Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > Görüş ve Önerileriniz


Görüş ve Önerileriniz Forum hakkındaki düşünceleriniz, önerileriniz ve isteklerinizi bu bölüme yazabilirsiniz.


Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Forum Genel Kategorisinde ve Görüş ve Önerileriniz Forumunda Bulunan Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Altyazıyı ayrı vermeyen fansuba her zaman mesafeliyimdir. Anime altyazısında öncelik altyazıların daha çok kişiye ulaştırılması ve daha çok izleyici çekmektir ...

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 20 Aralık 2009, 22:56   #11
Ne düşünüyorsun?
 
Keyifli
 
SyLaR_54'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Aralık 2009
Mekan: Konya
Yaş: 28
Favori Anime: Gintama
Mesaj: 790
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Altyazıyı ayrı vermeyen fansuba her zaman mesafeliyimdir. Anime altyazısında öncelik altyazıların daha çok kişiye ulaştırılması ve daha çok izleyici çekmektir bence. Rapid puanı falan denmiş de, zaten kaç kişi anime izliyor, dahası anime izleyenlerden kaç kişi fansub takip ediyor ki? Tamam fansubunu yaparken altyazını verme, ama en azından bitirdikten sonra ver, hem kendini tanıtırsın hem de fansubunu takip edenler artar bu sefer.
BaySyLaR_54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 00:04   #12
Bıraktım bu işleri. :(
 
Dans
 
Cynthia'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 05 Eylül 2009
Mekan: Detroit Metal City
Yaş: 22
Favori Anime: Lovely Complex
Favori Manga: Tsubasa RESERVoir CHRoNiCLE
Mesaj: 319
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Altyazı çalınmasından kastımız çevirenin ismini değiştirip kendi ismini yazmak ve altyazı sitelerine koymak değil. Birkaç ay önce bir video sitesinin, altyazı (hatta fansub) çaldığını gördüm. Çeviren grubun ismini silmişler, kesmişler, kendi sitelerinin ismini koca harflerle yazmışlar. Millet de sitenin çevirdiğini sanıyordu. Bunu gördükten sonra hala bu tür şeylerin olduğuna kanaat getirdim. Hayır yani çevirmenin amacı dediğiniz gibi belirli bir kitleye ulaşmaktır; fakat teşekkür almak da en büyük hakkıdır. İşte bu yüzden kendi çevirdiğim şeyleri videoya gömerek veririm.
(Not: DPden ya da başka yerden sıklıkla altyazı indiririm.)
__________________
I find your lack of encoder disturbing, Aluminia.
BayanCynthia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 00:06   #13
Whaaa??!!
 
Melek Gibi
 
bLueeekun'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Yaş: 26
Favori Anime: One Piece
Favori Manga: One Piece
Mesaj: 3.480
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Alara manga olaylarıda dediğin gibi oluyor. Baştan editleyip aynı çeviriyi kullanıp ben yaptım diyenler var.
__________________
Twitter
BaybLueeekun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 00:21   #14
back in black
 
Acımasız
 
Susano'o'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Zanarkand
Yaş: 34
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Vagabond, RuroKen
Mesaj: 1.807
Blog Girişleri: 5
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Ülkemizde anime izleyicisi bilinçlendiği zaman, bu insanların da sayısı ciddi oranda azalacak. Bizim yapmamız gereken bu bilinçlenmeye destek olmak. Bu da ancak paylaşımcılık ile olur. Altyazıları vererek insanlara doğru olanı gösterip örnek oluruz. Bu esnada birileri altyazılarımızı yine çalabilir, ama bunları da gündeme getirip insanların güzel ve çirkini ayırd etmeye sevk edebiliriz. İnsanlara doğru olanı, güzel olanı göstermeden çirkini ve yanlışı ayırd etmelerini bekleyemeyiz.
__________________

Spoiler:

人の精神の本質はその意識と潜在意識の戦いで定められる事であり。
BaySusano'o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 00:27   #15
Whaaa??!!
 
Melek Gibi
 
bLueeekun'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Yaş: 26
Favori Anime: One Piece
Favori Manga: One Piece
Mesaj: 3.480
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Şunuda anlamıyorum bu sahtekarlığı yaptıkları zaman kimse birşey anlamıyor onları yaptı sanıyorlar. Eğer o kişi gerçek animeciyse biraz araştırma yapar ne bilim her zaman girip çıktığı yerlerde gözüne çarpardı onların yapmadığı. Emek hırsızlığı olduğunu anlar sözünü söylemesede kendine göre anlardı ki böyle biriylede karşılaşmadım henüz.
__________________
Twitter
BaybLueeekun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 00:53   #16
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Hei_(BK201)'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Yaş: 32
Mesaj: 346
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Benim fikrime göre seri bittikten sonra altyazısı verilmesi yönünde. Bu durum özellikle çevirmene kalıyor. Şu çalma olayınada gelince bir müddet çalabilirsin. Zamanla anlaşılır ve sitenin seviyesi düşer. Anlamazlar diye bir bakış açısı insanların zeka yapısını ölçer. Ben insanların sünger beyinli olduğunu sanmıyorum. Eğer anime dünyası tek yumruk halinde çalana hakaret etmeden uyarır yada yaptırım uygularsa zaten belli süre sonra sorun çözülür. Fansub olayın da ise fikrim şudur. Türkçe fansubları indiririm. Depolama aygıtına atarım. Keşke her iki sistemde uygulansa.
BayHei_(BK201) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 01:54   #17
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Borastus'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Eylül 2009
Mekan: istanbul
Yaş: 27
Favori Anime: NGE
Mesaj: 286
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Bence o siteleri pek önemsememek gerekiyor. Ciddi bir takipçi zaten serinin hangi grup tarafından çevrildiğini bilir o siteden takip eder. Öyle alakasız forumlarda "bak biz anime çevirdik" diye konulan şeyler bence öyle duruyorduk pek bakan olduğunu zannetmiyorum. Yine de sinir bozucu bir durum orası ayrı.
BayBorastus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 03:41   #18
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
 
Giriş Tarihi: 29 Kasım 2009
Yaş: 29
Mesaj: 22
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

“ Orjinal Gönderi : Beyazm Mesajı Görüntüle

Her yerde söyledim yine söyleyeyim, çevirilerin altyazı dosyasının ayrıca verilmesi tamamen çevirmenin çeviriyi yapma amacına bağlıdır, bunda hiç yadırgamadan söyleyeyim kimisi çevirilerim her yere herkese ulaşsın diye düşünür ve fansub bile yapsa çeviriyi de birlikte sunar, kimisi önce fansubım indirilsin biraz da rapid puan alayım diye düşünür, altyazı dsoyasını sunmaz. Tabi bunların dışında olan ekstrem durumlar da var olabilir. Her ne olursa olsun benim doğru gördüğüm şey, bu işte samimiyse çevirmen altyazıyı da birlikte aynı anda sunmalıdır, sonuçta kimse indirilmiş serileri bir daha indirmek zorunda kalmamalıdır. Hırsızlık olayı ise artık az görülen (ozman olayı dışında, son zamanlarda hiç denk gelmedim) bir olay ve bahane edilmeyecek bir durumda diye düşünüyoryum.
Son olarak sitemizdeki çevirmen kurallarında, yani her çevirmenin site çevirmen etiketi alırken kabul ettiği kurallarda, çeviri sürerken altyazıları birlikte vermesi kendi opsiyonuna bırakılmışken, çeviri bittikten sonra altyazıları vermesi zorunludur.
rapid premium kazanmak için grupların altyazı vermediğini pek sanmıyorum. her seri ahım şahım takip edilmiyor, popüler seriler hariç uploadçısına pre kazandıracak pek seri yoktur. Bunun sebebinin ilkinin fansub için harcanan emek olduğunu ve fansuba yöneltildiğini diğerinin ise altyazıların çalınması, izinsiz videya gömülmesi olduğunu düşünüyorum.
Şahsi fikrime gelirsek ben her zaman iyi yapılmış fansubı terci ederim, altyazıdan fansubdan aldığım zevki alamıyorum ancak seri çevirisi bittikten sonra, en azından bir süre sonra altyazının verilmesi iyi olacaktır. Sonuçta ülkemizde kotalı kullanıcılar diye bir gerçek var.

Bazı altyazı sitelerininde , arada sırada olsa çevirmenleri tökezlettiğini düşünüyorum. Özellikle yeni çevirmense, ilk altyazılarını paylaşıyorsa o kişinin altyazıları hiç kimseninkine bakılmadığı kadar dikkat edilip incik bocuk her şey araştırılıyor ve garip, hatta çoğu zaman saçma sebeblerden dolayı düşük not alıyor. Ama aynı hataları ( aslında hata olarak saymıyorum bunu) aynı şeyleri diyeyim onun yerine eski çevirmenler ustadlar yapıldığında , çaylaklar kadar incelenmediğinden ( hatta çoğu zaman bakılmıyor yanılmıyorsam) bu şeyler görmezden geliniyor ve ister istemez bir ikilem ya da ayrımcılık gibi bir şey oluşuyor. Bu gibi durumlarında bazen insanları etkilediğini düşünüyorum, en azından rahatsız olanları biliyorum diyeyim. Sonuçta emerk harcayıp, yaptığın işin başarısız notlar alması insanın canını sıkar. Tabii ki emek harcadın diye de iyi not alacak değilsin orası ayrı mevzu, ben sadece ayrımcılığa dkundurmak istedim.
Baydrgnbll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 09:49   #19
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
fudy'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 25 Eylül 2009
Mesaj: 1.269
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

“ Orjinal Gönderi : drgnbll Mesajı Görüntüle

Bazı altyazı sitelerininde , arada sırada olsa çevirmenleri tökezlettiğini düşünüyorum. Özellikle yeni çevirmense, ilk altyazılarını paylaşıyorsa o kişinin altyazıları hiç kimseninkine bakılmadığı kadar dikkat edilip incik bocuk her şey araştırılıyor ve garip, hatta çoğu zaman saçma sebeblerden dolayı düşük not alıyor. Ama aynı hataları ( aslında hata olarak saymıyorum bunu) aynı şeyleri diyeyim onun yerine eski çevirmenler ustadlar yapıldığında , çaylaklar kadar incelenmediğinden ( hatta çoğu zaman bakılmıyor yanılmıyorsam) bu şeyler görmezden geliniyor ve ister istemez bir ikilem ya da ayrımcılık gibi bir şey oluşuyor. Bu gibi durumlarında bazen insanları etkilediğini düşünüyorum, en azından rahatsız olanları biliyorum diyeyim. Sonuçta emerk harcayıp, yaptığın işin başarısız notlar alması insanın canını sıkar. Tabii ki emek harcadın diye de iyi not alacak değilsin orası ayrı mevzu, ben sadece ayrımcılığa dkundurmak istedim.
Çevirilerin onay alıp almaması konusunda sitenin yaptığı duyuru. Okumasının faydası olacağına inanıyorum. Böyle önyargılı davranışlar sergilemek yerine biraz araştırma yapılması taraftarıyım.

“ Alıntı ”

DP admini NeOttoman'ın duyurusu:
Evet sevgili arkadaşlar, uzunca bir süredir var olan ancak ADG ve Admin grubu dışında kimsenin görmediği, ADG'nin (Altyazı Düzenleme Grubu) sitemize yüklenen altyazılarla ilgili yaptığı incelemeler tüm üyelerimizin (ve misafirlerin) kullanımına açılmıştır.

2004 yılı Kasım ayında oluşturulan ADG, zamanla oturan ve geliştirilen modüllerle birlikte sitemize yüklenen her altyazıyı belirli kriterler ışığında değerlendirmekte ve yine oluşturulmuş prosedürlere göre işlem yapmaktadır. Sizlerin göreceği onay işaretlerinin ne olduklarına bir bakalım...

Öncelikle sistemi ana hatlarıyla anlatayım:
Onaylı altyazılar: YEŞİL renkle işaretlenmiş olanlar yapılan incelemede "yeterli" bulunmuş altyazılardır.
Onaysız altyazılar: Bu grup iki kategoride sınıflandırılmıştır.
1. Okuma ile düzeltilebilecek olanlar: Bu sınıf altyazılar hafif imla sorununa sahip, satır uzunluğu problemi olan, ekranda kalma süreleri, hafif rip hataları, çeviri ile doğrudan ilgili olmayan şekil şartları vesair gibi sorunlara sahip altyazılardır. Bu sınıf altyazılar TURUNCU işaretlenmiştir. İlgili sorunlar düzeltilip altyazı güncellendiğinde çeviri yeşile döner. Bu arada daha düzgünü yüklenirse, çeviri sahibine çevirisini düzeltmesi için belirli bir süre tanınacak, süre bitiminde güncelleme olmazsa altyazı sistemden kaldırılacaktır.
2. Islahı çok zor, hatta mümkün olmayan çeviriler: Bu sınıf altyazılar KIRMIZI ile işaretlenmiştir. Ağır imla hataları, ağır rip hataları, zayıf/vasatın altı çeviriler, korsan altyazılar vs. bu sınıfa dahil edilmiştir. Bu türden çeviriler düzgünü geldiğinde sistemden kaldırılır.

Altyazıların sağ kenarında görülecek olan onay işaretinde herhangi bir renk yoksa, o altyazı henüz ADG tarafından incelenmemiş demektir.

Altyazının onaylanmama sebebini, mouse ile onay işaretinin üzerinde 1-2 saniye beklemeniz halinde çıkan notta görebilirsiniz.

Altyazıların onay almama sebepleri ve kategorisi şunlardır:

Teknik Yapı Hataları: Satır uzunluğu, ekranda kalma süreleri, kötü bölünmüş satırlar vs.
Hafif Rip Hataları: I/l karışıklığı, rakamlar arası boşluklar vs.
Ağır Rip Hataları: Bitişik çıkmış kelimeler, harflerin başka harfle riplenmesi, ciddi overlapping sorunları vs.
Hafif İmla Hataları: Altyazının genelinde dikkat çekici miktarda olmayan imla yanlışları, klavye hataları.
Ağır İmla Hataları: Altyazının genelinde seyri olumsuz etkileyecek miktar ve düzeyde yapılmış imla yanlışları, klavye hataları.
Çeviri Vasat Düzeyde: Anlatımın güçlü olmadığı, yer yer çeviri hataları ve yer yer anlatım bozukluğu içeren çeviriler.
Çeviri Vasatın Altı: Çeviri hataları ve anlatım bozukluğunun seyri etkileyecek miktarda olması durumu.
Çeviri Zayıf Düzeyde: Filmle izlendiğinde seyri ciddi anlamda olumsuz etkileyecek kadar kötü olan çeviriler.
Korsan-Türkçe: Korsan.
Korsan-Yabancı Dil: Translator ile oluşturulmuş veya fansub çeviriler.
Ekstrem Durum: Yukarıdaki kategoriye dahil edilemeyen türden sebepler, genelde her altyazı için ilginç istisnalar olabiliyor...

Çeviri sahibi arkadaşlara önerimiz, bu onaylar sırasında belki bazılarımız burkulacak, üzülecek. Ancak bilinmeli ki, bu iş tamamen objektif kriterler ışığında yapılmıştır ve kişiliklerimizle ilgisi yoktur. Bir insan çok iyi biri olabilir ama bu iyi çeviri yapacağı anlamına gelmiyor. Bir insan problemli olabilir ama çevirisinde de problem olacak diye bir şart yok. Bunlar birbirinden bağımsız durumlardır. Bu sebeple varsa itirazlarınızı uygun bir dille ADG mensubu arkadaşlarımıza yapabilirsiniz. Sonuçta biz de insanız ve değerlendirmemizde isabet etmemiş olma ihtimalimiz vardır. İtiraz halinde birkaç farklı kişinin "yeniden" değerlendirmesi ile durum değişikliği olabilir. Ben yine de rahatlıkla söyleyebilirim ki, onaylarımızdaki isabet % 95 düzeyindedir!

Konuyla ilgili aşırı tepki vermenin hem sizi üzeceği, hem de yöneticileri gereceği aşikârdır. Ancak başlık açmadan, ÖM veya raporlama yoluyla varsa itirazlarınızı dile getirirseniz, itiraz konusu altyazılar tekrar incelenir.

Mevcut altyazı kontrollerini yapan gelmiş geçmiş tüm ADG mensuplarına, modüllere işlerlik sağlayan yöneticilerimize minnettarız.
Bu sayede neyin ne anlama geldiğini anlamış olursunuz umarım.
Bayfudy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2009, 10:33   #20
back in black
 
Acımasız
 
Susano'o'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Zanarkand
Yaş: 34
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Vagabond, RuroKen
Mesaj: 1.807
Blog Girişleri: 5
Standart İlgi: Çeviriler için altyazı dosyası yayınlanmaması

Burada konumuz DP'nin usül ve yöntemleri değildir. Bilgi için yine de teşekkürler fudy. Önyargı da, ayrımcılık da hoş olmayan durumlar. Ancak sıkıntıları çözeceğiniz platform burası değil.

@drgnbll
bedifeci ilk baştaki mesajda bu başlık altında yazacak olan arkadaşları, başlığın konusundan sapmama ve bir başka siteye taş niteliği taşıyacak yorumlar olmaması konusunda uyardı.

Bu uyarıyı hatırlatıyor ve konunun normal akışına dönmesini tüm arkadaşlardan rica ediyorum. Ayrıca şunu da tekrar hatırlatmakta fayda var. Biz, animemangatr olarak, herkese eşit mesafedeyiz. Bu veya herhangi bir başlıkta oluşacak karşılıklı atışma, aşağılama, saygısızlık durumunda her iki gruba da eşit mesafede kalıp taraf olmayacağız. Bahse konu mesajları yazan üyeler de kim olduklarına bakılmaksızın aynı yaptırımlara tabi tutulacaktır.
__________________

Spoiler:

人の精神の本質はその意識と潜在意識の戦いで定められる事であり。
BaySusano'o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
altyazı, anime, anime izle, fansub, forum, ingilizce, okul, türkçe, önemli


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 08:22.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler