Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime Dışı > Kitap Tanıtımları ve İncelemeleri


Kitap Tanıtımları ve İncelemeleri Okuduğunuz ve tavsiye edebileceğiniz kitaplar ve tanıtımları


Zaman Çarkı Efsanesi

Anime Dışı Kategorisinde ve Kitap Tanıtımları ve İncelemeleri Forumunda Bulunan Zaman Çarkı Efsanesi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan ...

Like Tree4Beğenilenler

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Zaman Çarkı Efsanesi
Yayınlayan SPAWN-TheUndead
14 Aralık 2009
Standart Zaman Çarkı Efsanesi

Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. Üçüncü Çağ'da, kehanetler çağında, Dünya ve Zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser... Kehanetlerin gerçekleşeceği zamandır bu. Zaman Çarkı, Çağların Deseni'nde bir ağ örmektedir; Dünya dolanan bir ağ, Dünyanın gözü kör edildiğinde, zamanın kendisinin bile ölebileceği bir zaman...

Fantastik dünyamızın en önemli yapıtlarından birisi. Başucumuzda Lord ile Zaman çarkını eksik etmememiz gerekiyor. Bu türün nadir ve özgün parçaları. ZAMAN ÇARKI OKUYUCULARI BURAYA!
Bu 2009'un başı başladım okumaya ve yaz bitmeden 11 cildi de bitirdim. Bidiğiniz gibi her 1 kitap en az 600 en fazla 1200 sayfa arasında değişmekte. Hatta tatilde bavulumun 1 tanesini sadece bu kitaplara ayırmak zorunda kaldım ve elimde okuduğumu görenler beni tıp yada avukatlık bölümü üniversite öğrencisi sandılar XD (Ben orta çağ üniversitesini bitirdim, bunlarla mastır yapıyor dedim)

Ne yazık ki yazar Robert Jordan'ın ölümüyle öksüz kalan bir başyapıt'a dönüştü seri. Yazar ölmeden önce verdiği bir röportaja göre seriyi 12. kitapda sonlandırmayı planlamaktaymış. Ölümüne yakın bunu yapamayacağını anlayınca tüm yazılarını ve hikaye için yaptıgı ses kayıtlarını eşine vermiş. Eşinden kitabı yazmasını istemiş ama yazarın ölümünden sonra bunu yapamayan eşi de yazar arkadaşlarından Brandon Sanderson'a seriyi devretmiş. Brandon Sanderson da seve seve kabul etmiş tabii.

Bu yazar ile ilgili soru işaretleri vardı benim kafamda da. Brandon Sanderson'ın bugüne kadar yazdığı kitaplar orta ölçekli 40-50 bin kelimeli kitaplar. Seriyi ilk ele aldıgında 300 bin kelime olacağını tasarlamış, sonra baktı olmuyor 450 bin, 600 bin, 750 bin kelimeye kadar çıkarmış. Böyle olunca da son kitabı 3 kitap olarak çıkarmaya karar vermiş.
Serinin 12. kitabı Yaklaşan Fırtına (The Gathering Storm) çoktan çıktı. Ama henüz türkçeye çevrilmedi. TR çevirisini yapacak olan çevirmen 2-3 ayda çevirinin biteceğini haber vermişti yanılmıyorsam. Büyük ihtimal 2010 baharına giriş aylarında 12. kitap bizde de yayınlanacaktır. Yazar Brandon Sanderson şu anda 13. kitap olan Geceyarısı Kuleleri (Towers of Midnight) yazmakta. Bu kitabında %85'ini bitirmiş.

Bu 12. kitabı okusaydım yazarın bu işin altından kalkıp kalkamadığını anlardım ve ona göre rahatlar ya da ateş püskürtürdüm Ama şu an bilinmezliğini koruyor.

Bunları bir kenera bırakıp seriye dönecek olursak, bu seri benim için Tolkien'den sonra gelen bir seri. Zaten her şeyi başlatan Tolkien oldu. Yazarlar onu devam ettiriyorlar bir yönden aslında. Robert Jordan da Tolkien'in evreninden ilham aldığını saklamıyor. Ama o evreni devam ettirmek yerine kendi Dünyasını yaratıyor.

Ama genede Robert Jordan'ın Serisi ie Tolkien'in serisi arasında dağlar kadar fark var. Dünyasal açıdan Tolkien dünya sonlana kadar 1 numara olarak kalacak benim için. Ama bunun dışında Robert Jordan'ın karakter işleyişi, olaylar dizimi, kurgusu ve en ama en önemli özelliği anlatım ve işleyişi Tolkien'ı geçmekte. İlk bakışta önyargıyla birçok kişi belki diyebilir, bukadar kalın kitap, adam baya yazmış sallamış durmuş diye. Ama öyle değil işte, değil...

Dolu gözüküyor, boştur mantığı işlemiyor bu seride. Doluluğu, hatta bundan daha da fazlasını hakediyor seri. Ayrıntıları, kitap okurken hiçbirşeyi atlamamayı, tamamen o dünyanın içinde kaybolmayı seven bir okuyucuysanız işte bu seri bunu tam anlamıyla sağlıyor. Bu seriden sonra, başka bir seri seçerken çok zorlanıcaksınız çünkü hiçbir seride bu anlatım ve işleyiş yok. Bu da aslında serinin tek kötü tarafı diyebilirim. Şahsen artık kitap beğenmiyorum. Daha doğrusu beğenemiyorum. Karşıma gelen 400-500 sayfa bilmem kaç cild kitaplar dişimin kavuğunu bile doldurmuyor.

Robert Jordan'ın işlediği bu anlatım sitili sayesinde her ayrıntıyı yakalayabiliyorsunuz. En basidinden bir han'a girildiğinde sadece o Han'ı anlatan 10 sayfa ile karşılaşıyorsunuz. Bu sıkmanın tersine o dünyayı hayal etmenizi sağlıyor. Seriyi bitirdikten sonra okuduğum diğer serilerde bu olmadığından kitaplarda kesiklik hissi yaşıyorum artı. Bir olay oluyor pat olay bitiyor, başka bir yerden çıkıyorlar vesaire... bu yüzden diyorum ya Zaman çarkının tek kötü yanı seriyi okuduktan sonra Kitap anlayışınızı değişmesi ve artık diğer kitapların yalan kitaplar gibi gelmesi
Peki karakterlere deyinelim. Öncelikle anlatım çok geniş olduğundan karakterleri donlarına kadar bilebiliyorsunuz Bu da o karakteri gözünüzde gerçek kılıyor. Ayrıca seride eğer bir karakterin ismi geçerse, elinde sonunda başka bir yerden tekrar o karakterle karşılaşıyorsunuz. Sadece ana karakterler üzerinden gitmeyen bir seri kısacası.

Ama her ne kadar öyle olsada 3 ana karakterimiz bir başka. Perrin, Rand ve Mat. Pek çok kişi Rand ve Mat fan'ı olsada ben Perrin fanıyım. Özellikle Kurd sikili açıldıktan sonra bir daha bırakmamacasına gömüldüm bu karaktere XD Serideki karakterler doğal olarak kitapların can damarı. Karakterlerimizin adım adım nasıl geliştiğini çok net görebiliyoruz.

Ayrıca ''eserdeki karekterlerin hikâyeleri ve aşırı sayidaki yan karekterler, bazen hikâyenin butunlugunu bozmakta.'' kim demişse anlına BanKai yapasım geliyor. Bir daha okusun seriyi. Yada seri ona bir-iki beden büyük gelmiş.

Olay kurgusuda muazzam derecede harika. Tek bir olay yada hikaye üzerinde gitmeden her bir karakterin, her bir oluşumun, kitapda gittiği yönlerde, karşılaştıkları durum ve farklı koşullar birçok açıdan, her yöne eğilimimizi sağlıyor(ilginç bir cümle kurdum farkındayım, idare edin işte XD ) Böylece kitap sizi daha da içine alıyor ve kayboluyorsunuz.

Yaratılan dünya özgün olsada Tolkien'in yarattığı dünyayı geçemiyor. Zaten tek geri kalan yanı bu serinin Tolkien ile kıyasla. Tolkien aşmış bu konuda. O dünya, o diller, o ırklar... her şeyi ile kusursuz. Bu iki seri birleşse hayalimin ötesinde bir kitap'a dönüşürdü.

(Hızlı yazdığım için yazım hatalarım çok olmuş olabilir.)

Buradaki yazan teorileride okumadan geçmeyiniz.
http://zamancarki.bravehost.com/#_Toc161499427
lantis ve rçatalkaya bunu beğendi.


Zaman Çarkı Efsanesi

Tanıtım Araçları

Üye degerlendirmesi
Anlatım
32.5%32.5%32.5%
3,25
Kapak Tasarımı
32.5%32.5%32.5%
3,25
Genel
32.5%32.5%32.5%
3,25
Karakter
100%100%100%
10,00
Kurgu
32.5%32.5%32.5%
3,25
4 kullanıcı oyladı 46% averajla
Eski 14 Aralık 2009, 11:52   #1
Ne düşünüyorsun?
 
Meşgul
 
Hunter'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ekim 2009
Yaş: 27
Mesaj: 164
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

Eline sağlık Spawn, çok güzel bir yazı olmuş. Ben de bi zaman çarkı başlığı açmayı düşünüyordum, benden başka bir zaman çarkı sever çıktığına sevindim

Seriyi gerçekten çok iyi tanıtmışsın, eline sağlık. Ama Tolkien le ve orta dünyayla çok karşılaştırmışsın :S Belki en sevdiğin evren orta dünya olduğu için , belki de ilk göz ağrısı orta dünya olduğu için ( benim de ilk göz ağrım ) bilemiyorum. Ama aslında birbirinden çok farklı seriler ( ki bunu da belirtmişsin ). Tolkien çok iyi bir evren ve çok mükemmel ırklar yaratmış, büyük bir üstat. Zaten sonrasında gelen neredeyse bütün seriler onun yaratımı orc ları, elfleri,cüceleri vs kullanmıştır hatta temel ırkları bunlar oluşturmuştur. İşte zaman çarkı Elflerin cücelerin vs olmadığı ender serilerden arkadaşlar. Zaman çarkında kurgu daha çok insan üzerine kuruludur. Büyük bir dünyada çok farklı ülkeler vardır ve Üstat Jordan bu ülkelerin herbirine ayrı adet,yapı,gelenek vs kazandırmıştır.Hiçbir ülkesinde "aa bu gerçek hayatt şu ülkeye çok benziyor " diyemezsiniz". Çünkü o gerçek bir ülkeyi direk koymaz , belki 8-10 farklı özelliği harmanlayıp kendi özel ülkelerini oluşturur. Farklı isimde bir ırk yaratıp ona özellikler koymaktansa, insan ülkeleri yaratmayı seçmiştir Jordan.
Tabi bunun yanında Trolloclar ve Mydrall ler diye 2 kötü ırkımız vardır

“ Alıntı ”

Ne yazık ki yazar Robert Jordan'ın ölümüyle öksüz kalan bir başyapıt'a dönüştü seri. Yakında 12. kitap çıkacak ama oğlu tarafından derlenmiş olarak. Nasıl olacak bilmiyorum ama pek umutlu değilim. Bu çıkacak 12'den sonra hikaye devam edecekmi yoksa 12. kitapda herşeyi döküp bitirilecekmi onuda bilmiyorum. Ve buna çok üzülüyorum. God damnen, sipal...
Yazındaki tek hata burası sanırım dostum. Bende buraya aydınlatıcı bir açıklama getireyim:
Öncelikle Robert Jordan zaten hastaydı ama kendi dyimiyle "mezara girene kadar" yazmaya devam etti (ruhu huzur bulsun :sist: ). Ölmeden çok önce zaten serinin bütün sonunu ve olacak olayları kafasında tasarlamıştı ve yetiştiremeyeceğini de biliyordu. Bu yüzden karısı Harriet a notlarını ve ses kayıtlarını bıraktı, ayrıca neler olacağını da anlattı tabi . Kocası öldüğünde Harriet seriyi kendi tamamlayamayacağına karar verdive hem çalıştıkları yayın evinden olan hem de yakın arkadaşlar olan Brandon Sanderson a bu kutsal görevi verdiler ( harriet ve yayın evi müdürü ). Gerçek bir WOT taraftarı Brandon ise uzun süredir yazıyor ve bu seriyle uğraşıyor.

Tek bir ciltte serinin hakkını verecek sonu yazamayacağını düşünen brandon ise 12. kitabı 3 cilt olarak yazmaya karar verdi. İlk cildi yazmayı bitirdi, sanırım amerika da da yakın zamanda satışa çıkmış vya çıkacak olması lazım. minimum 6 ay sonra türkçesini raflarda görürüz sanırım ;)

Aslında çok konuşmuşum pek gerek yoktu bu kadarına, Çünkü merak edenlere Brandon ın "A Memory of Light" hakkındaki yazısını ve The Gathering Storm (çıkan ilk cilt) ın Jason Denzel tarafından yapılan incelemesinin linkini verecektim. Kısa bi özet geçmiş gibi oldum

Brandon Sanderson, AMOL:

http://www.kayiprihtim.org/portal/br...ol-aciklamasi/

The Gathering Storm’u Okudum, Jason Denzel:( korkmayın spoiler yok gibi bir şey )

http://www.kayiprihtim.org/portal/th...-jason-denzel/
__________________
BayHunter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Aralık 2009, 11:55   #2
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
kralgoku'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 05 Ekim 2009
Yaş: 28
Favori Anime: dragon ball
Mesaj: 80
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

Okumak istediğim kitap lardan birisi başlamak isterim ama baya bi para harcıyacağım kesin orası

Tanıtımın için çok teşşekkür ederim.
kralgoku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15 Aralık 2009, 05:08   #3
BON JOVI ROCKZ
 
Şeytan
 
SPAWN-TheUndead'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Rock World
Yaş: 28
Favori Anime: Kenshin, Ninja Scroll, Basilisk, Bleach, Death Note, Berserk, Tenjou Tenge
Favori Manga: Berserk, Bleach, Rosario to Vampire, Vampire Knight, Ruouni Kenshin
Mesaj: 672
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

Baştaki yazı güncellenmiştir...

Hmm, karısına bıraktığını bilmiyordum. Tolkien gibi oğlu devri almıştır diyordum.

Ama anlamadığım bir şey yar. Görünüşe göre seriyi 12. kitapda sonlandırmayı planlıyormuş. Sonra bir röpartajında okuduğuma görede, kırılış zamanlarını anlatacak 3 kitap da yazmayı planlıyormuş(11. kitabı yazarken yaptığı reportajda böyle diyor)
İyi güzel de... Şu an seri hikaye'nin ortasında. Hadi yüzde 70'inde olsun. Nasıl bu son kitapda pat diye bitebilir ki. Son kitabın bırakın 1400 sayfa olmasını 4400 sayfa olması gerekir o zaman.
Hani ben şey düşündüm... yazar ölmeden önce 12. kitabın büyük çoğunluğunu tamamladı, ama hikaye devam edeceğinden son kitap değildi bu 12. kitap. Sonra biri derleyip çıkartacak 12. kitabı ve olursa seriyi 2-3 kitap daha çıkartarak sona bağlayacaklar. Bu taz bir şey...
__________________
MEİJİ FANSUB
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!
BaySPAWN-TheUndead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15 Aralık 2009, 17:12   #4
Ne düşünüyorsun?
 
Meşgul
 
Hunter'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ekim 2009
Yaş: 27
Mesaj: 164
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

Şimdi o üç kitap aslında seriden önce okunacak başlngış kitapları olarak yazılması planlanıyordu. Nitekim bu üç kitabın 1. si de çıktı ve TR ye de çevrildi. İsmi "Yeni Bahar", zaten diğer kitaplardan daha ince, görürsen farkedersin ;) Diğer iki başlangıç kitabını yazmaya ise Jordan ın zamanı olmadı ne yazık ki. Zaten bu üç kitap kendi isteğinden daha çok yayın evinin istediği kitaplar. O ölmeden önce seriyi bitirmeye çalışırken yayınevi bu kitapları da yazdırmaya çalışıyordu, neyse. Diğer iki başlangıç kitabı çıkmaz yani.

Seriye gelirsek, zaten sadece sana değil pek çok okura göre ucu kapanmamış bir sürü olay ve karakteri barındıran bu koca seri sadece 12. kitapla bitmez gibi geliyordu. Ama Robert Jordan kafasında öyle tasarlamıştı ve 12. kitapta bütün herşeyi sonuca bağlayacaktı. Bunu yapabilirmiydi hiçbirimiz bilemeyeceğiz

Sandersonın ropörtajını okursan, o da tek bir ciltte bu seriyi bitiremeyeceğine karar verdi ve 12. kitabı 3 cilde ayırdı. yani 12. cilt bi 2500-3000 sayfa olur
__________________
BayHunter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15 Aralık 2009, 23:46   #5
BON JOVI ROCKZ
 
Şeytan
 
SPAWN-TheUndead'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Rock World
Yaş: 28
Favori Anime: Kenshin, Ninja Scroll, Basilisk, Bleach, Death Note, Berserk, Tenjou Tenge
Favori Manga: Berserk, Bleach, Rosario to Vampire, Vampire Knight, Ruouni Kenshin
Mesaj: 672
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

Duyduğuma göre ilk 200bin kelime olarak planlamış bu seriyi üstenen adam. Sonra bakmış olmayacak 800bin kelimeye kadar çıkmış. Yalanmı bilmiyorum ama XD
__________________
MEİJİ FANSUB
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!
BaySPAWN-TheUndead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16 Aralık 2009, 17:46   #6
Ne düşünüyorsun?
 
Meşgul
 
Hunter'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ekim 2009
Yaş: 27
Mesaj: 164
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

Doğru ilk olarak 200 bin olarak tasarlamış. baktı yazdıkça su gibi gidiyor seri, 200 bin de bitremeyeceğini anladı bi ara sitesinde 600 bin fln diodu sanırım, artık 800 bin kelime olmuş da olabilir, hatta daha da artabilir

Ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur bence

Bu arada Braondon Sanderson un kendi isminden oluşan bir de sitesi var. Oradan yazdığı kitapların durumuna bakılabiliyor. Zaman çarkı 13. kitap "Towers of Midnight" %78 deymiş ;)
__________________
BayHunter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16 Aralık 2009, 17:58   #7
BON JOVI ROCKZ
 
Şeytan
 
SPAWN-TheUndead'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Rock World
Yaş: 28
Favori Anime: Kenshin, Ninja Scroll, Basilisk, Bleach, Death Note, Berserk, Tenjou Tenge
Favori Manga: Berserk, Bleach, Rosario to Vampire, Vampire Knight, Ruouni Kenshin
Mesaj: 672
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

yani o zaman Normalde olması gerekn 12. kitap 3 kitaba bölünüp 12-13-14 olarak mı çıkacak demektir bu? Yoksa 12. kitabı 3'e bölmeden direk 12-13 vesaire olarak mı sürdürmeyi planlıyorlar?

Adamın sitesine baktım. Bu 13. kitap dediği 300bin kelime imiş ve serinin ilk kitabı olan EYE OF THE WORLD'a denk imiş. İlk kitapda yanılmıyorsam 700 sayfa falandı.
__________________
MEİJİ FANSUB
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!
BaySPAWN-TheUndead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16 Aralık 2009, 21:39   #8
düşünemiyorum
 
None
 
muhtesemmatrix'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Yaş: 30
Favori Anime: osmanın maceraları
Mesaj: 362
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

yok babüs 1ooo di diye hatırlıyorum
Baymuhtesemmatrix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16 Aralık 2009, 23:13   #9
BON JOVI ROCKZ
 
Şeytan
 
SPAWN-TheUndead'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Rock World
Yaş: 28
Favori Anime: Kenshin, Ninja Scroll, Basilisk, Bleach, Death Note, Berserk, Tenjou Tenge
Favori Manga: Berserk, Bleach, Rosario to Vampire, Vampire Knight, Ruouni Kenshin
Mesaj: 672
Standart İlgi: Zaman Çarkı Efsanesi

wikiye baktım 688 diyor. İlk kitap yanımda olmadığı için wikiye güvendim gene mi yarı yolda kaldım XD Ya işallah 1000 ya da üzeridir. Açız sanuçta.
__________________
MEİJİ FANSUB
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!
BaySPAWN-TheUndead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yorum

Etiketler
500, çevirmen, devam, haber, kitap, yaz, önemli


Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 19:41.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler