Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Visual Novel Tartışmaları


Visual Novel Tartışmaları Visual Novel hakkında genel tartışma konularını açabileceğiniz alanımız.


Visual Novel Rehberi

Anime/Manga/Visual Novel Sohbet Kategorisinde ve Visual Novel Tartışmaları Forumunda Bulunan Visual Novel Rehberi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Little Busters! OP - YouTube Little Busters! OP - YouTube Evet uzun süredir söylediğim rehbere yavaştan başlıyayım artık.Başlangıç olarak temel ...

Like Tree45Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 21 Nisan 2012, 02:58   #1
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
AkuTan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 19 Eylül 2009
Mesaj: 542
Standart Visual Novel Rehberi


Evet uzun süredir söylediğim rehbere yavaştan başlıyayım artık.Başlangıç olarak temel tanıtımları anlatmak en sağlıklısı olacak heralde, "Visual Novel" Terimini açıklamakla Start verelim rehberimize ;


"Visual Novel" Dediğimiz terimin kelime anlamı,Türkçe olarak "Görsel Roman" anlamına gelmekte.Fakat her ne kadar tamamen alakasız diyemesekte "Görsel Roman" teriminin verdiği anlamdan farklı olması sonucu Almanca,İtanyanca gibi forumlar bunu orjinal halde bırakıp "Visual Novel" olarak kullanmayı tercih etmişler ve bence doğru bir seçim,Ancak hepsi aynı kapıya çıktığından pek birşey farketmiyor hangisi daha sıcak geldiyse o şekilde kullanabilirsiniz.

Kelime anlamını bi kenara bırakacak olursak,Visual novel aslında her ne kadar Türk anime camiyası içinde light novel gibi nerdeyse hiç bilinmesede Anime - Manga - Light Novel - Visual novel 4lüsünün vazgeçilmez bir üyesi,Hatta biraz daha detaya inecek olursam Özellikle son yıllarda Animedeki kalite ve popülaritenin düşüşü üzerine aşırı bir ivme yakalamış,Diğer sektörlerden çok daha ilgi çekmeye başlamıştır kendisi.

Övmeyi bi kenara bıraktıktan sonra "Aslında" ne olduğunu anlatmak istiyorum ancak kelimelerle anlatması gerçekten baya güç.Bu sebepten yer yer bazı oyunlardan rastgele çektiğim resimler serpiştirmeyi düşünüyorum aklınızda üç aşağı beş yukarı bişeyler oluşsun diye.Hani bu resim ne alaka tarzı bir düşünce olmasın maksat konu renklensin onuda dipnot tarzı düşmüş olayım arada.

__________________________________________________ ____________________________

Özelliklere gelince, Öncelikle Diğerlerinden ayıran, Visual noveli visual novel yapan en önemli özelliğe değinmek lazım ;

Visual Novellerde Ana karakter seslendirilmez & Ana karakterin yüzü ya hiç görünmez,Yada önemli sahnelerde ayrıntısız bir şekilde çizilir ve En önemlisi Okuyucu oyunu Ana karakterin Gözlerinden görür, Ana karakterin düşündükleri okur, Önemli Sahnelerde Ana karakter olarak seçimlerde bulunur ve bu seçimlerle her ne kadar sınırsız olmasada önüne sunulan hikaye alternatiflerinden kendi istediğine girebilir,Bazı oyunlarda yanlış seçimlerle ana karakteri ölümede götürebilir.
Kısacası Bir anime veya Manga okuyucuya,izleyiciye "Ana karakterin etrafında olan olayları seyretme" Amacı güderken,Visual novel "Okuyucuyu Ana karakter Yapma" amacında. Tabi bunu başarabilen oyun var başaramayan oyun var,Ancak hepsinin yapmaya çalıştığı şey "Okuyucuya Ana karakterin hissettiklerini hissettirme,Kendini ana karakter ile bütünleşmesini sağlama."Bu sebepten dolayı bir anime sadece önemli noktaları gösterip toplamda 7-8 saat sürerken bir visual novel 30-150 saat arasında hikayesine & karakter bolluğuna göre değişebilen bir yapıya sahip.

Bunu Belirttikten sonra Biraz daha detaya,Teknik özelliklere geçebiliriz sanırım;
__________________________________________________ ______________


---Resimlerdende gördüğünüz üzere "Animasyon" yok bunda,Sadece Resim var yani,Tabi tek resim üzerine değil karakterlerin hal durumlarına göre birçok çeşit var ancak Hareket etmiyorlar öyle söylesem daha doğru olur gibi.

__________________________________________________ ______________


---Sonra karakterlerin seslendirilmiş olduğunuda belirtmekde fayda var.Her ne kadar %100 olmasada 2001-2002den bu yana seslendirilmemiş oyun yok denilecek kadar az,Kısacası oynadığınız oyun fazla eski değilse "Ana karakter Hariç" Tüm karakterler seslendirilmiş olacağından şüpheniz olmasın.
__________________________________________________ ______________


---Oyunların hiçbiri fazla bir bilgisayar sistemi vs istemez,Yani acaba pc kaldırırmı gibi bir sıkıntınız kesinlikle olmasın zaten kaldırmayacak birşey yok gördüğünüz gibi Rami işletim sistemi olan her bilgisayar açar heralde.
__________________________________________________ ______________

--- Animelere oranla OST'lere çok daha fazla değer veriliyor,Okuyucuyu havaya sokan onlar neticede ve haliyle ortaya çok daha kaliteli şeyler çıkıyor.Tabiki burda kalitelileri sıralayacak değilim ancak OST dedik mi Saya no Utanın "Schizophrenia" atlanılmaması gerek.Bilmiyorum oyunu oynamamış birinde aynı etkiyi yaratırmı ama,bende her dinlediğimde oyundaki o anları tekrar tekrar yaşıyormuş havasına giriyorum.


---1-2 adet Fan yapımı haricinde henüz Türkçeye çevrilmiş hiçbir visual novel yok,Bunuda şimdiden belirtmem daha sağlıklı olur kimse hayal kırıklığı yaşamadan bunuda belirtmiş olalım. İleride yeteri kadar ilgilenen olursa ben amatör yapımı olmayan birşeyler çevirmeyi planlıyorum ancak 50-60 saatlik bir oyunu çevirmek nerden baksak 4-5 ay rahat alacak bir proje,Yani yakın bi tarihte türkçe bir visual novel görmeyeceğinize malesef kesin gözüyle bakabilirsiniz.
__________________________________________________ ______________


---Bunu belirtmeye gerek varmı aslında bilmiyorum ama atlamış olmayayım en iyisi, Animelerde olduğu gibi Visual Novellerde de ana karakterlerin %90'ı Erkektir,Tabi Bayanlar içinde yapılmış ana karakteri kadın olan "Otome Games" Dediğimiz oyunlar var ancak açık konuşmak gerekirse bunun sayısı çok daha az.Yani bir bayanın "Moege" Dediğimiz bir karakterin günlük hayatını,Kızlarla yaşadığı olaylar sonucu romantik ilişkiye girdiği oyunlardan pek zevk alacağını sanmıyorum ancak bir Fate Stay Night' ın veya Higurashi - Umineko - Steins Gate tarzı oyunlarda cinsiyet farketmeden aynı zevki alacağınızdan şüpheniz olmasın.

__________________________________________________ ______________________________________________


Son olarak Ana bölümde peki iyi güzelmiş,Ancak böylesine birşeyin Türkiye'de hiç bilinmemesi,kimsenin ilgilenmemesinin sebebi nedir Sorusuna Cevap vereyim;


--- Birçok sebebi var aslında,Ancak belli başlı 3-4 tanesi etkiliyor.En önemli etken tabiki Yeterince Bilinmemesi,Hani bu forumda bile sorsak bilen çok azdır ki sadece anime izlemekten zevk alan, öyle derine inmemiş birinin bunu duymuş olma ihtimali yok malesef.Bunun hemen Ardından Türkçe dil alternatfini bulunmaması, ve Oyunların bir çoğunun +18 olması sebebiyle ortaya çıkan önyargı geliyor.

Bunun üzerindede hafif bi durmak lazım,Her ne kadar hepsi öyle olmasada genel olarak birçok visual novel +18 dir lakin 60 saatlik oyunda toplam 1 saat kadar kısa bir yer alması ve konu ile alakalı değilde okuyucuya fan servis amacıyla yapıldıgından "İsteyen Atlayabilir" durumuna geliyor,Kısacası evet +18 sahne var ancak okunmayı zorunlu kılmıyor oyun,İsteyen Skip tuşu ile 3 saniyede uçabiliyor."Nedir" Bölümü düşündüğümden çok çok daha uzun tuttu,açıkçası oturup okuyacak varmı bilmiyorum ama yazmaya devam edeyim ben yinede.

Şimdi Elimizden geldiğince Ne olduğunu anlattıktan sonra,Başlangıç için ne bilinmesi gerekli, Ne tavsiye edilir bunlara gelelim.Tabi ne tavsiye edilmesi gerek derken,Herkesin zevkleri farklı olduğundan yapacağım işe aslında "Başlangıç için bilinmesi gerekenler" desek daha doğru olurdu sanki.Öneri - Tavsiye olayı için konu altında isteğe göre yardımcı olurum.Ancak ondan önce "Terimler" Geliyor,Özellikle visual novel için olan özel terimler çok sık kullanıldığından başka bi yerde karşımıza çıktığında "ne demiş bu ya" tarzı bir surat ifadesi oluşturmamak adına bilinmesi gerek.Çok Ayrıntıya inmeden belli başlı olanları yazayım ben;

Route: Okuyucuya sunulmuş hikaye seçeneklerinin isimlendirilmesinde kullanılan terim.Visual Novellerde Her Heroine için sadece birer hikaye alternatifi olduğundan genelde onun ismi ile nitelendirilmekte "Saber Route" - "Asuka Route" tarzı. Açıkçası anlatması zor ancak bir oyun oynadıktan sonra çok rahat anlayabileceğiniz bir terim.Arada Heroine Alternatifi sunmayan oyunlarda "Good Route" - "Evil Route" Gibi kullanımlarda var,ancak %99 oranında Karakter ismi + Route şeklinde karşınıza çıkar & Kullanırsınız.

Heroine: Oyunda Kendine Ait bir senaryosu & Endingi olan karakterlere verilen isim.Ancak kendine ait derken tamamen farklı birşey anlamamak lazım oyundan kopuk değil sadece oyunun başka bir kolu.Route & Heroine kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için örneklendirerek biraz ayrıntıya girsem iyi olacak gibi;

Her oyun aynı noktadan aynı şekilde başlıyor ancak sizin seçenekleriniz doğrultusunda oyun kollara ayrılarak istisnasız ya bir karakter üzerine yoğunlaşır & Yada bad endinge götürür.Oyunun size üzerinde yoğunlaşabilme & Romantik bir ilişkiye girebilme alternatifi sunduğu karakterlere "Heroine" Adı verilmekte.Tabiki konudan tamamen kopulmuyor,Yani bir fate stay night hangi routea girersen gir Holy Grail üzerine ancak girdiğin karakterin durumuna göre farklı bir şekilde ilerliyor.


Bad Ending: Okuyucunun hangi karaktere yöneleceğine karar veremeyip tabiri caizse "Herkese pas vermesi" veya Önemli bir anda ana karakterin hayatına mal olacak bir seçenekte bulunması sonucunda gelen Endingler.Game Over olarakta düşünebilirsiniz bunları.

Common Route: Oyun Heroinelere özel Routelara ayrılmadan önceki bir bakıma "Ortak" olan okuyucunun hangi routea gireceğini belirlediği kısım.Oyundan oyuna değişen uzunlukta,Kimi oyunda routelara ayrılmadan önce ana hikayenin bir düzene girmesi gerektiğinden baya uzayabiliyor,Kimi oyundada Routea girdikten sonra asıl olay başladığından abartmadan birkaç saat içinde bitiyor.

ADV: Yazların ekranın altındaki özel küçük bir dialog kutusunda olduğu oyunlar,Visual novellerin %60ı bu türde olsada NVL de baya olduğunu tekrar belirtmek lazım.


NVL: Metin için özel kutunun olmadığı, Şeffafımsı istenildiği zaman sağ tuşla kaldırılabilen bir layere sahip oyunlar.


Gameplay Aslında bu içinde çok ayrılıyor ancak o kadar ayrıntıya inmek istemediğimden genel olarak Gameplay içeren oyunlar olarak aldım.Genel olarak Sadece metin üzerine değilde yerine göre Stratejiye,Veya Aksiyon RPG tarzı özellikler gösteren visual noveller.


Nukige: Hikaye & Karakter gelişimi veya Ana karakter ile Heroine arasında Romantik öğelere nerdeyse hiç değinmeyen,Sadece +18 indexli oyunlar.Açıkçası sapık falan olmadığınız sürece uzak durulması gereken bir tür,Yinede kimsenin zevkine birşey demiyorum tabi.

Nakige: Eğlenceli Rahat bir common route ile başlayan,Fakat sonlara doğru aşırı duygusallaşıp en sonunda etkileyici bir mutlu sonla okuyucuyu ağlatmayı hedefleyen oyunlar.Genelde Key çok öne çıkıyor bu türde,bunuda dipnot tarzı belirtmiş olayım arada.

Moege: Aksiyon,Ağır Dram,Psikoloji kısacası ağır hiçbirşey içermeyen,Günlük Hayatı Comedy ile birlikte ele alarak Soft Drama ile harmanlayıp endinge bağlayan oyunlar.Arada insanın canı sıkıldıkça hava değişimi gibi güzel geliyor,Ancak oturup aşırı zaman harcanamıyor tabiki.

Early Branching Plot : Yukarıda anlattığım Common Route'u kısa olan türe verilmiş özel isim. Bu oyunlarda Common Route kısa olduğundan asıl olay karakter Routelarına girildiğine başlar,Bu sebepten oyun başlarında her ne kadar pek bi karakterle alakalı görünmesede "Yemeği kantinde ye, Yemeği dışarda ye" tarzında her seçenek hangi heroine'e gireceğiniz açısından önemlidir.

Late Branching Plot: Buda Common Route'u uzun olan tür.Bu oyunlarda Common Route çok uzun olduğundan Ana hikaye o kısımda işlenir ve karakter routelarına Birkaç romantik sahne ile Birer adet H-scene kalır sadece.Yine bu sebepten oyunu ilk oynayışınızda bir türlü bitiremeyebilirsiniz,Diğer oyunlarda her karakter başına 7 saatten 35 saat yapıyorsa toplam,Bunda Common Route 30 karakter başına 1er düştüğünden yine aynı saate denk gelir ancak ilk oyun baya zamanınızı yer.Gerçi bu tür oyunlarda hikaye çok sürükleyici olduğundan kimsede pek umursamıyor bu olayı.

Enforced Playing Order: Oyunun size verdiği Route sırası ile oynamak zorundasınız.Yani ben ilk şu routea gireyim,sonra şu kızınkini okurum tarzı birşey yapamıyorsunuz oyundaki "Hikaye" Gereği önce Y Karakterinin routea girebilmek için önce Xi,X içinde önce Z yi bitirmeniz gerekiyor yani.Pek sık çıkan bir durum değil bu,Ancak Tsukihime-Fate Stay night tarzı bir route'un diğerine spoiler olabileceği oyunlarda bulunuyor.İsterseniz Savedata indirip bunu geçebilirsiniz ama emin olunki bu çok düşünülerek oyundan maksimum zevk alınsın diye yapılmış bir durum,Hiç tavsiye etmediğimide belirtmek isterim.

Unlockable Routes / Choices Üsttekinin bir küçük versiyonu aslında.X karakterinin Routea girebilmek için öncelikle oyundaki tüm heroineleri bitirmen gerekiyor mesela,Veya X karakteri için Y'yi bitirmen gerekiyor ancak diğerlerini kafana estiği gibi yapabiliyorsun.Bu gibi durumlar içeren oyunlarda kullanılan bir tag kendisi.

Utsuge: Aşırı Depresif,Genellikle yanında Psikolojide bulunduran oyunlar için özel çıkarılmış bir tag. Nakigeden farklı olarak Utsugede hikaye çok umutsuz,depresif bir şekilde ilerler okuyucu üzerinde psikolojik bir baskı oluşturur desekde yeridir heralde.

Linear Plot: Alternatif Route veya Ending içermeyen,Tek sonlu ve tek Route'lu oyunlar. Arada Choices olsada ana hikayeye pek etki etmez,küçük ayrıntıları etkiler.

Kinetic Novel:Linear Plot'un seçeneksiz versiyonu,Sadece hikayeyi olduğu gibi anlatır herhangi bir alternatif Route & Ending & Choice yoktur.

CG: Oyundaki özel sahneler için çizilmiş Resimler.

Character Sprites: Özel sahneler haricindeki Sıradan karakter Çizimleri.Örneklendirirsem daha rahat olacak gibi ; Rehberin başındaki 1. Resim bir CG , 2. Resimde ise 2 adet CS görmekteyiz.

Terimler için bu kadarı Yeterli sanırım.Ayrıntıya insek aslında bir dünya daha şey çıkar ancak o kadarına gerek duymuyorum ben zaten yeterince uzadı,gereksiz şeyler için dahada yer kaplamayalım.
Son olarak Faydalı Linkler tarzı bir paylaşımda bulunayım,Yardım istenildiği sürece elimden geldiğince yardım edeceğim zaten ama yinede el altında bulunsun ;


http://vndb.org/ - Genel Visual Novel Database

http://erogedownload.com/ - Üç aşağı beş yukarı tüm çevrilmiş oyunları direct Linkleri ile birlikte bulabileceğiniz bir site

http://www.vn-meido.com/k1/index - Günün büyük kısmını kapalı olarak geçirsede ErogeDownload sitesinden çok daha faydalı ve çok daha geniş içeriğe sahip bir site.

http://vntls.tindabox.net/ - Bu pek önemli değil aslında ama yinede bulunsun istedim,Haftalık Vn Çeviri Güncellemeleri.


Başkada Birşey Gelmiyor açıkçası aklıma rehbere eklenilebilecek tarz,Eğer sizin aklınızda bir soru varsa veya "şunuda eklesen iyi olurdu" diyebileceğiniz birşeyler bulunuyorsa önerilere & eleştirilere son derece açığım buyrun.

Onun haricinde mümkünse bu konunun en azından milletin ilgisini çekene kadar aktif kalmasını istiyorum, bu sebepten herhangi bir sorunuz,Tavsiye-Öneri isteyiniz veya visual novel ile ilgili başka birşey için burayı kullanırsanız çok daha mutlu olurum.Baya bi uğraştım umarım birilerinin ilgisini çekmiştir,veya umarım en azından birileri okumuştur
bedifeci, ademania, SeRKaN ve 22 kişi bunu beğendi.
__________________

Son Düzenleme Madman's Knowledge tarafından 31 Mart 2014 17:01 de yapıldı. Sebep: resim boyutu
AkuTan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 03:58   #2
Metal Up Your Ass!!
 
None
 
Retsamllort'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 25 Ağustos 2010
Mekan: Fuck it all! Fuck this world!
Yaş: 36
Favori Anime: Discipline, Bible black new testament.
Favori Manga: Berserk,Veritas, Gantz, Love Strip, Desire Climax, Cosplay Animal.
Mesaj: 498
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

Çok güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık. Sadece meraktan soruyorum Nukige ile Eroge arasında ne fark vardır acep?
__________________
İmzanız kurallara uymadığı için kaldırılmıştır.
Retsamllort Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 09:22   #3
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
AkuTan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 19 Eylül 2009
Mesaj: 542
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

“ Orjinal Gönderi : Retsamllort Mesajı Görüntüle

Çok güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık. Sadece meraktan soruyorum Nukige ile Eroge arasında ne fark vardır acep?
Teşekkürler,uğraştırdı biraz ama değdi gibi.O ikisi arasındaki farka gelecek olursak;

Eroge +18 olan oyunlara verilen isim ancak oyundaki h-scene uzunluğunun önemi yok sadece olması onu eroge kategorisine sokmaya yeterli,Arada +18 olmayan higurashi, umineko, Planetarian, Ever17, Steins Gate vs gibi klasik oyunlarda bulunsada Visual Novel içindeki oyunların %90ı +18 olduğundan çok büyük bir kesim aynı zamanda Eroge türüne girmekte.

Yani Nukige Türüne giren bir oyun aynı zamanda Eroge olarakta sayılıyor Eroge daha geniş çaplı bir kategori. Ancak bu oyunlarda Aşırı fazla h-scene olduğundan ve Hikayeye & Karakter gelişimlerine & karakterler arası ilişkileri bir kenara bırakıp her fırsatta erotik bir sahne göstermeye çalıştıklarından özel bir tag yapılmış.
kerem91 bunu beğendi.
__________________

Son Düzenleme AkuTan tarafından 21 Nisan 2012 09:26 de yapıldı.
AkuTan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 09:49   #4
Aile baskısı devam ediyor
atanana kadar sınava çalış
bakısı atandıktan sonra
evlendirelim baskısı ne yapsam
acaba...
 
Düsünceli
 
CHOBiTS'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Eylül 2009
Mekan: Malatya
Yaş: 31
Favori Anime: FSN All - FMP All - Utawarerumono
Favori Manga: FMP Sigma, Fruit Basket, GTO
Mesaj: 4.601
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

Eline sağlık güzel olmuş.Baştan sona okudum.Şu an oynadığım Kamidori CG ile giriş yapman güzel olmuş.RPG içerikli oyunları sevdiğim için Gameplay'de tanıttığın Utawarerumono oyundaki sahnede güzeldi.
Sadece başrol değil genelde çoğu oyunda erkek karakterlerin seslendirmesi olmuyor.Tabi bu benim gördüğüm.Yine oynamak isteyenler için bir tavsiyem bolca save almaları.Özelliklede RPG sahnelerinde.Mücadeleyi kazanamazsan eğer oyun direk bitebiliyor.
BayCHOBiTS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 10:02   #5
Ne düşünüyorsun?
 
Alayci
 
Madman's Knowledge'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Hunter's Dream
Yaş: 34
Favori Anime: Mobile Suit Gundam 00, Kaiji, LOGH, Seirei no Moribito, Fafner
Favori Manga: Berserk, Biohazard: Marhawa Desire, Claymore, Hetakoi, The Breaker
Mesaj: 2.850
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

Viusal novel ile hiç aram olmasa da oynamışlığım oldu fakat çabuk sıkıldığımdan devamını getirmedim.
Rehber güzel ve epey bilgilendirici olmuş. Bu konuda bilgi almak isteyenler kolayca buradan istediklerine ulaşabilir. Visual novel niye yok, konuşmak istiyoruz diyen arkadaşlar da artık dilediklerince sohbet edebilir.
Konuyu da önemli yaptım daha çabuk farkedilmesi açısından.
Madman's Knowledge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 11:16   #6
Bir rahat edebilsem!
 
Düsünceli
 
painscream'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Favori Anime: Code Geass, One piece, Hunter X Hunter
Mesaj: 2.047
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

Sonunda beklenen rehber gelmiş. Ellerine sağlık. Böyle bir rehber hazırladığın için teşekkürler. Hepsini okudum. Okuyanlarda bilgilenir ve belki daha çok ilgi olur VN' ye.
Baypainscream Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 11:19   #7
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
zobu312'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2011
Yaş: 27
Mesaj: 119
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

Eline sağlık AkuTan. Bu işi bilmeyip, öğrenmek ve anlamak isteyenler için biçilmiş kaftan bir rehber olmuş. Bu işe soğuk bakan ya da korkarak geri duran kişileri cesaretlendirir umarım bu rehber. İlk defa bir VN okuyacaklar için Saya no Uta'yı tavsiye edebilirim. Konusu herkese göre olmasa da, 5 saat gibi kısa sürede bitmesi ve bu 5 saatte güzel bir hikaye anlatması onu çekici kılıyor bana göre. +18 loli sahnelerinin olduğunu da ekleyeyim, ilgilenenler için.
__________________
İmzanız kurallara uymadığı için kaldırılmıştır.
Bayzobu312 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Nisan 2012, 17:08   #8
Metal Up Your Ass!!
 
None
 
Retsamllort'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 25 Ağustos 2010
Mekan: Fuck it all! Fuck this world!
Yaş: 36
Favori Anime: Discipline, Bible black new testament.
Favori Manga: Berserk,Veritas, Gantz, Love Strip, Desire Climax, Cosplay Animal.
Mesaj: 498
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

“ Orjinal Gönderi : AkuTan Mesajı Görüntüle

Teşekkürler,uğraştırdı biraz ama değdi gibi.O ikisi arasındaki farka gelecek olursak;

Eroge +18 olan oyunlara verilen isim ancak oyundaki h-scene uzunluğunun önemi yok sadece olması onu eroge kategorisine sokmaya yeterli,Arada +18 olmayan higurashi, umineko, Planetarian, Ever17, Steins Gate vs gibi klasik oyunlarda bulunsada Visual Novel içindeki oyunların %90ı +18 olduğundan çok büyük bir kesim aynı zamanda Eroge türüne girmekte.

Yani Nukige Türüne giren bir oyun aynı zamanda Eroge olarakta sayılıyor Eroge daha geniş çaplı bir kategori. Ancak bu oyunlarda Aşırı fazla h-scene olduğundan ve Hikayeye & Karakter gelişimlerine & karakterler arası ilişkileri bir kenara bırakıp her fırsatta erotik bir sahne göstermeye çalıştıklarından özel bir tag yapılmış.
Cevap için teşekkürler.
__________________
İmzanız kurallara uymadığı için kaldırılmıştır.
Retsamllort Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Nisan 2012, 12:36   #9
OMG
 
Depresyonda
 
 
Giriş Tarihi: 30 Mart 2011
Yaş: 27
Mesaj: 413
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

Bu emulator vs kurulup oynanıyor değil mi?Konsollara çıkan bir oyun değil gibi...Detaylı anlatım için teşekkürler...deneyebilirim sanırım özellikle korku temalı oyunları vs oynaması eğlenceli olabilir...
Bayfishéyé Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Nisan 2012, 21:45   #10
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
AkuTan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 19 Eylül 2009
Mesaj: 542
Standart İlgi: Visual Novel Rehberi

“ Orjinal Gönderi : fishéyé Mesajı Görüntüle

Bu emulator vs kurulup oynanıyor değil mi?Konsollara çıkan bir oyun değil gibi...Detaylı anlatım için teşekkürler...deneyebilirim sanırım özellikle korku temalı oyunları vs oynaması eğlenceli olabilir...
Emulatore falan gerek yok bilgisayar oyunu birçoğu,Arada ps2 veya psp için olanlarda var tabiki ancak onların sayısı pek az,Çevrilenlerin sayısı ise çok çok daha az haliyle %99u bilgisayar için dememin bir sakıncası olmaz heralde.Ancak Birçok oyunu açmak için Japanese Locale olayını halletmek gerekiyor,onun rehberide bugün yarın açmayı düşünüyorum.Artık onu bitirdikten sonrası oyun tanıtımları inşallah.
__________________
AkuTan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
+18, aksiyon, anime, devam, dram, drama, font, görsel roman, izlemek, konu, light novel, little busters, manga, proje, rehber, roman, rpg, tavsiye, türkçe, visual novel, önemli


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 02:45.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler