Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > Görüş ve Önerileriniz


Görüş ve Önerileriniz Forum hakkındaki düşünceleriniz, önerileriniz ve isteklerinizi bu bölüme yazabilirsiniz.


Forum Sorunsalı

Forum Genel Kategorisinde ve Görüş ve Önerileriniz Forumunda Bulunan Forum Sorunsalı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> (Hmm çok şeyler yazılmış ve genellikle tahmin ettiğim gibi mantıklı şeyleri yazanlar ya benden büyük ya da yaşı bana yakın ...

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 10 Aralık 2009, 08:23   #21
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Menpower'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Ekim 2009
Yaş: 35
Favori Anime: きまぐれオレンジ☆ロードz
Favori Manga: きまぐれオレンジ☆ロード
Mesaj: 52
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Forum Sorunsalı

(Hmm çok şeyler yazılmış ve genellikle tahmin ettiğim gibi mantıklı şeyleri yazanlar ya benden büyük ya da yaşı bana yakın kişiler olmuş. Zaten bundan böyle bu forumda muhattab alıp fikirlerini dinleyeceğim, birşeyler katmaya çalışacağım kişiler çoğunlukla onlar olacak.)

Öncelikle güzel forumlar oluşturmak sağlam temeller üstüne bu forumlarımızı oturtmak için forum nedir, ne değildir bunu çok iyi bilmemiz lazım. Forum aslında ne korsan programları paylaşabileceğimiz, ne bir başkasının yazısını öylece alıp sadece "+REP bravo tebrikler", "emeğine sağlık", "teşekkürler" gibi sığ cevaplarla tatmin olmayı bekleyebileceğimiz, ne de shoutbox veya Worles Hanım ya da Susan'o 'nun aynen belirttiği gibi "chatroom" olarak kullanabilecek bir oluşum değildir.

Forum yüzyıllardan beridir insanların toplanıp başı sıkıştığında veya fikirsiz kaldığında o duruma düşüp çare bulan diğer insanlardan yardım eli isteyebileceği büyük bir kümedir, topluluktur, yığındır, kalabalıktır.

Yardım eli derken demek istediğim elbette "bir sakal at" cinsinden insanlardan para dilenmek veya sizin yerinize bir işi yapmasını istemek değildir. Belki sadece o çaresiz kaldığınız şey konusunda onu çoktan başaran birinden fikir alarak aynı başarıyı sizinde göstermenize yardımcı olacak bir araçtır forum. Eğer canınız sadece Chat yapmak istiyorsa bunun için hizmet veren ve neredeyse hepinizin bilgisayarlarında yüklü anında mesajlaşma programınız vardır zaten. Sadece iki veya üç kişinin arasında dönecek -geyik veya espri- bir diyalog ile forumu amacının dışında kullanıyorsunuz demektir. Paylaştığınız fikirin veya istediğiniz yardımın sadece 1-2 kişiye değil, kamoyuna hitap etmesi gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Böylece eğer fikrinizi beyan edecekseniz birçok kişiyi aydınlatmış olacak, başınız sıkıştı ise birçok kişiyi muhattab aldığınız için sorununuza bir çok ağızdan ve daha çabuk çözüm bulabileceksiniz.

Her insan sizin espri kabiliyetinizi, renk (tüm herşey açısından renk dedim) zevkinizi, kişisel görüşlerinizi paylaşmayabilir. Bu insanların size saygı gösterebilmesi için öncelikle onlara saygı göstermeyi bilmelisiniz. "******* Anime serisi berbattı, rezildi, beş para etmezdi" veya "Sen neden o Anime'yi beğendin ya? O ezik bir seri -sen de eziksin-" veyahut -en önemlisi- "Bu Anime serisini izleyen sivilceli fanboylar kendi IQ dereceleri 15'in altında olduğu ve yaşları 15 i geçmediği için..." gibi sonunun polemiklere gideceğini çok iyi bildiğiniz şeyleri lütfen telafuz etmeyin ve hem kendinizi hem o kişiyi hem de forum yöneticilerini iki arada bir derede güç durumda bırakmayın. Ayrıca güzelim konuları bencilce davranıp kişisel kavgalara dönüştürerek sadece intikam amaçlı veya karşınızdakini dumur etme amaçlı, dostluğu ve arkadaşlığı bulduğunuz çok sevgili forumlarınızı kirletmeyin. Ağzınızı bozarak, hırçınlık, taşkınlık yaparak kahraman olacağınızı sanıyorsanız o kahramanlık sadece saliseler sürer sonra herkes sizi kavgacı, gürültücü olarak tanır ve ona göre davranır. Bununla ilgili en önemli ve asla unutulmaması gereken bir konu da herşeyden önce insanlara patates veya odun gözüyle bakıp, "küçük dağları ben yarattım" gibi bir tavır takınarak asla tepeden bakar bir şekilde ifadeler kullanmayın, imalarda bulunmayın.

Eğer bir kişinin size kasıtlı veya bilmeden saldırdığını düşünüyorsanız, sizi incittiğini düşünüyorsanız lütfen bunu düelloya dönüştürüp forumun huzurunu kaçıracağınıza ilk önce yetkililere özel olarak ulaşın ve herşeyi onlara bırakın. Şunu açıkca belirtiyorum ki yöneticiler orada saksı vazifesi yapmıyorlar ve mutlaka en hayırlı sonuç için sizinle bir aile bireyi gibi uğraşacaklardır. En iyi forum yöneticinin kendini üye gibi hisettiği, ayrıcalıklı davranmadığı forumdur. Bunu da her tecrübeli yönetici bilir ve ona göre hareket eder. Asla ayrım yapmaz, çıkarları doğrultusunda üyeleri sınıflandırmaz ve forumun huzuru için adaletli davranmayı bilir.

Bunların dışında hepimiz bilgisayarlarımızın başında nefes alan, üzülen, duygulanan, kızan, gülen etten kemikten insanlarız. Böyle olunca da elbette forumun basmakalıp, aşırı otoriter, sıkı yönetimli nazi kampları gibi olmasını istemeyiz. Yönetici veya üye yeri geldiğinde ağır kaçmayan espriye aynı derece de kırmayacak şekilde pratik zekamızı kullanarak yanıtlar vermeli, kendimizden birşeyleri (tamamen değil) parça parça vererek forumun ruhunu ve tadını sıcak ve yerinde tutmalıyız. Blue-dragon arkadaşımız da sanırım bunu anlatmaya çalışıyor.

"Bir sayı tut", "Alttaki üyenin kapı numarasını tahmin et", "Mamafih..." şeklinde Skullchukka arkadaşımızın bahsettiğinin benzeri başlıklar yerine biraz önce belirttiğim daha çok kendi işinize ve birçok kişinin de işine yarayacağını bildiğiniz konu başlıkları açmaya gayret gösterin. Eğer bu yardım isteyen veya fikrinizi soran başlıklardan gerçekten birşeyler katabilecekseniz yardım edin. "Laf olsun torba dolsun" diye gereksiz yere saçmalayıp hem kendinizi rezil etmeyin hem de başlığı amacından saptırmayın. Eğer yeterince delikanlılık yapmak istiyorsanız yine tekrarlıyorum başlıkta sizi kötüleyen veya inciten tabirler gördüğünüz zaman başlığa değil önce o insana özel mesaj ile sorup emin olduktan sonra eğer cevap sizi tatmin etmez ise yöneticilere özelden ulaşın. Delikanlılık ile kabadayılığı karıştırıp ortaya boyunuzdan büyük laflar etmeyin. Eğer ki olayın sizinle alakalı olmadığını öğrendiğiniz zaman siz zararlı çıkarsınız. Öfke ile kalkan zarar ile oturur.

Bu arada yöneticilerden en büyük ricam da çok gözüme takılan (belki başka arkadaşlarımızın da gözüne takılmıştır o yüzden buraya yazıyorum), bazı genç arkadaşlarımızın üzerine basa basa söyledikleri hatta imzalarına yazdıkları ipe sapa gelmeyecek, sürekli hoşnutsuzluk çıkaran düşüncesizce yazılmış şeylerin
sahiplerini rencide etmeyecek şekilde uyarmanızdır.

Ha unutuyordum şunu da belirtmeden geçmeyeyim;

Mehmet/Susan'o arkadaşımızın açtığı; "12 Krallık tartışma başlığı" benim şahsi görüşümce, diğer Anime'ler içinde yapılması teşvik edilmesi gereken vallahi hiçbir genel Anime ve Manga forumunda görmediğim güzel bir düşünceydi. Bu ve benzeri düşünceler sayesinde raydan sapmadan herkesin yararına Anime hakkında büyük bir platform oluşturulabilir.

Bu yazdıklarımı baştan sona okuyan tüm arkadaşlarıma teşekkürler. :ozgurluk:
__________________
No more Mr. Nice Guy. Actually I am Mr. T now.
BayMenpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Aralık 2009, 09:54   #22
Çok Kişisel
Dikkat ısırır!.. Şaka
yapmıyorum...
 
Asabi
 
Aurora Borealis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Kasım 2009
Mekan: İst.
Yaş: 37
Favori Anime: G.İ.T.Shell, Skip Beat!, Attack on titan.
Favori Manga: Skip Beat!, Attack on titan.
Mesaj: 2.620
Blog Girişleri: 54
Standart İlgi: Forum Sorunsalı

"Forum yüzyıllardan beridir insanların toplanıp başı sıkıştığında veya fikirsiz kaldığında o duruma düşüp çare bulan diğer insanlardan yardım eli isteyebileceği büyük bir kümedir, topluluktur, yığındır, kalabalıktır.

Yardım eli derken demek istediğim elbette "bir sakal at" cinsinden insanlardan para dilenmek veya sizin yerinize bir işi yapmasını istemek değildir."


benim forumlarda inandığım ve aradığım bir samimiyet. ancak malesef ki temeli güvenmeye dayanan bir konu ki bu da edinilmiş tecrübeler, gördüklerimiz ve duydukalarımızla ne kadar gerçekleşiyor? gerçekleşir mi? bilinmez ama denemeden de öğrenilmez. ama yazdıklarının tamamına katılıyorum.
__________________
The past will often attack the present with the pain of your memories..
Yanıma keyfimin kahyasını, paşa gönlümü ve tepemin tasını alarak burnumun dikine gitmeye bayılıyorum...
BayanAurora Borealis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Aralık 2009, 10:33   #23
Hürgeneral
 
----
 
Hitokiri'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Eylül 2009
Mekan: Antalya
Favori Anime: Rurouni Kenshin & Kimagure Orange Road & Ah! My Goddess & Fullmetal Alchemist & Full Metal Panic
Favori Manga: Rurouni Kenshin & Kimagure Orange Road & Ah! My Goddess & Fullmetal Alchemist & Full Metal Panic
Mesaj: 616
Standart İlgi: Forum Sorunsalı

Servet'in yazdıklarından sonra, için gerçeği; bize çok fazla söyleyecek bir şeyler kalmamış.

Dikkat edilecek bir noktada forumlara katılan/dahil olan insanların "aynı türe hitap eden" diğer forumlara katılıp katılmadığına bakmanızdır. Bugün AMT'nin forumuna üye olup mesaj atan kişilerden kaçı diğer "anime ve manga" forumlarına üyedir ve oraya mesaj yazmaktadır. Bu bile şuan bulunduğunuz forumun kalitesini gösteren bir olaydır. Her foruma üye olup her forumda 818721 mesaj sayısı olan bir üye yerine, 2-3 forumda üye olan gerektiğinde mesaj atan, soru sorulduğunda elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan, gerektiğinde hata yapanı uyaran bir üyeyi görmek sizcede olması gereken değil midir ?
BayHitokiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Aralık 2009, 21:52   #24
Çok Kişisel
Dikkat ısırır!.. Şaka
yapmıyorum...
 
Asabi
 
Aurora Borealis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Kasım 2009
Mekan: İst.
Yaş: 37
Favori Anime: G.İ.T.Shell, Skip Beat!, Attack on titan.
Favori Manga: Skip Beat!, Attack on titan.
Mesaj: 2.620
Blog Girişleri: 54
Standart İlgi: Forum Sorunsalı

zaman aralarını dolduranlar ile zaman ayıranları ayrıt etmek mantıklı. ama ne kadar doğru bir kriter olur?
__________________
The past will often attack the present with the pain of your memories..
Yanıma keyfimin kahyasını, paşa gönlümü ve tepemin tasını alarak burnumun dikine gitmeye bayılıyorum...
BayanAurora Borealis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
500, anime, bleach, devam, forum, naruto, son, türk, yeni


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 10:03.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler