Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Sinema > Uzak Doğu Dizi ve Film


Uzak Doğu Dizi ve Film Uzak doğu sinemasından seçmeler


Rurouni Kenshin

Sinema Kategorisinde ve Uzak Doğu Dizi ve Film Forumunda Bulunan Rurouni Kenshin Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> ...

Like Tree6Beğenilenler
  • 3 Yazan Squaw
  • 2 Yazan Madman's Knowledge
  • 1 Yazan Aurora Borealis

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Rurouni Kenshin
Yayınlayan Squaw
28 Ocak 2014
Standart Rurouni Kenshin


KÜNYE:
Diğer Adları:
Rurōni Kenshin; Ruroni Kenshin; Samurai X
Orjinal İsim: るろうに剣心
Tür: Samuray, Aksiyon, Dram, Romantizm
Yönetmen: Keishi Ohtomo
Yazar/Mangaka: Watsuki Nobuhiro (manga), Kiyomi Fujii, Keishi Ohtomo
Yapımcı: Takero Hisamatsu, Tatsuro Hatanaka, Masahiko Ibaraki, Hiroaki Kitano, Osamu Kubota, Hiroyoshi Koiwai
Tarih: 25 Ağustos 2012
Süre: 134 dk.
Dağıtım: Warner Bros
Dil: Japanca
Ülke: Japonya


Kenshin filmine dair tanıtacak pek bir şey yok diye düşünüyorum aslında. Daha doğrusu var da yok. Tüm Kenshin yapımlarını izlememiş ve mangasını okumamış biri için anlatılabilecek çok şey var ama bunları, yani Keshin adına ne varsa silip süpürmüş biri olarak filmin konusuna dair söylenecek çok fazla bir şey yok. Anime yapımlarındaki, özellikle de Tsuiokuhen Ova’sının sahip olduğu şiirsel anlatımı bire bir yansıtmaları mümkün değildi elbet, lakin beklemediğim şiirselliği de yakalayabildiklerini göz ardı edemem. Özellikle de Tsuiokuhen OVA’sına ait olan bölümlerin sahneleri, yani tam tamına işlenmemiş olduğu halde (sanırım bu hikayeyi asıl olarak diğer filmlerine saklamışlar), şiirselliği tamamlayan görselliği ile animenin o unutulmaz melodisiyle kaplı oluşu, bana istediğim ve beklemediğim ne kadar güzellik varsa sundu. Film, bu açıdan bile benim gözümde faslasıyla başarılı ki bugüne kadar, 'izlemiş olduğum en iyi Live Action yapım' diye de listeme gururla ekleyebilirim. Kenshin fanı olduğum için söylemiyorum bunu, izlemiş olduğum Live Action yapımlarını düşündüğümde Kenshin yine yapacağını yapmıştı ve istediğim, beklediğim, özlediğim ne varsa bana gerisin geri sundu. Müziklerinin o büyüleyici ezgisi kulaklarımda çalınıyor hala. Kenshin’in, ne kadar neşeli görünmeye çalışır karaktere sahip olması dilense de, Kenshin adına yapışan o hüznü, masumluğu iliklerime kadar hissettiğim bir film oldu. Müziklerinin başarısı ve büyüleyiciliği yanında oyunculukların da güzelliğini ve dövüş sahnelerinin etkileyiciliğini yabana atasım yok pek.


Konuyu severlerinin bildiğini unutmadım elbet ama anime yerine filmi izleyecek olanlar için kısacık (!) da olsa konusuna değinesim var. Adını alışına yakışır şekilde amacını gerçekleştirme derdine düşmüş avare bir samurayın hikayesidir Rurouni Kenshin. Geçmişinde en ünlü suikastçılık mertebesine ulaşmasının yanında o artık kılıcını insan öldürmemek için sonsuza dek mühürlemiştir. Öldürmek yerine insanlara yardım etme amacını taşıyan Kenshin günlerini ordan ordaya gezerek geçiren sıradan biridir artık. ‘Sıradan’ dediğime bakmayın siz, o bedeninde hala kılıç ruhunu zımbalamış biridir. Elbette, insanlara kılıcıyla ölüm getirmemektedir ama geçmişin kapılarını kapatamayacağı gibi, bedenine saplanmış olan kılıç yaralarını, hepsinde de öte ruhuna hapsolmuş olan, geçmişinde ölüm saçtığı ruhları özgürlüklerine bırakamamıştır. O değildir aslında özgürlüğü vermeyen, onlardan çok Kenshin’in ruhu özgür olamamıştır çünkü geçmişin izleri yerine şu an bile Hitokiiri Battosuai olarak anılmaktadır. İstediği kadar kanlı geçmişinden uzak durmaya çalışsın, o ne kadar uzak dursa da, geçmişin hayaletleri onun peşini bırakmamıştır.


Yolculuğunu devam ettirdiği günlerin birinde, geçmişin de izlerinin hala tazeliğini koruduğu bu esnada karşısına Kauro çıkar, onunla birlikte geçmişten gelen Sano da Kenshin’in hayatında yer edinecek iyi bir dost olur. Sano ve Kenshin yanında Megumi de bu grubun bir parçası olmaktan geri almaz, dostluk yanında onların tedavilerinde de ön safhada yer alan bir doktordur Megumi, isim yapmış bir doktor soyundan gelmektedir. Hepsinin yanında, en şanslı gördüğüm kişidir Yahiko, çocukluğun tüm güzelliklerinden uzak büyümüş olan Yahiko bu gruba dahil olarak hayatının en önemli anlarını paylaşacağı insanların yanında yer edinmeye başlamıştır artık. Böylece dostluğun en güzel örneklerinden biri izleyicisine sunacak olan karakterlerimiz yolculuklarına başlamış olur.


Konusunu pek irdeleyesim yok, izlendikten sonra üstüne söylenecek pek fazla bir şey de yok zaten. Oyunculukları gayet başarılı, karakter seçimleri tam yerinde, OST deseniz ona hiçbir kusur bulunamaz. En azından benim için filmin atmosferine en çok yakışan ostlara sahip olanlardan biriydi bu yapım. Finali içinse eklenecek bir şey bulamıyorum çünkü bildiğimiz üzere hikayemiz, ardından gelen iki filmde devam olarak severleriyle buluşacak.


Kenshin adına ait olarak en sevdiğim hikayeler ‘’Tomoe & Kenshin’’ ve buna bağlı olarak da ‘’Enishi & Kenshin’’ olduğu için, ha bir de Hajime Saito (gerçi bu isim için olan oyuncu seçimini beğenmedim) ve Shishio Makoto denildiğinde akan suları durdurduğum için diğer aslında bu ilk filmin içeriği beni cezp etmiyor diye düşünürdüm. Fakat o araya sıkıştırılmış kırıntılar bile, uzun bir süredir dinlenmekte ve özlenmekte olan ‘’Tomoe & Kenshin’’ sevdama ilaç gibi geldi.


Sahnenin güzelliği yanında, o anki Kenshin gözleri ve fondaki müzik ile bütünleşen renklerin ahengi beni uzun süre filmde bırakmaya yetti. Renkler demişken, filmin en güzel özelliği, o atmosferi benim gözümde daha da güzelleştiren renk kullanımlarıydı. Hüzünlü sahnelerin rengine yerleştirilen flu tonlar ile her an Kenshin’in yüreğine umut dolan o renkli tonların kullanımı bir başka güzeldi. Filme dair çok detaylı anlar yoktu belki, dövüş sahnelerinde anime severler olarak aradığımızı bulamadık belki, hepsinden öte oyunculukları sevmeyenelerimiz oldu biliyorum. İzleyenleri için ve Kenshin fanlarına göre izlenmeyi hak etmeyen bir yapım olarak görülebilir de, fakat hala Live Action konusunda ince eleyip sık dokuyan ben için bu film övgüyü hak edenler arasında. Noksanlıkları vardı belki ama hangi yapımın noksanlıkları yok ki? Bu nedenle, önyargısı olanlar Kenshin dünyasına bi uğrayın derim, ya da uğramayın, böyle bir güzellikten uzun süre mahrum kalın.

Shishio sever biri olarak, diğer filmler için ne kadar sabırsızlandığım belli oluyordur eminim.


Sayfayı kapatmadan önce şu güzelliği eklemeden geçip gitmeye izin vermedi bu gönül.

brisingr, Aurora Borealis ve rico bunu beğendi.


Rurouni Kenshin

Genel Bilgi
Oyuncular
Himura Kenshin - Takeru Satō
Kamiya Kaoru - Emi Takei
Sagara Sanosuke - Munetaka Aoki
Myōjin Yahiko - Taketo Tanaka
Takani Megumi - Yuu Aoi
Saitō Hajime - Yosuke Eguchi
Udō Jin-e - Kouji Kikkawa
Takeda Kanryū - Teruyuki Kagawa
Gein - Ayano Go
Inui Banjin - Genki Sudou
Yönetmen
Keishi Ohtomo
Süre
134 dk.
Bölüm Sayısı
1

Tanıtım Araçları

Üye degerlendirmesi
Görsellik
70%70%70%
7
Müzik
70%70%70%
7
Konu Anlatımı
80%80%80%
8
Genel
70%70%70%
7
1 üye oyladı 73% averaj
Eski 28 Ocak 2014, 19:51   #1
Ne düşünüyorsun?
 
Alayci
 
Madman's Knowledge'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Hunter's Dream
Yaş: 34
Favori Anime: Mobile Suit Gundam 00, Kaiji, LOGH, Seirei no Moribito, Fafner
Favori Manga: Berserk, Biohazard: Marhawa Desire, Claymore, Hetakoi, The Breaker
Mesaj: 2.849
Standart İlgi: Rurouni Kenshin

Ben de filmi beğenenlerdenim. Geçen sene bayıla bayıla ve büyük merakla izlemiştim. Hayal kırıklığına da uğramadım. Hatta şaşırdım bile istediklerinde gayet sağlam animeden uyarlama film yapabiliyorlar.
Tek elştirim Sanosuke rolünde seçilen oyuncu için olur. Daha uzun ve havalı biri giderdi o role. Bir de Saito'nun sonda uçtuğu o hareket hiç olmamış.
Kenshin'in dövüş stili ve hareketleri ise oldukça sağlamdı.
Squaw ve Aurora Borealis bunu beğendi.
Madman's Knowledge şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Ocak 2014, 14:39   #2
Çok Kişisel
Dikkat ısırır!.. Şaka
yapmıyorum...
 
Asabi
 
Aurora Borealis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Kasım 2009
Mekan: İst.
Yaş: 37
Favori Anime: G.İ.T.Shell, Skip Beat!, Attack on titan.
Favori Manga: Skip Beat!, Attack on titan.
Mesaj: 2.620
Blog Girişleri: 54
Standart İlgi: Rurouni Kenshin

“ Orjinal Gönderi : gundamaster Mesajı Görüntüle

Ben de filmi beğenenlerdenim. Geçen sene bayıla bayıla ve büyük merakla izlemiştim. Hayal kırıklığına da uğramadım. Hatta şaşırdım bile istediklerinde gayet sağlam animeden uyarlama film yapabiliyorlar.
Tek elştirim Sanosuke rolünde seçilen oyuncu için olur. Daha uzun ve havalı biri giderdi o role. Bir de Saito'nun sonda uçtuğu o hareket hiç olmamış.
Kenshin'in dövüş stili ve hareketleri ise oldukça sağlamdı.
Aynen bende filmi beğendim. (Kötü japon sinemasının nadide güzelliklerinden) Kenshin karakterine de bayıldım. Çok isabetli bir isim seçilmiş.. ilk gördüğümde baya bir garipsememe rağmen izledikten sonra tamamen düşüncelerimi değiştirmeyi başardı. Devamını merakla bekliyorum şu an.

Ha unutmadan Squ bebeğim tanıtım süper olmuş ellerine sağlık yavru..
Squaw bunu beğendi.
__________________
The past will often attack the present with the pain of your memories..
Yanıma keyfimin kahyasını, paşa gönlümü ve tepemin tasını alarak burnumun dikine gitmeye bayılıyorum...
BayanAurora Borealis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yorum

Etiketler
500, action, aksiyon, anime, devam, dram, hajime, live, mangaka, roman, shin, önemli


Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 23:08.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler