastik ve bilimkurgu mecralarının etkinlikleri yer alır.


İstanbul Bilgi Üniversitesi

Ülkemizde “Laureate Network” üyesi olan tek üniversite olan İstanbul Bilgi Üniversitesi, bir şehir üniversitesi olmasının avantajlarına sahiptir. İstanbul Avrupa yakasında; “Şişli (Kuştepe)”, “Dolapdere” ve “Eyüp (Santralistanbul)” kampüslerinden oluşan üniversitemiz 11.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Eski Silahtarağa elektrik santralinin mimarisini koruyarak yapılan Santralistanbul, içerisinde bulunan bir elektrik müzesi, sergi alanı, Otto, Tamirhane, Starbucks gibi yerlerle birlikte sadece bir eğitim merkezi değil, aynı zamanda da bir eğlence ve kültür merkezidir. Dolayısıyla her gün burayı Bilgi Üniversitesi öğrencisi olmayan onlarca insan da ziyaret etmektedir.

BilgiCon nedir?

BilgiCon; 6-7-8 Mayıs tarihlerinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Mayfest kapsamında yapılacak olan Fantastik ve Bilimkurgu temalı bir conventiondır. Etkinlik üniversitemizin Santralİstanbul kampüsünde gerçekleşecektir.

FRP ve LARP etkinliklerinin dışında, 300-400 kişinin katılacağı büyük bir “LAN Game (Bilgisayar Oyunu) Turnuvası”, bir açıkhava laser tag yarışması yapılacaktır. Ayrıca katılımcıların iyi vakit geçirebilmeleri için çeşitli yarışmalar ve Playstation 3, atari makinları gibi arcade ağırlıklı etkinlikler de alanımızda bulunacaktır.

Bunların haricinde kurulacak sahnede çeşitli grupların performansları yer alacak ve gün içerisinde bu sahnede çeşitli gösteriler sergilenecektir. Bunların yanısıra film, anime gösterimleri, cosplay etkinlikleri ile çeşitli panel ve workshoplar da etkinlikte yer alacak.

Bu sene convention için “Steampunk” teması seçilmiştir ve bütün etkinliklerimizde bir parça steampunk ögesi bulunmaktadır.

Elimizden geldikçe zaman içerisinde etkinlik sayımızı daha da artırmak için çaba sarfetmekteyiz.

Etkinliğimize günde ortalama 400-500 kişinin katılımını beklemekteyiz. Bunlara şehirdışından misafirlerimiz de dahildir.

Biz Kimiz?

BilgiCon, “Bilgi Fantastik ve Bilimkurgu Kulübü” ve “Bilgi For Fun” kulüplerinin ortaklaşa çalışması sonucunda ortaya çıkmış bir etkinliktir. Yaklaşık 1600 üye sayısı bulunan bu iki kulüp okulun da manevi desteği ile ülkemizde yapılan en büyük FRP Conventionını yapmak için çaba sarf etmektedir.

Etkinliklerimiz:

Masaüstü FRP:

Tıpkı diğer conventionlarda olduğu gibi bizim conventionumuzda da 20 ila 30 arasında FRP masası açılacaktır. Masaüstü frpler kısaca sayısı 4 ila 6 arasında değişen oyunculardan ve bir oyun yöneticisinden (Game Master) oluşan oyunlardır. Bu oyunlar bir masada oynanır ve her oyun kendi sistemine göre konuşarak canlandırma yapamaya dayalıdır.

LARP (Live Action Role Play):

LARP için kısaca Masaüstü FRP'nin bir masaya bağlı kalmadan, daha teatral bir biçimde oynanması diyebiliriz. Belirli bir senaryo üzerine gerçekten orada bulunuyormuş gibi sosyal becerileri ön plana çıkartarak oynanır. Masaüstü FRP'ye göre daha kalabalıktır.

Outdoor Laser Tag:

Uzaktan kumanda gibi kızılötesi ışınlar sayesinde oynanan Laser Tag oyununa kısaca Paintball'un boya içermeyeni diyebiliriz.

Kızılötesi vericisi olan bir silah ve kızılötesi alıcısı olan giysilerle oynanan bu oyunda boya olmadığı için can yakmaz, kask ve zırha ihtiyaç duymaz ve etrafın kirlenmesine neden olmaz.

Cihazların menzilleri 100 metreden fazla olduğu için geniş ve açık alanda oynanmaya müsaittir. Sistem oyun dışı kalanları otomatik olarak tespit eder ve cihazlarını kilitler. Böylece dürüst ve adil bir oyun gerçekleşmiş olur.

Cosplay:

Cosplay temel olarak çeşitli aksesuar ve kostümler kullanarak; anime , manga, film ve oyun karakterlerinin taklidinin yapıldığı kostüm sanatıdır. Bizim etkinliğimizde de cosplay partisinin dışında convention süresince çeşitli arkadaşlarımız cosplaylerini gün boyunca sergileyeceklerdir.

LAN Game Turnuvası:

Local Area Network Gaming olarak açacağımız LAN Game, aynı ağ üzerinde bir çok bilgisayarın birbirine bağlanıp tek bir oyunun beraber olarak oynaması anlamına gelir. Dünyada artık bu turnuvalar elektronik sporlar adı altında çok büyük bir kitleye hitap etmektedir. Bugün bunların en çok bilinenleri World Cyber Games, MLG ve ESL'dir ve bu turnuvalara her yıl binlerce oyuncu katılmaktadır.

Büyük topların dışında da çeşitli yerlerde yüzlerce oyuncuya LAN Game turnuvaları kendilerini kanıtlama imkanı sağlıyor.

Ülkemizde ise ne yazık ki bu turnuvalar sadece internet cafelerde ve kısıtlı bir kesime hitap ederek yapılmaktadır. Ancak bu sene BilgiCon’da bu turnuvalar daha profesyonel şekilde yurtdışında yapıldığı gibi "spor" adı altında yapılacak.

Yaklaşık 100 bilgisayardan oluşan bir alanda iki veya üç gün boyunca Call of Duty 2 ve 4, Quake, Fifa, Counter Strike ve Warcraft III oyunlarının turnuvaları gerçekleşecek.

Oynanan oyuna göre bireysel veya takım olarak karşılacak olan rakipler her oyun için belirlenecek olan ödülü kazanmak için oynayacaklar.

Etkinliğe diğer şehirler dahil yaklaşık 400-450 kişi katılmasını bekliyoruz.

Diğer etkinlikler:

Bütün bu etkinliklerin dışında;

Ödüllü riziko tarzı quiz yarışmaları yapılacak. Ve bu yarışmalarda sponsor firmaların ürünleri hediye edilecek.


Playstation 3, Guitar Hero, Karaoke ve atari makinaları getirilecek. Etkinliğimize giriş ücretsiz olacaktır ancak bu oyunlardan gelir elde edilmesi planlanıyor.Çizgi roman, figür, kitap, t-shirt gibi çeşitli ürünlerin standları kurulacak ve isterlerse satış yapabilecekler.Çeşitli amatör müzik grupları sahne alacak.

Ve aynı zamanda Cumartesi günü benim konserim var,hepinizi beklerim millet!Fantastik bilimkurgu ile ilgilenen ünlü kişiler ve sanatçılar için paneller ve workshoplar düzenlenecek. Şu an kesinleşen manga workshopu için Ahmet Yiğit Eren geleneksel manga tasarımlarıyla etkinliğimize katılacak. (Ahmet Yiğit Eren a.k.a LordCha)

Bilgicon için hazırlanan bir videomuz da bulunmakta.Steampunk Nedir?

Etkinliğimizin bu seneki teması olan Steampunk, 18.yy sonu ve 19.yy başındaki modadan etkilenerek 1980'lerde ve 1990'larda ortaya çıkan bir akımdır.

Steampunk, günümüz teknolojisinden biraz daha ileride olan fakat teknolojinin temeli, buhar gücü ve mekanik sistemler olan bilim kurgusal dönemdir. Buhar gücüyle çalışan uçan araçlar, zeplinler, robotlar, mekanik saatler bu kurgunun vazgeçilmez öğeleridir.

Conventionımızda Victorian Style Steam Punk teması yer almaktadır.

- BilgiCon Ekibi -

Http://www.BilgiCon.org/


Alıntı : Sensee'nin cosplay bloğu
lantis, spartiate, kenasuka ve 1 kişi bunu beğendi.
__________________

BayanSteamHive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 19:04   #2
BON JOVI ROCKZ
 
Şeytan
 
SPAWN-TheUndead'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Rock World
Yaş: 28
Favori Anime: Kenshin, Ninja Scroll, Basilisk, Bleach, Death Note, Berserk, Tenjou Tenge
Favori Manga: Berserk, Bleach, Rosario to Vampire, Vampire Knight, Ruouni Kenshin
Mesaj: 672
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Ohh ohh ne güzel. Fantastik dünya ve anime manga dünyası iç içe... Bol eğlenceler sizlere.
__________________
MEİJİ FANSUB
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!
BaySPAWN-TheUndead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 19:13   #3
Chocomeru~!
 
Melek Gibi
 
SteamHive'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Gezginim.İstanbul,İzmir,Ankara cosplay ve Con'larda beni bulabilirsiniz.Ancak Balıkesir'de yaşıyorum
Favori Anime: PSWG,ParaKiss.
Favori Manga: ZONE-00.
Mesaj: 254
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Teşekkürler.Bu yıl katılımı biraz fazla bekliyoruz,umarım öyle de olur *-* herkesi orada görmek isterim.
__________________

BayanSteamHive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 19:24   #4
back in black
 
Acımasız
 
Susano'o'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Zanarkand
Yaş: 34
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Vagabond, RuroKen
Mesaj: 1.807
Blog Girişleri: 5
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Ben de cosplay yapmak isterdim ama tip kurtarmiyor, ya Sakuragi Hanamichi olurum yada Onizuka-sensei.
lantis ve Sky_King_Goko bunu beğendi.
__________________

Spoiler:

人の精神の本質はその意識と潜在意識の戦いで定められる事であり。
BaySusano'o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 19:38   #5
BON JOVI ROCKZ
 
Şeytan
 
SPAWN-TheUndead'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Rock World
Yaş: 28
Favori Anime: Kenshin, Ninja Scroll, Basilisk, Bleach, Death Note, Berserk, Tenjou Tenge
Favori Manga: Berserk, Bleach, Rosario to Vampire, Vampire Knight, Ruouni Kenshin
Mesaj: 672
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

“ Orjinal Gönderi : SteamHive Mesajı Görüntüle

Teşekkürler.Bu yıl katılımı biraz fazla bekliyoruz,umarım öyle de olur *-* herkesi orada görmek isterim.
Geçen yıl da mı yapılmıştı?
__________________
MEİJİ FANSUB
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!
BaySPAWN-TheUndead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 20:08   #6
Chocomeru~!
 
Melek Gibi
 
SteamHive'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Gezginim.İstanbul,İzmir,Ankara cosplay ve Con'larda beni bulabilirsiniz.Ancak Balıkesir'de yaşıyorum
Favori Anime: PSWG,ParaKiss.
Favori Manga: ZONE-00.
Mesaj: 254
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Bu yıl derken diğer Con'lara göre demiştim o.o
Susano'o-chan bence sen gel,her halinle bi tanışmış olalım *-*
__________________

BayanSteamHive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 23:32   #7
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Kisiliksiz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Ankara / Sincan
Favori Anime: Gunbuster, Armored Trooper Votoms, Adventure of Ganba, Cowboy Bebop, Ergo Proxy
Favori Manga: Battle Angel Alita
Mesaj: 691
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

“ Orjinal Gönderi : Susano'o Mesajı Görüntüle

Ben de cosplay yapmak isterdim ama tip kurtarmiyor, ya Sakuragi Hanamichi olurum yada Onizuka-sensei.
Cosplay işinin yakışmaktan çok cesaret işi olduğuna karar kıldım. Sakallı haliyle Ay Savaşçısı kılığında gezinen adamlar var
spartiate bunu beğendi.
__________________
Hotmail adresim silinmiştir. Şimdilik bana oradan ulaşamazsınız.
Acemi Avcılar İçin İnternette Anime Avlama
BayKisiliksiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 23:43   #8
Inertia
 
Sersem
 
Shinkaron'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 17 Kasım 2010
Yaş: 30
Favori Anime: Hikaru no Go, FMA, Gankutsuou, Kemonozume, Rainbow, Gintama
Favori Manga: Berserk, Octave, Vagabond, Strawberry Shake, Pet Shop of Horrors
Mesaj: 429
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Hahaha. Susano-chan.... Hahaha. Ohahaha.
BayanShinkaron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Nisan 2011, 23:46   #9
Geçse de yolumuz bozkırlardan,
denizlere çıkar sokaklar.
 
Depresyonda
 
Akuma_Blade'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: İskenderun / Hatay
Yaş: 34
Favori Anime: Gundam, Votoms, Lain, GITS, Blackjack, FMP, NHK ni Youkoso, Nadesico, Yamato, Fafner, Akira
Favori Manga: Blame, KOR, Mermaid's Forest, KKNJ, NGE, FSS, Aku no Hana, Detective Conan, Jiraishin, Akira, Alive
Mesaj: 2.564
Blog Girişleri: 6
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

Olayın Cosplay, LAN Party, sinema ve RPG yönünden ziyade Nerd Quiz, karaoke, amatör gruplar ve Arcade makineleri beni ilgilendiriyor* Sıkılırsam belki Anime gösterimlerine de girerim. Adam gibi birkaç sezon anime bitirmiş/bitirecek kafa dengi birilerini de bulduk mu harika olacaktır. Katılacağım ilk con ve en az bir gün tam gün orada olmak istiyorum.

Soru: Bu etkinlikler aynı anda tüm kampüslerde simültane olarak mı düzenlenecek? Yoksa her kampüste bir gün mü?

*Benden başka birşey mi beklemiştiniz?
__________________


Son Düzenleme Akuma_Blade tarafından 29 Nisan 2011 23:54 de yapıldı.
BayAkuma_Blade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30 Nisan 2011, 00:09   #10
back in black
 
Acımasız
 
Susano'o'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Zanarkand
Yaş: 34
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Vagabond, RuroKen
Mesaj: 1.807
Blog Girişleri: 5
Standart İlgi: BilgiCon Fantastik ve Bilimkurgu Şenliği

'Hai, susano'o-chan de~su' diyesim geldi bir an. Ben de ne yorum yapsam diye dusunuyordum, ilk gordugumde Shinkaron ile ayni tepkiyi vermistim ama ehem... saskinliktan tabii. Daha once chan diye hitap eden olmamisti

Konuya donecek olursak SteamHive-chan, benim bir miktar cosplay merakim olsa da, ki Kisiliksiz'e burada katiliyorum, tipim kurtarsa da fotograflarimin cekilmesi biraz dusunduruyor. Taniyanlar bilir, meslegimle isimle alakali. Dogala ozdes Susano'o aromasinda gelsem olabilir belki, ama tanismak icin amt bulusmalarindan birine gelirsen hepimizle tanismis olursun.
spartiate bunu beğendi.
__________________

Spoiler:

人の精神の本質はその意識と潜在意識の戦いで定められる事であり。
BaySusano'o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
500, action, anime, fantastik, figür, film, karaoke, kitap, live, manga, müzik, roman, satış


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 06:33.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler