Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > Görüş ve Önerileriniz


Görüş ve Önerileriniz Forum hakkındaki düşünceleriniz, önerileriniz ve isteklerinizi bu bölüme yazabilirsiniz.


Altyazılar Hakkında

Forum Genel Kategorisinde ve Görüş ve Önerileriniz Forumunda Bulunan Altyazılar Hakkında Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Fansubu tamamlanmış animelerin, altyazıları paylaşılması halledilebilir mi acaba? Altyazıları paylaşılmamış bir çok seri var.(AMT çalışmalarından bahsediyorum) Böyle olunca iş yarım ...

Like Tree11Beğenilenler
  • 2 Yazan Madman's Knowledge
  • 1 Yazan CloudT
  • 1 Yazan Ryuga
  • 5 Yazan bakayalo
  • 2 Yazan BuDu

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 14 Mart 2014, 21:11   #1
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 781
Standart Altyazılar Hakkında

Fansubu tamamlanmış animelerin, altyazıları paylaşılması halledilebilir mi acaba? Altyazıları paylaşılmamış bir çok seri var.(AMT çalışmalarından bahsediyorum)

Böyle olunca iş yarım kalmış gibi oluyor, sitenin politikası açısından. Hatta sırf bu iş için altyazıların toplandığı bir uploader tahsis dahi edilebilir.
__________________


Son Düzenleme Kudo Shin'ichi tarafından 03 Nisan 2015 01:46 de yapıldı.
BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Mart 2014, 21:56   #2
Ne düşünüyorsun?
 
Alayci
 
Madman's Knowledge'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Hunter's Dream
Yaş: 34
Favori Anime: Mobile Suit Gundam 00, Kaiji, LOGH, Seirei no Moribito, Fafner
Favori Manga: Berserk, Biohazard: Marhawa Desire, Claymore, Hetakoi, The Breaker
Mesaj: 2.860
Standart İlgi: Altyazılar Hakkında

Kudo Shin'ichi bu konu daha öncede yönetim odasında konuştuğumuz bir konuydu. Oradaki mesajları da inceledikten sonra sana şu şekilde cevap verebilirim.

Bazı serilerin altyazılarını, çevirmene ulaşamadığımızdan dolayı ek olarak sunamadık ve fansub olarak kaldılar.
Bazıları ise tekrar gözden geçirildikten sonra yayınlanacaklar. Arkadaşlarımız imla hataları olan altyazıları paylaşmaktan yana değiller. Bir kontrolden daha geçtikten sonra yayınlama kararı aldılar.

Site yönetimi olarak çevirmenlere getirdiğimiz kurallar içerisinde, serileriniz en azından bittikten sonra altyazıları da paylaşınız yönünde. Çevirmen arkadaşlarımız da zaten bu düşüncedeler. Hem yönetim hem de kadro olarak hemfikiriz yani.

Kısa bir zaman içinde umuyorum eksik olanlar da paylaşılacaktır.
bakayalo ve Kudo Shin'ichi bunu beğendi.
Madman's Knowledge şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Mart 2014, 22:05   #3
I LOVE CURRY RAMEN!
 
Meraklı
 
CloudT'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Temmuz 2010
Mekan: 宮城県 (Miyagi-ken)
Yaş: 27
Favori Anime: Shoujo Kakumei Utena, Sayonara Zetsubou Sensei, Gintama, Nichijou.
Favori Manga: Yotsubato!
Mesaj: 1.067
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Altyazılar Hakkında

Bu altyazı konusunda bizde de bazı gelişmeler yaptık, altyazı adıyla ayrı bir bölüm açtık ve sadece altyazı paylaşımı yapılıyor, doğrudan indirme olanağıyla da indirme sitelerine muhtaçlığıda yok etmiş olduk. Ama altyazıların hepsini bulma sorunu da yaşayabiliyoruz, yani aynı derdin yolcusuyuz. Yine de bakalım...

Bu arada, altyazıların lafı hazır açılmışken, farklı fansublarında altyazılarını server'a eklemeyi düşünüyoruz. DP gibi ama kendi benliğinde farklılıklarla birlikte.

Eğer /AMT/ site yönetimi de izin verirse -bir süre içerisinde- edinebildiğim altyazıları server'a ekleyip herkesin erişebilmesini sağlayacağız.

Spoiler:
bakayalo bunu beğendi.
__________________
BayCloudT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23 Mart 2014, 02:40   #4
Her zaman negatif!
 
Düsünceli
 
Ryuga'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 22 Ekim 2009
Mekan: İstanbul
Yaş: 25
Favori Anime: One Piece, Fma: B, Moribito, Berserk
Favori Manga: One Piece, Claymore, Berserk
Mesaj: 297
Standart İlgi: Altyazılar Hakkında

Servere eklemek demişken, şöyle bir sistem de yapabilirsiniz. Gerçi default olarak herkesin altyazı yükleyebileceği bir özelliği yok, direk ftp'deki klasörüne upload gerektiriyor ama, onun için ufak bir script yazılması sıkıntı değil. Ya da Doki Fansub'un kullandığı, çok daha güzel olan şu script de kullanılabilir. Ben bizim serverda denedim ama, bilmediğim bir sebepten dolayı çok yavaş çalıştığından vazgeçtim.
bakayalo bunu beğendi.
__________________
myanimelist »» Twitter »»

BayRyuga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24 Mart 2014, 15:17   #5
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.288
Standart İlgi: Altyazılar Hakkında

Altyazıların ayrı bir başlık altında komple toplanması bence de harika olur. Böylece altyazı arayanların aradığını bulması kolaylaşacağı gibi, altyazısı olmayan animelerin tespiti de biraz olsun kolaylaşır. Hattâ el değmişken ilgili sayfaya sitemizin çalışması olan bütün animelerin listesi konup, altyazısı ayrıca paylaşılmamış olanların ismi gri, paylaşılmış olanlarınki siyah yapılarak (veya başka türlü bir görsel ayrıştırma ile) sayfanın bir nevi envanter vazifesi de görmesi sağlanabilir.

Nasıl bir kod kullanılacağı SeRKaN'a kalmış bir şey, ama arayüz olarak hakikaten en kullanıcı dostu görüneni Doki'ninki.

Böyle bir sistem kurulacak olursa işleyiş için bir önerim daha var: ass altyazılara fontlar eklenip öyle paylaşılsın ki kullanıcılar her anime için bir dünya font yüklemek zorunda kalmasın, sistemleri şişmesin. Bu işlemi bütün animeler için ben memnuniyetle üstlenebilirim. Fontlu altyazılarda mpc-hc'nin fontları görmesi ancak sürükle-bırak yöntemiyle mümkün olduğundan, altyazı dosyası ile altyazının uyduğu video dosyasının farklı isimlerde olmaları gerekiyor; elim değmişken gerekli isim değişikliklerini de yaparım.

AniTR'nin bütün fansub gruplarının altyazılarını bir arada toplama düşüncesi son kullanıcı açısından işlevsellik getirse de ben buna biraz tereddütle yaklaşıyorum. Bence buradan altyazı indiren, elini atacağı her altyazının en azından kısmen bizim eserimiz olduğunu bilsin, o güvenle indirsin, daha iyi olur. Gerçi altyazı dosyasının başına konacak [AMT] etiketi bu bildirme işlevini yeterince görecektir, diğer grupların altyazılarının ayrı bir başlık altında toplanması da AMT altyazısı ararken AniTR altyazısı bulmak gibi umulmadık durumların önüne geçebilir... Oluru var aslında. Ama böyle bir şeyi yapsak bile piyasadaki bütün altyazıları toplama yoluna kesinlikle gitmemeli, sadece kefil olacağımız altyazıları paylaşmalıyız. Çünkü, atıyorum, Souten'in Mononoke'sini orada listeleyip paylaşırsak "Bunu biz yapmadık ama Souten yaptı ve güzel yaptı, bununla izleyin" demiş olacağız bir yerde... Böyle düşününce fizibilitesi dip yaptı hemen. O kadar şeyi kim izleyip de tasdik edecek iyidir diye? Onun yerine, iyisi mi, altyazı kalitesine güvendiğimiz sitelerle dostluk kuralım, aşağıdaki "dost siteler" kutusunda Souten'in yanına pullarını ekleyelim; altyazılar başlığına da "Burada aradığınızı bulamadıysanız bir de dost sitelerimize bakın" diye not yazalım; dostlarımızı da benzer bir altyazı paylaşımı sayfası hazırlamaya teşvik edelim. Üzerimize fuzuli iş almamış, haddimizi aşan güvenceler de vermemiş oluruz böylece.

Son paragrafta biraz kendi kendime konuşmuş bulundum, bağışlayın. Bu konudaki olası bir tartışmaya açılım sağlayabilir diye silmeden bırakıyorum öyle.
SeRKaN, crows005, nephie ve 2 kişi bunu beğendi.
__________________
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31 Mart 2014, 15:42   #6
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
elchi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2010
Yaş: 34
Mesaj: 73
Standart İlgi: Altyazılar Hakkında

http://plugin.animetakvimi.com/

Myanimelist pluginim ile ilgili bir sayfada iken detay ekranına girip o animeyi çeviren grup ve sitelere ulaşılabiliyor. İlerki bir zamanda burda paylaşımların video(soft-hard gömülü) paylaşımı olup olmadıkları, altyazı paylaşımı yapılıp yapılmadığı, çevirinin tamamlanıp tamamlanmadığı gibi bilgiler simgeler ile gösterilecek.

Bu sistem kullanıcıların altyazıları videoları kendi sistemimden edinmeleri odaklı değil: Çeviren grupların sayfalarına hızlı bir şekilde erişmeleri amaçlıdır.

Şu an zaten uzun bir zamandır kullanılıyor.Geçen sene sonunda firefox pluginimde çıktı deneyebilirsiniz. Gelecek güncellemeleri bekleyebilirsiniz. Eğer alt yazıların konulduğu bir sistem yapılırsa oranın indexlemesini de sisteme ekleyebilirim.

Son Düzenleme elchi tarafından 31 Mart 2014 15:44 de yapıldı.
Bayelchi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01 Nisan 2015, 22:31   #7
Shinjiusu Wa Itsumo Hitotsu
 
Artis
 
kaitokid'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 12 Ocak 2015
Mekan: ELaZıĞ
Yaş: 25
Favori Anime: Dedektif Conan
Mesaj: 200
Standart İlgi: Altyazılar Hakkında

Gerçekten güzel birşey olur arşivleme yapan arkadaşlara da büyük fayda sağlar ancak bende sunu sormak istiyorum acaba birtek amt değilde hangi seri olursa olsun hepsinin altyazılarını paylaşım vermek mümkün olabilir mi???
__________________

ELz-FaN SuB Facebook sayfası açılmıştır... Paylaşımlarınızla ve yorumlarınızla katılmanız Dileğiyle....
Facebook sayfa Linki:

https://www.facebook.com/ELz-Fan-SuB...homepage_panel
Baykaitokid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01 Nisan 2015, 23:09   #8
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
BuDu'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2012
Mekan: Konya
Yaş: 25
Favori Anime: Gintama
Favori Manga: Berserk
Mesaj: 320
Standart İlgi: Altyazılar Hakkında

Her sitenin belli bir düzeni var. Kimisi altyazı.org'a veya kendi sitelerine altyazıları yüklüyor, kimisi de serileri yalnızca hardsub olarak veriyor. Yani bu tamamen fansub'ların inisiyatifinde. Yapacak bir şey yok.

Ek: Konuları hortlatmayı seviyorsunuz.
bakayalo ve kaitokid bunu beğendi.
BayBuDu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
amt


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 22:08.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler