Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime Dışı > Kitap Tanıtımları ve İncelemeleri


Kitap Tanıtımları ve İncelemeleri Okuduğunuz ve tavsiye edebileceğiniz kitaplar ve tanıtımları


Cool Bir Tavrın Anatomisi

Anime Dışı Kategorisinde ve Kitap Tanıtımları ve İncelemeleri Forumunda Bulunan Cool Bir Tavrın Anatomisi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> ARKA KAPAKTAN: Cool sözcüğü bir onay terimi olarak tüm dünyada gençlerin ağzında. Günümüze kadar var olan bütün gençlik altkültürlerinin önemli ...

Like Tree4Beğenilenler
  • 4 Yazan Kisiliksiz

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Cool Bir Tavrın Anatomisi
Yayınlayan Kisiliksiz
19 Temmuz 2011
Standart Cool Bir Tavrın Anatomisi

ARKA KAPAKTAN: Cool sözcüğü bir onay terimi olarak tüm dünyada gençlerin ağzında. Günümüze kadar var olan bütün gençlik altkültürlerinin önemli bir öğesi olmayı başaran; ama ailelerin kafasını karıştırmak için sürekli ad ve kostüm değiştiren bu tavır, değişip duran bir modadan mı ibaret? Yoksa popüler kültürü fethetmekle yetinmeyip aşırı milliyetçi, dini ve solcu akımların "sıkıcı"lığını alkol, sigara, uyuşturucu, seks, müzik ve şiddetin cazibesiyle sarsan bu apolitik isyan tavrı başka bir "yaşama tarzı"nın habercisi mi?

Pountain ve Robins, kitaplarının "geniş kapsamlı sosyal bilimsel bir araştırması iddiası" olmadığını söyleyip "son 50 yıldaki popüler kültür evrimlerini açıklama konusunda cool'dan nasıl yararlanırız diye yola çıktık" diyorlar. Ama cool'un izlerini Afrika kültürlerindeki antik köklerinden, Amerika'daki siyahi kölelerin isyan müziğine; Rönesans İtalya'sından, "Anadolu gülüşü"ne; siyahi cazcılardan, iki savaş arası dönemin resim, sinema, edebiyat ve müziğinin avangart sanaçılarına; ve günümüzde spordan, psikolojiden, Wall Street'e; reklam ve medya dünyasına kadar sürerek yukarıda sorulan sorulara sağlam argümanlara dayanan yanıtlar veriyorlar. Savaşçı toplumlarda genç erkeklerin saldırganlığını kontrol altına almasını sağlayan dini bir etik olan cool'un, köleliğin onur kırıcılığına karşı bir savunma mekanizması haline nasıl geldiği; daha sonra endüstriyel kapitlizmin konformizmine karşı bir çeşit isyan tavrına, günümüzde ise tüketici kapitalizmdeki rekabet baskısıyla baş etmeye yarayan bir mekanizmaya nasıl dönüştüğü, bu dönüşümün Charlie Parker, Elvis ve Mick Jageer; Brecht ve Guy Debord; Grate Garbo ve Hilary Clinton; James Dean ve Marlon Brando; Muhammed Ali ve Michael Jordan; Hitler ve Kennedy gibi cool kişilikler üzerinde nasıl tezahür ettiği akıcı bir üslupla anlatılıyor.

YORUMUM: “Cool” artık her yerde; sınıfsal, kültürel ve mali konum fark etmeksizin, herkesin içine işlemiş, kimi zaman pasif kimi zaman ise dişlerini gösterirmiş gibi yapan savunma şekli o.

Kitap için: Yer aldığı toplumun maddi ve manevi düzenine uyumlu olmak adına gençlerin erginleşmesinde takındıkları tavır iken; iki büyük savaş geçirmiş Avrupa gençlerinin, mevcut toplumsal yapıya olan güvensizliklerine karşı takındıkları ironik duyarsızlığa direniş şekline; Amrika’daki “hip” akımıyla, bu tavrın içinde barındırdığı “hazcılığın” daha da netleşerek, günümüz tüketimsel yaşamının bir vazgeçilmezi haline gelmesinin kısa tarihi de denebilir.

Her kuşağın kendinden öncekilere göre, kendisini daha Cool olarak tanımlarken; kendi çocuklarının da ebeveynlerininkine ve mevcut toplumsal hiyerarşiye karşı kendilerine has farklı Cool tavırlar meydana getirip, toplumu yeniden şekillendirmesinin: “Cool”un hangi zamanlarda, kimler tarafından hangi özellikleri varyasyonları aracılığı ile beden aldığının kısa tarihi irdelenirken bu tavrın; hazcı, ironik ve narsist yapısı üzerinden nasıl küçük guruplaşmalardan kitleleri etkileyen tavra dönüştüğü ve varolageldiği zamana göre temel tavrılarına göreki tarzsal değişimleri ve bunların sebepleri irdelenmekte.

Bireysel olarak takınılan bu tavrın sosyal-siyasal-ekonomik alanlardaki grupsallaşmalara olan etkisini Cool çerçeveden biraz daha net olarak anlayabiliyorsunuz. Müzik ve sinema endüstrisinde revaşta olan yeni tarz ve yüzlerin neden bir kuşakça bağra basılırken; onların ebeveynleri ve ebeveynlerin yaşıtlarınca anlaşılmaz ve zevksizce bulunmasının ip-uçlarını alıyoruz.


Cool Bir Tavrın Anatomisi

Genel Bilgi
Kitap Türleri
Tarih,Kültür Sanat,Psikoloji
Sayfa Sayısı
208
Yazarlar
Dick Pountain ve David Robins

Tanıtım Araçları

Üye degerlendirmesi
AnlatımYok
Kapak TasarımıYok
GenelYok
KarakterYok
KurguYok
0 kullanıcı oyladı Yok% averajla
Yorum

Etiketler
amerika, kostüm, müzik, son, tarihi, önemli


Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 19:47.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler