Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Visual Novel Tartışmaları


Visual Novel Tartışmaları Visual Novel hakkında genel tartışma konularını açabileceğiniz alanımız.


Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Anime/Manga/Visual Novel Sohbet Kategorisinde ve Visual Novel Tartışmaları Forumunda Bulunan Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Sizlerle en son okuyup bitirdiğim ve cidden büyük keyif aldığım bir görsel romanı paylaşmak istiyorum. Yazıyı uzun tutmayacağım, ne de ...

Like Tree2Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 09 Nisan 2012, 16:31   #1
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
zobu312'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2011
Yaş: 27
Mesaj: 119
Standart Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Sizlerle en son okuyup bitirdiğim ve cidden büyük keyif aldığım bir görsel romanı paylaşmak istiyorum. Yazıyı uzun tutmayacağım, ne de olsa herkesin zamanı kıymetli.

Muv-Luv için kısaca bir aşk ve cesaret hikayesi ya da epiği diyebiliriz.

Hikayemiz Takeru adlı baş karakterimizin, bir gün uyandığında yanında yatan güzel bir kızı fark etmesiyle başlıyor. Bunu çocukluk arkadaşı Sumika'ya nasıl anlatacağını hesaplarken, okula varıyor ve bu kızın okula yeni transfer olduğunu, adının Meiya ve kızın büyük bir şirketin varisçisi olduğunu öğreniyor. Ardından garip bir aşk hikayesi başlıyor.

İlk iki spoilerda resimler var, üçüncüsü cidden spoiler.

Spoiler:Buraya kadar anlattığım her şey Muv-Luv Extra olarak geçiyor ve hikayeye bir giriş niteliği taşıyor. Meiya ve Sumika'nın yollarını bitirince Muv-Luv Unlimited başlıyor. Bunun ikiside Muv-Luv'un içinde oldğunu belirteyim akıl karışıklığını engellemek için.

Unlimited'te ise, baş karakterimiz Takeru, bir gün uyandığında kendini BETA adı verilen uzaylıların işgali altında olup, onlarla büyük robotların kullanılarak çarpışıldığı, dış görünüş olarak kendisininkine benzeyen fakat farklı bir dünya da bulur.
Bunun üzerine kendini rüya gördüğüne ikna eden Takeru, bundan elinden geldiğince keyif çıkarmaya karar verir.
Spoiler:Aslında buraya kadar oyun kendi dünyasının temellerini atıyor. Genel olarak Muv-Luv'un tümünü tamamlamak romandan tam keyif alınmasını sağlasa da burada İngilizce bir özet var. Okuyup direkt Altenative'e geçmek isteyenlerin haberi olsun.

Özet linki

İşler asıl Muv-Luv Alternative'de açılmaya başlıyor.

Altta yazacaklarım Unlimited'in sonu ile ilgili spoilerlar içerir.

Spoiler:
Unlimited'in sonunda Dünya'nın yok oluşuna tanık olan Takeru, kendini tekrardan Unlimited'in başında ortaya çıktığı tarihte bulur. Dünya'nın hazin sonunu engellemek isteyen Takeru, bunun için Alternative IV adlı projeyi tamamlamanın tek çaresi olduğuna karar verir.


Benim Muv-Luv ile ilgili görüş, düşünce ve deneyimlerime gelecek olursak: cidden harika bir deneyimdi.

Extra ile başladığımda karakterleri ve klişeleri gördükçe oflayıp pufluyordum. Cidden Extra az biraz anime-manga bilgisine sahip birisi için sıkıcı bir deneyim olabilir ama Alternative'i okudukça buna değdiğini anlıyorsunuz. Birde ilginç bir şey, Extra bitince o kadar da kötü gelmiyor. Hem bazı karakterler ve yapılan göndermeler cidden harika ve komikler.

Extra'dan sonra Unlimited açılıyor ve oyun anında bir tür değişimine gidiyor. Harem tarzı karakterlerden ve okul ortamından, savaşın harap ettiği; bir nevi post-apocalyptic bir ortama geçiyor. Burada BETA'nın dünya ile ilşkisi ve geçmişini, Alternative planının ne olduğunu öğreniyoruz.

Alternative'de ise işlerin ciddileştiği yer oluyor. Muv-Luv her ne kadar tonunu Unlimited'de değiştirse de Alternative'de tam anlamıyla değiştiriyor. Okuyacakların okuma zevkinin içine etmemek için burada bahsetmeyeceğim ama, oyunda bir çok kez duygulanacak, karakterlere saygı duruşunda bulunacak, kendinizi bir an müthiş, bir anda kötü hissedeceksiniz olan gelişmelere göre. Baş karakterin yaşadığı gelişimlerse beni benden aldı. Dünyadan habersiz bir harem baş karakteriyken, çakı gibi bir asker oluşu cidden hayranlık uyandırıyor.
Ayrıca okuyacaklara söylüyorum, kendinizi Yuuko-sensei tarafından yapılacak olan aşırı bilgi yüklemelere hazırlayın. Bazen uykunuz gelse de dinleyin, hikaye oralardan açıklanıyor.
Bir diğer bahsetmek istediğim konu, ortamın yaratılmasına harcanan emek. Detaylara gösterilen özen bunun bir atımlık olmadığını, dallara ayrılarak genişleyebilecek bir evren olduğunu hissettiriyor. Ki yapımcı firma age, oyuna bir çok yan hikaye çıkardı görsel roman yahut, hafif roman şeklinde.
Romanda özellikle ABD ciddi anlamda gerçekçi bir biçimde aktarılıyor. Olaylar ardına aldıkları politik ve askeri tavır ve kararlar, şu anda bir uzaylı istilası olsa cidden böyle yaparlardı dedirtiyor.

İlk oyun, tamamlanma yüzdesine göre 30 ila 60 saat arası sürüyor. Alternative ise okuma hızınıza göre 80 ila 100 saat.

Teknik konulara gelirksek, oyun neredeyse her bilgisayarda çalışabilecek kadar hafif. Benim netbookta rahatça çalışıyor. Hatta pek keyifli de oluyor, herkese tavsiye ederim.
Kurulması için System Locale'in Japonca olması lazım. Sitedeki şu adresteki rehberden yapabilirsiniz. Yazanların eline koluna sağlık. Windows 7 kullananlar, sisteminizin Ultimate olması lazım. Yoksa ekstradan bir dil yüklenemiyor. Başıma geldi oradan biliyorum.
Ses ve grafiklere yada çizimlere geçersek. Sesler ve seslendirme çok kaliteli. Ses sanatçıları iyi iş çıkartmış. Bazı bayan karakterlerin sesi başta kulak tırmalasalar da sonradan ona da alışıyorsunuz. Oyunda bulunan her konuşma seslendirilmiş. Yalnızca baş karakterin, belli başlı sahneler dışında seslendirmesi yok.
Arka plan ve karakter çizimleri kaliteli. Çok kaliteli diyemiyorum eminim daha kalitelileri vardır ama göze batan bir durum söz konusu değil. Oyunun bazı yerlerinde 3 boyutlu sahneler mevcut. Bunlarda keyif bozacak türden değil. Robotların savaşları detaylı ve kaliteli. Alternative, bazı yerlerde size anime izliyormuş hissi verebiliyor. Kişisel bir not olarak da, bir görsel romandan beklemediğim hareketlilik vardı görsel açıdan.

Muv-Luv için rehber var ama, Alternative tek bir yoldan gittiği ve tek bir sonu olduğu için rehbere ihtiyaç duymuyor. Arada yaptığınız seçimler oyun içindeki bazı şeyleri değiştiriyor, o kadar.

Biliyorum, kısa olsun dedim ama bu kadar kısaltabildim. Daha yazardım ama, okumayanların beddualarını çekmemek lazım.

Herkese tavsiye ediyorum. Özellikle mecha ve sci-fi hayranlarına göre biçilmiş kaftan. İçinde poitika ve buna bağlı olarak entrikalarda bulunuyor, eklemek istedim.

Muv-Luv'da anlatılan hikayedeki bazı şeyler belki başka mecralar tarafından defalarca kullanılmış şeyler. Ama Muv-Luv bunları kendi içinde yoğurup, kullanmasını iyi biliyor. Bitirdiğinizde aklınızda yer etmesi bunun kanıtı bence.

Not: Oyunda pek tabi ki seks sahneler var. İsteğe bağlı olarak bunları ctrl'ye basıp geçebilir, ya da... Anladınız işte...

Faydalı linkler;
Muv-Luv
Muv-Luv Alternative
Son olarakta Google en büyük dostunuz.

Bu tanıtımı görselroman.net forumlarında yaptığım tanıtımdan direkt kopyala yapıştır yaptım. Şimdi bir iki şey daha ekleyeyim diyorum.

Birincisi, üç oyun baştan sona çok uzun bir serüven. Ciddi bir boş vakit istiyor, ya da uzun zamanda okumak lazım ama işte, başlayınca bitirene kadar duramıyor insan, öyle bir durumda var.

İkincisi, uzunluğuna bağlı olarak, uzun süre oturup bilgisayar ekranında yazı okumanız gerekiyor. Kimisi için dayanılmaz bir durum bu, o nedenle de uyarayım dedim.

Üçümcüsü, aslında Akutan'ın rehberini belkliyordum ama buraya biraz canlılık getirir belki diye bunu buraya taşıyayım dedim.

Son bir ek: Oyun tamamiyle İngilizce'ye çevrilmiş durumda ama şu anda herhangi bir Türkçe'ye çevirme projesi ya da yaması yok.
CHOBiTS ve Unbreakable bunu beğendi.
__________________
İmzanız kurallara uymadığı için kaldırılmıştır.

Son Düzenleme zobu312 tarafından 10 Nisan 2012 13:04 de yapıldı.
Bayzobu312 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Nisan 2012, 08:29   #2
(*´_ゝ`)
 
None
 
UnderminE'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 23
Favori Anime: Ping Pong
Favori Manga: Jojo, Sidooh
Mesaj: 3.000
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

AkumA'nın bana her Muv-Luv duyuşunda ";__; üfff Muv-Luv deme yaa ;____;" olmasından dolayı sırf merakımdan okuyacam bir gün yani

Güzel tanıtım olmuş, gorselroman.net'ten hatırlıyorum bunu. Okumadığım için benim katabileceğim bir şey yok yazıya ama; spoiler kutularının üstüne resim paylaştığını yazarsan daha iyi olur. Şahsen ben spoiler olabilecek bi açıklama çıkacak falan sanmıştım.
__________________
BayanUnderminE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 11:46   #3
Aile baskısı devam ediyor
atanana kadar sınava çalış
bakısı atandıktan sonra
evlendirelim baskısı ne yapsam
acaba...
 
Düsünceli
 
CHOBiTS'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Eylül 2009
Mekan: Malatya
Yaş: 31
Favori Anime: FSN All - FMP All - Utawarerumono
Favori Manga: FMP Sigma, Fruit Basket, GTO
Mesaj: 4.601
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Muvluv unlimited mangayı okudum sonra muvluv alternative manga ve VN okumaya başlamıştım.30 saat kadar okuduktan sonra pc format atmam gerekti sonrada devam edemedim.
BayCHOBiTS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24 Nisan 2012, 21:15   #4
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
AkuTan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 19 Eylül 2009
Mesaj: 539
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Şimdiye kadar çevrilmiş ve hatta uzun bir sürede öyle kalacak gibi görünen en iyi visual novel serisinin,Hani en iyi demiyeyim zevk meselesi ancak okuyupta ilk 3üne dahil etmemiş insan pek görmedim ben, 0 yorum alması gerçekten üzücü.Şimdi yorumlamaya nerden başlasam ve ne yapsam spoiler olmaz bilemiyorum, Elimden geldiğince kısa sıkmadan ve spoilere girmeden anlatmaya çalışayım yinede,Ancak en baştan şunu belirteyim "ben visual novel severim" diyen herkesin mutlaka okuması/oynaması gereken bir yapım.Bende pek bir mecha seven değilim ancak mecha sevip sevmemeniz veya diğer türlere karşı olan duygularınız hiçbir şekilde bu visual novelın mükemmelliğini etkilemiyor.

Genel bir bakacak olursak,Oyunumuz 3 parçadan oluşuyor daha doğrusu 3 oyunun birleşimi "MuvLuv" dediğimiz visual novel serisi.Muvluv Extra-Muvluv Unlimited & Muvluv Alternative.Öncelikle dışardan baktığınızda bu unlimited veya alternative size fandisk tarzı bir hava verebilir ancak öyle olmadığını hatta tam tersi olduğunu bilmenizde fayda var.

Oyunların en büyük Artısı okuyucuyu elinde tutma özelliğine sahip,Oyundaki atmosfere çok fena kapılıyorsunuz yani derinden etkiliyor sizi resmen.1. Oyunumuz olan Extra buna zemin hazırlıyor,Moege tarzı başlıyor ve açıkçası biraz uzun sürüyor bu moege kısmı school life comedy tarzı gidiyor eğer pek bu tür sevmiyorsanız belki buraya kadar sıkılabilirsiniz.Ancak ondan sonra gelen olaylar ve endingler sizde bir küçük çaplı bir şok etkisi yaratıyor önce sizde, ardından unlimitede geçtiğinizde akışa kaptırıyorsunuz kendinizi.Unlimited sonu zaten direk okuyucuda istenilen etkiyi veriyor,Extranın moegesini falan hatırlamaz hale geliyorsunuz "Ne oldu öyle o neydi bu neydi nasıl oldu" tarzı bir moda girmiş durumdasınız.Ardından Unutulmaz oyun ALTERNATIVE geliyor ki muvluv serisini şuan çevrilmiş en iyi oyun yapanda budur diyebilirim.Heralde muvluv oynamayı düşünen biri için yapılabilecek en büyük kötülük alternative'den spoiler vermektir. Coup D'etat Arc'ı veya Endingi unutabilmek mümkün değil zaten oynadıktan sonra uzun bi süre buralar aklınızı kurcalıyor,etkisi altında kalıyorsunuz. Size oyundaki olayları yaşatıyor desem yeridir sanırım,Özellikle bazı sahnelerde ana karakterin o anki umutsuzluğunu öyle bir hissediyorsunuzki böyle siyah bulutlar oluşuyor resmen üzerinizde depresifleşiyorsunuz.Bazı yerler oluyor ağzınız açık kalıyor üzülüyorsunuz ancak hiçbi karaktere birşeyde diyemiyorsunuz, Çok ilginç gerçekten yani spoiler vermeden başka nasıl anlatabilirim bilemiyorum.

Başka bir olumlu yanı ise oyun çok Gerçekçi.Yani Zobununda dediği gibi "şu anda bir uzaylı istilası olsa cidden böyle yaparlardı " dedirtiyor,Hiçbir şekilde plotholes falan yok.Gerçekten Masterpiece.

Teknik açıdan çok fazla söylenecek birşey yok.Zaten o atmosferde farketmiyorsunuz,Yinede kabaca birşeyler söylemek gerekirse Seslendirme ve Ost gayet güzel bir iki karakter haricinde karakterlerin o an yaşadığı olaylara kendilerinide kaptırmış seslendirenler yani o atmosferi yaşamanızda onlarında etkisi var,Çizim bakımından Kaliteli ancak abartılacakta bir yanı yok,Zaten yeni bir oyunda değil Muvluv 2003 de Alternative 2006da çıkmış oyunlar öyle bir kamidori falan beklememek lazım.

Benim diyeceklerim bu kadar,Elimden geldiğince spoiler vermeden anlatmaya çalıştım ancak arada kaçtıysa kusura bakmayın,Zaten böyle küçük birkaç cümleden keyfi kaçacak bir oyun değil,Direk sonda olanları söylesem bile tadınızın kaçacağını hiç sanmıyorum yani.


Bu arada unutmadan Tanıtımda güzel olmuş eline sağlık yiğit,Sende olmasan muvluv gibi bir başyapıt unutulup gidecek valla
__________________
AkuTan şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25 Nisan 2012, 14:21   #5
(*´_ゝ`)
 
None
 
UnderminE'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 23
Favori Anime: Ping Pong
Favori Manga: Jojo, Sidooh
Mesaj: 3.000
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Ve Burak gelmiş. Burak'ı ne zaman görsem aklıma Muv-Luv, Muv-Luv'u ne zaman görsem aklıma Burak geliyor. Ve direk ";_______________;" modlara giriyorum yani o kadar merak ettiğim bir yapım. Okuduktan sonra ben de buraya SPOILER kutusu içinde görüşlerimi yazıcam, burada bir tartışma şeysi döner belki.
__________________
BayanUnderminE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2013, 03:06   #6
Res
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Res'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 28 Eylül 2013
Yaş: 23
Favori Anime: One Piece, Chuunibyou demo Koi ga Shitai!, Shingeki no Kyojin
Favori Manga: One Piece
Mesaj: 25
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Türkiyede görsel roman oynuyan var mıymış?
Ben tek başımayım zannediyordum öyle.
Sıralamada hata yapıp direk Muv-Luv Alternative'i oynadıydım ben.
Ama geçmişi bilmediğimden daha bir gizemli, garip bir şey olduydu.
__________________

BayRes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Aralık 2013, 03:49   #7
(*´_ゝ`)
 
None
 
UnderminE'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 23
Favori Anime: Ping Pong
Favori Manga: Jojo, Sidooh
Mesaj: 3.000
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

“ Orjinal Gönderi : Res Mesajı Görüntüle

Türkiyede görsel roman oynuyan var mıymış?
Ben tek başımayım zannediyordum öyle.
Abi şu an biz (akutan ben vs) seni görünce ayni tepkiyi verdik emin ol
__________________
BayanUnderminE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ocak 2015, 00:21   #8
Ne düşünüyorsun?
 
Keyifli
 
 
Giriş Tarihi: 26 Şubat 2010
Favori Anime: one piece
Favori Manga: the breaker
Mesaj: 104
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Muv-Luv serilerinde mutlu son var mı yoksa full dram mı ? son zamanlarda baktığım aksiyon, mecha, savaşla ilgili visuallarda pek mutlu sonlu temiz bir seri bulamadım da
Bayxhocax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28 Şubat 2015, 22:52   #9
To kravte or not to kravte...
 
Ruhsuz
 
Shiranui'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 28 Şubat 2015
Mekan: Ankara
Yaş: 21
Mesaj: 240
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Bu seriyi Mangaları ile tanıdım ve Total Eclipse'in animesi çıkınca izlemeye başladım
Extra'yı tamamen Unlimited'e ulaşmak amacıyla bitirdim. Unlimited her ne kadar iyi idiyse de bu serinin zevkini Alternative ile aldım, iyice yoğunlaşan savaş ve umutsuzluk havası Chronicles serileri ile birlikte çok iyi br duruma geldi. Ama Total Eclipse'in özellikle Kyoto bölümü bütün BETA savaşları içindeki en zevk aldığım kısım olmuştur.
Altered Fable ise Extra'nın biraz daha değiştirilmiş bir senaryo ile çok daha renkli ve eğlenceli hale gelmiş. Ne yazık ki halen çözemediğim bir sorun yüzünden yarıda kaldı

Hoca, eğer Unlimited ve Alternative gidersen BETA savaşları var ve pek de iç açıcı şeyler olmuyor... Eğlence ve mutlu sonlar arıyorsan Extra ve Altered Fable bölümlerine bakacaksın, ama orada da mechalar yok
__________________
Bay Shiranui şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18 Ekim 2015, 18:59   #10
Ne düşünüyorsun?
 
Keyifli
 
 
Giriş Tarihi: 26 Şubat 2010
Favori Anime: one piece
Favori Manga: the breaker
Mesaj: 104
Standart İlgi: Muv-Luv ve Muv-Luv Alternative Tanıtım

Muv Luv serilerine başlamayı düşünüyorum ama oyun türü olarak strateji veya rpg tarzında mı? İçeriğinde eğer rpg veya strateji varsa japonca'dan ith ve chitrans'la okuduğum için baya zor olacak
Bayxhocax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
500, anime, askeri, harem, japonca, konu, manga, mecha, oyun, rehber, son, tanıtım, tavsiye, türkçe, yeni


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 23:10.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler